Gigabyte H610M H Anakarta Fan Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Daha fazla  
Selam.

Aşağıya fotoğrafı bıraktım.

Anakartımda biri CPU güç girişinin yanında biri de Power LED'lerin yanında olmak üzere iki adet SYS_FAN var.

CPU tarafında olanda "SYS_FAN1" ve Power LED'lerin yanındakinde de "SYS_FAN2" yazıyor.

Şimdi ben kasama biri egzoz fan olmak üzere 5 adet fan takacağım. Fan çoklayıcı da aldım. Ancak sormak istediğim soru şu:

Egzoz fan hariç kalan 4 fanı fan çoklayıcıya bağlasam ve bunları SYS_FAN2 soketine taksam.

Sadece egzoz fanı SYS_FAN1 soketine taksam olur mu?

Yani iki SYS_FAN soketini de kullansam olur mu? İki soketten de PWM fanların RPM değerlerini BIOS üzerinden ayarlayabilir miyim?

Anakartım: Gigabyte H610M H
Fanlar: Be Quiet PWM fanlar
Kasa: Aerocool Trinity Mini V2

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230321-124008_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20230321-124008_WhatsApp.jpg
    204,8 KB · Görüntüleme: 116
Olur kardeşim ama hız ayarlamak istediğinde çoklayıcıya bağlı tüm fanlar doğal olarak ayarladığın rpm değerinde çalışacaktır sys2 ye de takabilirsin ama benim kafama takılan 4 fana aynı anda tek port üzerinden gerekli akımı sağlayabilecek mi anakart. bağlarsan bile tam kapasite çalıştırmamanı tavsiye ederim ki anakartın beslemelerini ve yollarına bir zararı olmasın. bunun yerine mümkünse fanları soketlere eşit şekilde dağıtabilirsin.

Olur kardeşim ama hız ayarlamak istediğinde çoklayıcıya bağlı tüm fanlar doğal olarak ayarladığın rpm değerinde çalışacaktır sys2 ye de takabilirsin ama benim kafama takılan 4 fana aynı anda tek port üzerinden gerekli akımı sağlayabilecek mi anakart. bağlarsan bile tam kapasite çalıştırmamanı tavsiye ederim ki anakartın beslemelerini ve yollarına bir zararı olmasın. bunun yerine mümkünse fanları soketlere eşit şekilde dağıtabilirsin.
Egzoz fan 4.52 W elektrik tüketiyor.

Diğer 4 fan toplam 12 W tüketiyor.

Elimde bir tane fan çoklayıcı var şu an. Eşit dağıtamam o yüzden. Ama SYS_FAN1 egzoz fanın olduğu yere çok yakın diye ve o soketi kullanmak istiyorum. İleride değişeceğim anakartı. Umarım sorun çıkarmaz tek porttan 12 W bağlayınca. Çok teşekkürler.

Hocam söylemeyi unut
Hocam söylemeyi unuttum. Fan çoklayıcı gücünü sata kablosundan alıyor. 4 fan anakarta yük bindirmez galiba bu durumda. Sadece bios üzerinden kontrol edebileyim diye anakarta bağlayacağım fanları.

Son düzenleme:
Hocam aynı anakart bende de var. Lian Li ST120mm 3'lü kontrolcülü seti kullansam SYS_FAN2 portuna takıp uygulama üzerinden hız ayarı yapabilir miyiz?
Yapabilirsiniz hocam. Yani ben bios üzerinden kontrol ediyordum. Biosta sys fan 1 ayrı, sys fan 2 ayrı kontrol ediliyor. Sys fan 1 i mesela%100 fan hızına alınca sadece sys fan 1 o hızdan çalışıyor. Sys fan 2 için de özel ayar yapılabilir.

Yapabilirsiniz hocam. Yani ben BIOS üzerinden kontrol ediyordum. BIOS'ta SYS fan 1 ayrı, SYS fan 2 ayrı kontrol ediliyor. SYS fan 1'i mesela%100 fan hızına alınca sadece SYS fan 1 o hızdan çalışıyor. SYS fan 2 için de özel ayar yapılabilir.

Hocam BIOS dediğin uygulama mı? Yoksa her ayar yapmak için açıp kapatmak mı gerekiyor?

Bios anakartın yazılımı, Windows'u ilk kurduğumuz ekran. Benim fanlar rgb olmadığı için ayrı uygulamalara gerek duymadım. Renk kontrol etmiyorum sonuçta. Hız da sabit, değiştirmiyorum. Bios'tan yapmak uğraştırıcı olabilir rgb falan da varsa. Ama illa ki uygulamalardan da kontrol edilebiliyordur ama ben bilemiyorum onları.
Hocam BIOS dediğin uygulama mı? Yoksa her ayar yapmak için açıp kapatmak mı gerekiyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı