Gigabyte Marka Anakartlar Kötü mü?

Neye göre kötü bu modelin rakibi B450M-K Asus tarafında kartın fazlası var eksiği yok.

Doğru söylüyorsunuz, aşağıda da dediğim gibi en kötü yanlış bir tabir olmuş olabilir ama bu anakart Gigabyte'daki en düşük model, diğer markaların da en düşük modellerini yanına koyup en kötüleri oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz.

Neye dayanarak en kötüsü?

Aralarında bariz bir fark olan ve bundan daha kötü bir B450M anakart var mı? Bence yok. En kötüsü yanlış bir tabir olmuş olabilir ancak B450M anakartlar içinde en kötü 3-4 taneyi seçmeye kalksak S2H'ın listeye gireceğine eminim. Herhangi bir soğutma desteği yok, tek fan girişine sahip, güçlendirilmiş bir PCB değil, 2 RAM slotu mevcut vs.

Bir de burada dikkat çekmek istediğim bir başka nokta mevcut, kur yüzünden fiyatların çoşmasıyla Türkler olarak kötü şeylerin bize itelenmesine fazla alıştık, Avrupa ve ABD'de yüzüne bakılmayan şeyleri gereksiz abartıyoruz. Özellikle anakart ve PSU'larda. Yurtdışında 30-40 dolara satılan PSU'lar burada 350-400 TL, 60-70 dolarlık anakartlar 500-600 TL bandında, adamların çöp muamelesi yaptığı şeyleri çok iyi zannediyoruz.

Parayla ilgili bir sıkıntınız yoksa yeterli olacaktır, daha ucuz bir seçenek isterseniz ASRock'ın kartlarını inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bütçe arttırıp bunu al demek yerine direk ona çöp diyorsunuz ben onun için söyledim.
Gigabyte yine rakiplerine göre RGB girişi var ve VRM kalitesi olarak bir tık daha iyi gözüküyor.
Hazır sistemlerde 120TL daha ucuza satılıyor.
images.png

Daha kapsamlı liste buyrun.

Bütçe arttırıp bunu al demek yerine direk ona çöp diyorsunuz ben onun için söyledim.
Gigabyte yine rakiplerine göre RGB girişi var ve VRM kalitesi olarak bir tık daha iyi gözüküyor.
Hazır sistemlerde 120TL daha ucuza satılıyor.

Direk onu sorduğunu düşündüğüm için öyle söyledim, anakart konusunda bir tık iyi olması ben bir şey ifade etmiyor şahsi kanaatime göre. Gerekirse bekleyip ya da farklı bir parçadan kısıp yükseltmek gerekli. RTX2060, GTX1660Ti, RX 590 gibi kartların olduğu kasalara koyuyorlar bu anakartı, çok komik oluyor. Nedense Türkiye'de PSU, kasa ve anakarttan kısıp ekran kartına abanmak gibi bir gelenek var ki bu bana çok riskli geliyor.

Biraz araştırırsan Gigabyte'ıın üretim malzemelerinin daha kaliteli olduğunu görürsün. Anakartlarda en iyi seviyelerde altın ve gümüş kullanıyorlar. Ekran kartları'da baya kaliteli...

Biraz araştırırsan Gigabyte'ıın üretim malzemelerinin daha kaliteli olduğunu görürsün. Anakartlarda en iyi seviyelerde altın ve gümüş kullanıyorlar. Ekran kartları'da baya kaliteli...

Alıntılamamışsınız ama sanırım bana söylediniz. Araştırıp konuşuyorum zaten. Ben ekran kartları ile ilgili bir şey söylemedim. Anakart konusunda da genel bir yorum yapmadım, S2H modeli özelinde konuştum. Model zaten Gigabyte'ın ürettiği en ucuz model, kendisinden alabileceğiniz performans belli bir seviyede gereksiz abartmaya gerek yok.

Şunu da ekleyeyim, yurtdışında o modeli bulmak bile oldukça zor, genelde DS3H'tan başlıyor. Kimse tercih etmiyor, gelişmemiş pazarlara yönelik bir ürün.

@bybrown Bu arkadaşın demek istediği Gigabyte'ye değil. O fiyat bandındaki anakartların genel olarak kötü olduğunu söylemiş ki pek de haksız değil. Olay ne kadar çok para o kadar ekmek mantığına dayanıyor bu her markada geçerli. Aynı fiyat bandıkdaki diğer ürünlere göre 3 eksiği 5 fazlası olabilir. Ancak eğer Prime B450M ya da MSI'ın giriş seviyesi B450M anakartları ile Gigabyte arasında kalsaydım Gigabyte alırdım büyük ihtimalle.

@PhemiusTR Senin soruna gelirsek; Asus, MSI, Gigabyte Tayvan üçlüsü diye geçer. Sektördeki lider markaların 3'ü bunlardır. Bu markaların -genel anlamda- ürünlerinde kalite şüpheniz olmasın. Elbette her markanın sorunlu, gereksi pahalı ürünü olabilir. Bunları da araştırmak size kalır. Ancak -tekrar ifade ediyorum genel anlamda- ürünleri kaliteli markalardır.

Alıntılamamışsınız ama sanırım bana söylediniz. Araştırıp konuşuyorum zaten. Ben ekran kartları ile ilgili bir şey söylemedim. Anakart konusunda da genel bir yorum yapmadım, S2H modeli özelinde konuştum. Model zaten Gigabyte'ın ürettiği en ucuz model, kendisinden alabileceğiniz performans belli bir seviyede gereksiz abartmaya gerek yok.

Şunu da ekleyeyim, yurtdışında o modeli bulmak bile oldukça zor, genelde DS3H'tan başlıyor. Kimse tercih etmiyor, gelişmemiş pazarlara yönelik bir ürün.

Kötüleyen arkadaşlara diyorum size değil, sizin oradaki ürünü sormanız gayet normal zaten...

Direk onu sorduğunu düşündüğüm için öyle söyledim, anakart konusunda bir tık iyi olması ben bir şey ifade etmiyor şahsi kanaatime göre. Gerekirse bekleyip ya da farklı bir parçadan kısıp yükseltmek gerekli. RTX2060, GTX1660Ti, RX 590 gibi kartların olduğu kasalara koyuyorlar bu anakartı, çok komik oluyor. Nedense Türkiye'de PSU, kasa ve anakarttan kısıp ekran kartına abanmak gibi bir gelenek var ki bu bana çok riskli geliyor.
RX590 a verdiğim linkteki anakartı kullanmayı düşünüyorum. İşte aslında tüm mesele bütçe :)
@bybrown Bu arkadaşın demek istediği Gigabyte'ye değil. O fiyat bandındaki anakartların genel olarak kötü olduğunu söylemiş ki pek de haksız değil. Olay ne kadar çok para o kadar ekmek mantığına dayanıyor bu her markada geçerli. Aynı fiyat bandıkdaki diğer ürünlere göre 3 eksiği 5 fazlası olabilir. Ancak eğer Prime B450M ya da MSI'ın giriş seviyesi B450M anakartları ile Gigabyte arasında kalsaydım Gigabyte alırdım büyük ihtimalle.

@PhemiusTR Senin soruna gelirsek; Asus, MSI, Gigabyte Tayvan üçlüsü diye geçer. Sektördeki lider markaların 3'ü bunlardır. Bu markaların -genel anlamda- ürünlerinde kalite şüpheniz olmasın. Elbette her markanın sorunlu, gereksi pahalı ürünü olabilir. Bunları da araştırmak size kalır. Ancak -tekrar ifade ediyorum genel anlamda- ürünleri kaliteli markalardır.
Teşekkürler. Peki RX590 Gigabyte için bir yorumunuz varmı? Açıkçası benim bildiğim kadarıyla en iyi soğutma değerleir gigabyte ekran kartlarında oluyor. Ancak benim öğrenmek istediğim rx590daki performansı ve gürültü yapıp yapmadığı...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı