Gigabyte H610M-H anakarta 2. SSD takma

mridvanbas

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, anakartımda linkteki SSD var (MLD M300 500GB NVMe 2280 GEN3x4 M.2 SSD). 2. bir SSD almak istiyorum. SATA mı almalıyım? Hangi portum boş? Alırken nerelere dikkat etmeliyim?

Evet sata almalısınız. 1 M.2 slotu dolu, boş yok, 4 tane de sata portunuz var. Sata kablosu anakartınızın kutusunda vardır. Herhangi bir porta da bağlanır.

Alırken zaten sadece sata3 olması yetecektir fakat hangi model olacağı konusunda biraz bakının veya öneri isteyebilirsiniz bütçenize göre.

Bu zamanda SATA almak saçmalık olur, PCI-e to M.2 dönüştürücü alırsan, M.2 SSD'yi ileride de kullanabilirsin, hem de SATA'lar ile M.2 SSD'ler aynı fiyata satılıyor.

Bu zamanda SATA almak saçmalık olur, PCI-e to M.2 dönüştürücü alırsan, M.2 SSD'yi ileride de kullanabilirsin, hem de SATA'lar ile M.2 SSD'ler aynı fiyata satılıyor.
bu anakart ile sorunsuz kullanabilir miyim? dönüştürücü kullanmanın eksisi nedir?

Evet SATA almalısınız. 1 M.2 slotu dolu, boş yok, 4 tane de SATA portunuz var. SATA kablosu anakartınızın kutusunda vardır. Herhangi bir porta da bağlanır.

Alırken zaten sadece SATA3 olması yetecektir fakat hangi model olacağı konusunda biraz bakının veya öneri isteyebilirsiniz bütçenize göre.

1 TB civarı, Online olmayan, anlık performans istemeyen oyunları depolayacağım fiyatı performansına göre uygun bir SSD arayışındayım. Öneriniz var mı?

Son düzenleme:
bu anakart ile sorunsuz kullanabilir miyim? dönüştürücü kullanmanın eksisi nedir?
Dönüştürücü ile kullandığın için M.2 SSD'nin vaadedilen hızını alamzsın ama yine de SATA SSD'den hızlı olur ve ilerde 2 M.2 SSD soketli kasa alırsan bu M.2 SSD'ni de tam hızında kullanabilme imkanın olur.

SATA SSD'ye göre bir dezavantajı olmuyor yani, aksine ileriye dönük ve her şeye rağmen daha iyi oluyor.

Dönüştürücü ile kullandığın için M.2 SSD'nin vadedilen hızını alamzsın ama yine de SATA SSD'den hızlı olur ve ileride 2 M.2 SSD soketli kasa alırsan bu M.2 SSD'ni de tam hızında kullanabilme imkanın olur.

SATA SSD'ye göre bir dezavantajı olmuyor yani, aksine ileriye dönük ve her şeye rağmen daha iyi oluyor.

Bu anakart ile dönüştürücü çalışır mı? Bende bir tane PCI-e slotu var ve sanırım onda da ekran kartım takılı.

Dosya Ekleri

• mb.PNG
    mb.PNG
    1,6 MB · Görüntüleme: 11
1 TB civarı, Online olmayan, anlık performans istemeyen oyunları depolayacağım fiyatı performansına göre uygun bir SSD arayışındayım. Öneriniz var mı?
Hocam önerim Samsung 870 EVO almanız fakat bütçeniz el vermiyorsa bu disk işe yarar. Zaten ömür ve belli bir hız verme kriterlerine uyuyor. Önerilen bir disk:

Tabiki daha uyguna yine üzmeyecek diskler bulanabilir ama araştırmak lazım.
Hem gidip m.2 farkının parasını ödeyip, hem de tam verim alamayacağı dönüştürücünün parasını ödemeye ne gerek var? Üstüne hız konusunda sata diske fark atacak disklerle arasında baya fiyat farkı var.

Sata Ssd'nin fiyatına göre bir dezavantajı yok. Konu sahibinin taleplerini de rahatça yerine getiriyor.

Hocam önerim Samsung 870 EVO almanız fakat bütçeniz el vermiyorsa bu disk işe yarar. Zaten ömür ve belli bir hız verme kriterlerine uyuyor. Önerilen bir disk:

Tabiki daha uyguna yine üzmeyecek diskler bulanabilir ama araştırmak lazım.

Hem gidip m.2 farkının parasını ödeyip, hem de tam verim alamayacağı dönüştürücünün parasını ödemeye ne gerek var? Üstüne hız konusunda sata diske fark atacak disklerle arasında baya fiyat farkı var.

Sata Ssd'nin fiyatına göre bir dezavantajı yok. Konu sahibinin taleplerini de rahatça yerine getiriyor.
Ne farkından bahsediyorsun dostum, M.2 ile SATA SSD fiyatı ile aynı zaten, SATA alırsa ileri dönüklük 0 ama aynı fiyata M.2 alırsa ilerde anakartında boş port kalırsa aldığı M.2'yi tam verimli şekilde çalıştırabilir, hem dönüştürücü fiyatları da gayet ucuz. Ve ayrıca M.2'yi dönüştürücü ile kullansa bile 1.000 Mb/s alabilir ama aynı fiyata önerdiğin SATA 500 Mb/s. Şimdi sen düşün.

Bu anakart ile dönüştürücü çalışır mı? Bende bir tane PCI-e slotu var ve sanırım onda da ekran kartım takılı.
Geniş olan değil, işaretlediğim küçük PCI-e yuvasına takabilirsin.
mb.PNG

Dönüştürücü:

M.2 SSD (2100 MB/s, 1800 MB/s destekliyor ama şimdilik dönüştürü ile kullandığın için 1000 MB/s'ye yakın değerler alırsın):

Daha ucuzları da bulunabilir.

Son düzenleme:
Ne farkından bahsediyorsun dostum, M.2 ile SATA SSD fiyatı ile aynı zaten, SATA alırsa ileri dönüklük 0 ama aynı fiyata M.2 alırsa ilerde anakartında boş port kalırsa aldığı M.2'yi tam verimli şekilde çalıştırabilir, hem dönüştürücü fiyatları da gayet ucuz. Ve ayrıca M.2'yi dönüştürücü ile kullansa bile 1.000 Mb/s alabilir ama aynı fiyata önerdiğin SATA 500 Mb/s. Şimdi sen düşün.

Geniş olan değil, işaretlediğim küçük PCI-e yuvasına takabilirsin.
Eki Görüntüle 2148194

Dönüştürücü:

M.2 SSD (2100 MB/s, 1800 MB/s destekliyor ama şimdilik dönüştürü ile kullandığın için 1000 MB/s'ye yakın değerler alırsın):

Daha ucuzları da bulunabilir.
Hocam, https://www.hepsiburada.com/mld-m50...-gen4x4-ssd-r-7000-w-4700-mb-pm-HBC00004OO09S bu SSD'yi alıp asıl m2 kanalına bunu takıp dönüştürücü ile 500 gb olanı kullanmayı planlıyorum, sizce ssd nasıl? Dediğim şekilde kullanabilir miyim? Süreçte sıkıntı yaşar mıyım?

Hocam, https://www.hepsiburada.com/mld-m50...-gen4x4-ssd-r-7000-w-4700-mb-pm-HBC00004OO09S bu SSD'yi alıp asıl m2 kanalına bunu takıp dönüştürücü ile 500 gb olanı kullanmayı planlıyorum, sizce ssd nasıl? Dediğim şekilde kullanabilir miyim? Süreçte sıkıntı yaşar mıyım?
Bu M.2 SSD sürümü Gen4x4, senin anakartının M.2 soket sürümü Gen3x4, yani vaad edilen hızları tam alamazsın, en fazla 4000 mb/s alabilirsin sanırım. Ama herhangi bir sorun olmaz, güzel SSD, dediğin şekilde kullanabilirsin, dediğimin haricinde bir sorun falan olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı