Gigabyte GTX1650 Super vs Turbox NVIDIA GDDR5

Tamam da benim sorum da zaten nedir bu farklar? Fark olduğunu çok daha iyi olduğunu ben de biliyoum. Ama nedir bu farklar? Onu bir iyice öğrenmekti amacım...
Ekran kartını ayrı bir sistem gibi düşünmek gerek. Kendi kartını, belleklerini barındırır. VRAM ve bit kavramları bellek ile alakalıdır, asıl önemli olan işlemci yani GPU çipidir. Mesela 8GB RAM olan bir bilgisayarda İ7 10700K da olabilir Core 2 Duo da 😀

Mimari, Cuda çekirdeği, çekirdek frekansı gibi şeylere bakılabilir. Tabi en kolayı oyun testine bakmaktır o ayrı 😀

Mesela 1650S kartta 1280 Cuda varken GT 740 kartta 384 Cuda çekirdeği vardır. Cuda sayısını işlemci çekirdek sayısı gibi düşünebilirsiniz.

Şunun gibi düşünebilirsiniz. i5 2520M 3,20 GHz.
i5 7200U 3,10'a kadar boostlayabiliyor. Eee, şimdi 2520M daha mı iyi oluyor? İş GPU'nun kendisinde, yani aynı işlemcideki gibi, çekirdek gücünde, mimaride üretim geometrisinde bitiyor.
Eğer kartlar tamamen aynı olsaydı karşılaştırma yapabilirdik. Örneğin:
Gibi. GDDR6 olan daha iyi haliyle.
İkisindeki GPU'nun da özellikleri aynı ama birinde GDDR5, diğerinde GDDR6 bellek kullanılmış.

Graphics Processor​

GPU NameTU117
GPU VariantTU117-300-A1
ArchitectureTuring
FoundryTSMC
Process Size12 nm
Transistors4,700 million
Die Size200 mm²

Render ve çoklu sekme açma işleri için daha çok işlemcin önemli. İşlemci zayıfsa istersen RTX 3090 tak yine 50 sekme açamazsın. Ekran kartının da biraz önemi var ama asıl önemli olan işlemci gücü.

@NEO CMDNDR 900TL ekleme konusunda ise ekleyeceksen o fiyatlara çift fanlı 1660S alınabiliyor. Yani o parayı 1650S için vermek mantıklı olmaz.
Hız aşırtma yokmuş bunda yalnız. Bendekinde de yok mu bilmiyorum ama. :)
Hocam şimdi sorumu değiştiriyorum lütfen cevaplayınız:
Benim aldığım ekran kartı şuydu: Gigabyte GeForce GTX 1650 Super OC (GV-N165SOC-4GD) Ekran Kartı
Bunun üzerine 700TL daha koyup çift fanlı Geforce GTX 1660 Super alsaydım; Artı 2gb daha Bellek Boyutu,
+250 MHz daha Bellek Hızı,
+2.000 Mhz daha Efektif Bellek Hızı,
+512 Birim daha GPU Çekirdeği,
+64 bit Bellek Arayüzü Genişliği,
+144 GB/s daha Bellek Bant Genişliği olacaktı.
Bu artı değerler için 700TL daha fazla vermeye değer miydi?
Sonuçta yapacağım şeyler;
en fazla 1080p kalitede videlar render almak,
çok yan sekme açmak
ve eski ps2, dreamcast atari oyunlarını oynamak. İki ekran kartı ile de aynı şeyleri rahatlıkla yapabileceksem, 700TL daha ucuz olanı almak en mantıklı tercih değil miydi?
Şunun gibi düşünebilirsiniz. i5 2520M 3,20 GHz.
i5 7200U 3,10'a kadar boostlayabiliyor. Eee, şimdi 2520M daha mı iyi oluyor? İş GPU'nun kendisinde, yani aynı işlemcideki gibi, çekirdek gücünde, mimaride üretim geometrisinde bitiyor.
Eğer kartlar tamamen aynı olsaydı karşılaştırma yapabilirdik. Örneğin:
Gibi. GDDR6 olan daha iyi haliyle.
İkisindeki GPU'nun da özellikleri aynı ama birinde GDDR5, diğerinde GDDR6 bellek kullanılmış.

Graphics Processor​

GPU NameTU117
GPU VariantTU117-300-A1
ArchitectureTuring
FoundryTSMC
Process Size12 nm
Transistors4,700 million
Die Size200 mm²
Sağolun hocam, şimdi sorumu değiştiriyorum lütfen cevaplayınız:
Benim aldığım ekran kartı şuydu: Tek Fanlı olan GIGABYTE 4GB GTX1650 SUPER GV-N165SOC-4GD GDDR6 128bit HDMI DP PCIe 16X v3.0 (Gigabyte GeForce GTX 1650 Super OC (GV-N165SOC-4GD) Ekran Kartı)
Bunun üzerine en az 700TL daha koyup, çift fanlı Geforce GTX 1660 Super alsaydım; Artı 2gb daha Bellek Boyutu,
çok yan sekme açmak
ve eski ps2, dreamcast atari oyunlarını oynamak. İki ekran kartı ile de aynı şeyleri rahatlıkla yapabileceksem, 700TL daha ucuz olanı almak en mantıklı tercih değil miydi?
Ekran kartını ayrı bir sistem gibi düşünmek gerek. Kendi kartını, belleklerini barındırır. VRAM ve bit kavramları bellek ile alakalıdır, asıl önemli olan işlemci yani GPU çipidir. Mesela 8GB RAM olan bir bilgisayarda İ7 10700K da olabilir Core 2 Duo da 😀

Mimari, Cuda çekirdeği, çekirdek frekansı gibi şeylere bakılabilir. Tabi en kolayı oyun testine bakmaktır o ayrı 😀

Mesela 1650S kartta 1280 Cuda varken GT 740 kartta 384 Cuda çekirdeği vardır. Cuda sayısını işlemci çekirdek sayısı gibi düşünebilirsiniz.
Benim aldığım ekran kartı şuydu: Tek Fanlı olan GIGABYTE 4GB GTX1650 SUPER GV-N165SOC-4GD GDDR6 128bit HDMI DP PCIe 16X v3.0 (Gigabyte GeForce GTX 1650 Super OC (GV-N165SOC-4GD) Ekran Kartı)
Bunun üzerine en az 700TL daha koyup, çift fanlı Geforce GTX 1660 Super alsaydım; Artı 2gb daha Bellek Boyutu,
çok yan sekme açmak

Hız aşırtma yokmuş bunda yalnız. Bendekinde de yok mu bilmiyorum ama. :)
Hocam şimdi sorumu değiştiriyorum lütfen cevaplayınız:
Benim aldığım ekran kartı şuydu: Gigabyte GeForce GTX 1650 Super OC (GV-N165SOC-4GD) Ekran Kartı
Bunun üzerine 700TL daha koyup çift fanlı Geforce GTX 1660 Super alsaydım; Artı 2gb daha Bellek Boyutu,
çok yan sekme açmak

çok yan sekme açmak

çok yan sekme açmak
Hocam render yapacaksanız işlemciniz önemli. 700 TL vermeniz sadece 3 yıl olan ekran kartı ömrünü 6 yıla çıkarır. Bence vermeniz daha mantıklı ( bütçeniz uygunsa ) ama render ve oynayacağıniz oyunları bu ekran kartı ile de çok iyi şekilde halledersiniz

Hocam render yapacaksanız işlemciniz önemli. 700 TL vermeniz sadece 3 yıl olan ekran kartı ömrünü 6 yıla çıkarır. Bence vermeniz daha mantıklı ( bütçeniz uygunsa ) ama render ve oynayacağıniz oyunları bu ekran kartı ile de çok iyi şekilde halledersiniz
İşlemcim ryzen 5 3600 hocam. Bu işemci ve bu tek fanlı 1650 ekran kartı, 1080p kalitede videoları düzgün ve hızlı şekilde render almam için yeterli mi? Sonuçta 4k bile destelkiyormuş bu ekan katı. Kaldıki ben 4k bir kısa film veya video yapmayacam. Ya da 2010 sonrası oyunları bile oynamayacam. Ancak nostalji olsun diye 90ların oyunları oynarım. Tabii düzgün bi dreamcast ve ps2 programını indirip kurmayı başarabilirsem. :)
Bence iade edin kendi gözünüzle görün farkı.
Ama ben son çıkan oyunları oynamaycam hocam. Ya da 4k kısa filmler, videolar kurgulamayacam. En fazla 1080p videolar kurgulayıp, eğer düzgün link bulup kurabilirsem 90lı yılların oyunlarını oynayacam. Yapacağım şeyler bunlar olduğu için, 700TL daha fazla vermeme gerek var mı onu merak ediyorum. Bu 700 tl ile 500gb ssd'me 4TB HDD alıp eklerim. 700 TL de az para değil yani sonuçta benim gibi işşiz için. Ki son fiyatlar değiştiği için fark 700TLden de fazladır şimdi.

İşlemcim ryzen 5 3600 hocam. Bu işemci ve bu tek fanlı 1650 ekran kartı, 1080p kalitede videoları düzgün ve hızlı şekilde render almam için yeterli mi? Sonuçta 4k bile destelkiyormuş bu ekan katı. Kaldıki ben 4k bir kısa film veya video yapmayacam. Ya da 2010 sonrası oyunları bile oynamayacam. Ancak nostalji olsun diye 90ların oyunları oynarım. Tabii düzgün bi dreamcast ve ps2 programını indirip kurmayı başarabilirsem. :)

Ama ben son çıkan oyunları oynamaycam hocam. Ya da 4k kısa filmler, videolar kurgulamayacam. En fazla 1080p videolar kurgulayıp, eğer düzgün link bulup kurabilirsem 90lı yılların oyunlarını oynayacam. Yapacağım şeyler bunlar olduğu için, 700TL daha fazla vermeme gerek var mı onu merak ediyorum. Bu 700 tl ile 500gb ssd me 4TB HDD alıp eklerim. 700 TL de az para değil yani sonuçta benim gibi işşiz için.
Hocam o ekran kartı ve işlemci ile sorunsuzca yaparsınız. Dediğim şey şu:
O ekran kartının ömrü 3 yıl. Yanii siz bu sistemi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız 700 TL daha vermek sizin için çok daha iyi olur. Gelecekte o ekran kartının ömrü bittiğinde eminim o günün kuru ile 4k vereceksiniz bir ekran kartına. 700 mü 4k mı? Sizin kararınız hocam

Geri
Yukarı