Gigabyte M.27Q vs Samsung CHG70

374647

Hectopat
Sizce hangisi daha iyi? Benim için Hz'den çok görüntü kalitesi önemli.

Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden sağ olun.

Kullanım amacınız nedir?

Renk açısından: CHG70 10 Bit, M27Q 8 Bit. Yani bu kısımda CHG70'in üstünlüğü bulunmakta.

Paneller: CHG70 VA panel, M27Q IPS panel. Kullanım alanınıza göre tercih yapmalısınız. CHG70 VA panel olmasına karşın QLED ile beraber neredeyse IPS panellerle aynı performansı veriyor hatta M27Q'dan daha iyi renkler sunabilmekte.

Gecikme süreleri: İki monitörde hemen hemen aynı performansı veriyor. İnput lag değerleri çok yakın. Bu kısımda M27Q az farkla öne geçiyor. Ama ciddiye alınacak bir fark değil.

NVIDIA G-Sync Compatible uyumlulukları: Her ikisi de NVIDIA'nın standartlarına uymadığı gerekçesi ile sitesinde yer verilmemiş. Ama yine de G-Sync Compatible uyumlulukları var. Kullanıcılar tarafından test edilmiş. CHG70 bu kısımda biraz sorun çıkartabiliyor neticesinde 2017 yılı üretimi olan bir cihaz.

Ayrıca iki monitörde de Free-Sync Premium özelliği bulunmakta.

HDR özelliği: İkisi de HDR destekliyor lakin ahım şahım bir özellik sunmamışlar. İkisinde de aşağı yukarı aynı performans alınabiliyor. Ama HDR bakımından çok da bir şey beklememek gerek.

Curved: CHG70 1800R Curved özelliği sunarken, M27Q düz bir yapıya sahip.

Genel olacak bakarsak CHG70 üstün olduğunu görüyoruz. Ama kendisi oldukça sorunlu bir monitör. Işık sızması, ölü piksel sorunları kullanıcıları çileden çıkartabiliyor. 2017 çıkışlı olmasının payı bunda var. Tamam bu özelliklere bu fiyatta daha iyi bir monitör yok ancak sorun yaşama ihtimaliniz fazla. Yine de kullanıcının şansına kalmış bir olay, bir kere alırsınız sorun olmaz sonra senelerce kullanırsınız.

Ben her zaman güncel ürünler tercih etmeye çalışsam da sanırım CHG70'i alırdım. Çünkü birçok anlamda kaliteli bir monitör.

Yazıyı yazarken kullandığım siteleri ekliyorum. Siz de daha detaylı olarak oradan inceleyebilirsiniz.

Ekstra olarak stok bulabilirseniz şu monitöre de bakabilirsiniz. Dell S2721HGF'de düşünülebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı