Gigabyte GTX 1080 Coil Whine Sorunu

msk7777

Hectopat
Yer
Bolu-İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kasım ayının 7'sinde topladığım sistemime taktığım Gigabyte GTX 1080 ekran kartımdan yaklaşık 1 ay gibi bir kullanımdan sonra yükteyken (oyundayken) kasanın kapağı kapalı olmasına ragmen rahatsız edici derecede cızırtı gelmeye başladı. Sesin video linkini aşağı bırakıyorum. Video benim sistemime aittir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geçtiğimiz hafta yetkili teknik servise gönderdim. Bugün bana telefonda sesin kabul edilebilir olduğunu, normal olduğunu ve değişim talebimin reddedildiğini, kartın aynen geri gönderileceğini söylediler. Coil Whine yani bobin sızlaması sorunlarında ekran kartlarında birebir yenisi ile değişim olduğunu birçok Coil Whine videosunda ve konusunda internet üzerinde okumuştum. Ancak Gigabyte yetkili servisi bunu reddetti.
Sistem özelliklerim şu şekilde;

Gigabyte Z370 HD3 Anakart
Intel i7 8700 işlemci
Gigabyte Windforce GTX 1080 8GB Ekran Kartı
Corsair Vengeance 16GB 3000MHz RAM
Corsair Hydro H45 Sıvı CPU soğutucu
Cooler Master Masterbox Lite 5 Kasa + Cooler Master 600W 80Plus PSU
1TB Toshiba 7200RPM HDD
240GB Sandisk SSD

Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? Beni rahatsız eden 2 nokta var. İlki bu sesin ekran kartını ilk kullanmaya başladığımdan beri değilde, yaklaşık 1 aylık bir kullanımdan sonra ortaya çıkması. İkincisi ise sesin kasa kapakları komple kapalıyken dahi bana gelmesi. Kasa kapalı olduğu taktirde ses gelmese yine sorun etmezdim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSİ RX480 ekran kartımda aynısı başıma geldi hem de 2 defa üst üste gönderdim. İlkinde direk gönderdim sonra da sesi kaydedip gönderdim tekrar sorun yok dediler. Çok sinirlendim aradım durumu belirttim. Bize gelen kart yetkili kişilere veriliyor ve sesin kabul edilebilir seviyede olduğunu söylediler dedi. Ben de zaten kartı satmaya karar vermiştim sonra da sattım(kurtuldum RX480'den) yoksa Tüketici Hakeme verirdim. Ben daha önce bu sorunu yaşayanlara da söylüyorum zaten kartımda coil whine var yenisini zaten verirler durumu olmuyor çünkü ben de yaşadım bunu. Normalde iş oraya gittiğinde %99 tüketici haklı bulunuyor ama adamlar ölçmüş yani nasıl bir sonuç çıkardı bilmiyorum. Sendeki ses benimkinden daha fazla bu sese değişim vermeyecekler neye verecekler sonuçta kullanıcı memnun değil. Sen yine de başvur.

THH'ye başvurun.

MSİ RX480 ekran kartımda aynısı başıma geldi hem de 2 defa üst üste gönderdim. İlkinde direk gönderdim sonra da sesi kaydedip gönderdim tekrar sorun yok dediler. Çok sinirlendim aradım durumu belirttim. Bize gelen kart yetkili kişilere veriliyor ve sesin kabul edilebilir seviyede olduğunu söylediler dedi. Ben de zaten kartı satmaya karar vermiştim sonra da sattım(kurtuldum RX480'den) yoksa Tüketici Hakeme verirdim. Ben daha önce bu sorunu yaşayanlara da söylüyorum zaten kartımda coil whine var yenisini zaten verirler durumu olmuyor çünkü ben de yaşadım bunu. Normalde iş oraya gittiğinde %99 tüketici haklı bulunuyor ama adamlar ölçmüş yani nasıl bir sonuç çıkardı bilmiyorum. Sendeki ses benimkinden daha fazla bu sese değişim vermeyecekler neye verecekler sonuçta kullanıcı memnun değil. Sen yine de başvur.
Daha önceden hiç THH ile ilgili tecrübem olmadı bununla ilgili sürecin nasıl işlediğini ve neler yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Bu konuda rehber niteliğinde bir konu yada link var ise, benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bende araştırmaya başlayacağım şimdi.

Ayıplı mal süresi 30 gün ile sınırlı. Servis raporu doğrultusunda değişim yapılır. THH'ye gitmeniz birşey değiştirmez.

Bu konuda yanlışınız var. Zira Tüketici Koruma Kanunu'nun 10. Maddesinde; "Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz." yazıyor. Yani ayıplı mal süresi teslim tarihinden sonra ki ilk 6 aydır.

Şu vızıltı için olayın buralara gelmesi çok kötü. Ben bir ara bayağa bir araştırmıştım. Youtube'da arama kısmına yazarsan bazı teknoloji sitelerinin uzun videoları var bu konuyla ilgili ama yıllar ilerledikçe madddeler değişebiliyor. Yaz internete 2017 THH diye bilgi edinirsin zaten. Mesela 15 gün önce fiyat olayı değişmiş artık 4 bin TL'nin altında olanlar ilçe tüketici hakemlerine başvuruyor. Ayrıca bulunduğun şehre göre süre değişir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı