Gigabyte RX 580 Gaming OC 8GB'lı Sistem

Alican Cantütek

Hectopat
İyi günler. Başlıkta belirttiğim ekran kartı'nın olduğu bir sistem almayı düşünüyorum. Sistemi aşağı bırakacağım, yorumlar ve katkı sağlarsanız çok memnun olurum. Tavsiyelerinize açığım, özellikle bu ekran kartı markası iyi midir, beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Sistem bu haliyle 5300 TL. Orta halli bir 75Hz monitör alıp, en fazla 6000TL'ye bu işi bitirmek istiyorum. Her türlü eleştiriye ve tavsiyeye açığım.
1.png
2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiyelerini dikkate alacağım. Fakat şuan bütçem ekleyeceğim bir ram daha beni monitörden ediyor, yani şimdilik 8GB Ram'le bir süre idare edeceğim mecburen, yoksa monitör alamıyorum. PSU konusuna da bakacağım, daha iyi bir model vardır mutlaka bu fiyat aralığında. Kasa ise 6 fanlı, 3 önde, 2 üstte, 1 arkada egzoz. :)
Phanteks P300 Modeline de bir bakın derim çok sağlam bir kasadır görünüşü gayet şık klasiktir.
PSUya direk sistem emanet ettiğiniz için en düşük bronze sertifikalı olmasına özen gösterin kullandığınız PSU kötü bir PSU değil fakat elektrik dalgalanmaları olan bir bölgedeiseniz Yüksek voltajda ani elektrik kesilmelerinde sistemi koruyabilecek bir PSU olması en garantisidir.
RAM sonradan rahatça eklenebilir sıkıntı değil ama SSD göremedim bence mutlaka koymalısınız 140 TL gibi bir şey ha o da sonradan rahatça eklenebilir sıkıntı değil ama yeterli bütçe kalırsa mutlaka ekleyin.
120 GB JAMES DONKEY JD120 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk

HDD olarak P300 düşünebilirsin.
Toshiba P300 High Performance 3.5" Sata 3.0 1tb Sabit Disk (hdwd110uzsva) GittiGidiyor'da 360199872

Güç kaynağı olarak;
FSP Hydro 600 600W 80+ Bronze Atx Power Supply 13.5 Cm Fanlı HD600 Güç Kaynakları FSP

Kasa olarak sistemi daha sağlam bir kasaya emanet etmeni tavsiye ederim.
Phanteks Eclipse P300 Cam Kapaklı Kırmızı-siyah Bilgisayar Kasası - n11.com

Bunların dışında genel anlamda parçalarınız güzel. Monitör konusunda da tavsiyelerim var.

1800R Curved, 8 bit, VA, FreeSync, 4 MS, 75 HZ;
SAMSUNG 23,5 LC24F390FHMXUF 4Ms D-SUB,HDMI Curved Led Monitör Parlak Siyah CE241SAM054 LED SAMSUNG

FPS oyunlarında rekabetçilik sizin için çok ön plandaysa, oynadığınız FPS oyunlarının sizin için profesyonel oyuncular kadar önemi varsa alttaki ürünü de tercih edebilirsiniz.

1 MS, TN, 75 HZ, Freesync;
23.6 VIEWSONIC VX2457-MHD FULL HD 1ms 75Hz HDMI+DP+D-SUB MM AMD FREESYNC GAMING MONITOR LED VIEWSONIC

PSU'yu değişimine gideceğim, fakat kasa olarak bütçeyi daha fazla zorlayamıyorum, birde bu kasa 6 fanlı, beni biraz da o cezbediyor, araştırdığım kadarıyla belirttiğim ekran kartı için iyi bir kasa içi hava akımı gerekiyormuş, sizin belirttiğim ekran kartı için görüşleriniz nelerdir? Güvenilir bir marka mıdır, hakkında bilginiz var mı? Ben 1 haftadır yoğun şekilde okuyarak ve bir şeyler izleyerek araştırma yaptım, yani fazlasıyla acemiyim. :)

PSU'yu değişimine gideceğim, fakat kasa olarak bütçeyi daha fazla zorlayamıyorum, birde bu kasa 6 fanlı, beni biraz da o cezbediyor, araştırdığım kadarıyla belirttiğim ekran kartı için iyi bir kasa içi hava akımı gerekiyormuş, sizin belirttiğim ekran kartı için görüşleriniz nelerdir? Güvenilir bir marka mıdır, hakkında bilginiz var mı? Ben 1 haftadır yoğun şekilde okuyarak ve bir şeyler izleyerek araştırma yaptım, yani fazlasıyla acemiyim. :)
Ekran kartı şuan için GTX 1060 eş değeri diyebilirim DX12 ve Vulkan tabanlı oyunlarda 1060 ı geçer hemen hemen eşdeğer performanstalar Gigabyte güvenilir bir markadır hiç sıkıntınız olmasın.

Phanteks P300 Modeline de bir bakın derim çok sağlam bir kasadır görünüşü gayet şık klasiktir.
PSUya direk sistem emanet ettiğiniz için en düşük bronze sertifikalı olmasına özen gösterin kullandığınız PSU kötü bir PSU değil fakat elektrik dalgalanmaları olan bir bölgedeiseniz Yüksek voltajda ani elektrik kesilmelerinde sistemi koruyabilecek bir PSU olması en garantisidir.
RAM sonradan rahatça eklenebilir sıkıntı değil ama SSD göremedim bence mutlaka koymalısınız 140 TL gibi bir şey ha o da sonradan rahatça eklenebilir sıkıntı değil ama yeterli bütçe kalırsa mutlaka ekleyin.
120 GB JAMES DONKEY JD120 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk

PSU değişecek anlaşıldı :) Ben bu ssd'nin ne olduğunu tam anlayamadım, oyunlarda ekstra bir gözle görülür fark yaratır mı acaba, yoksa sistemin daha hızlı açılması, oyunlara daha hızlı girilmesi vb. durumlarda mı daha etkili? Teşekkürler..
Ekran kartı şuan için GTX 1060 eş değeri diyebilirim DX12 ve Vulkan tabanlı oyunlarda 1060 ı geçer hemen hemen eşdeğer performanstalar Gigabyte güvenilir bir markadır hiç sıkıntınız olmasın.

İçime su serpen bir yorum oldu, çünkü ekran kartı hakkında hep bölük pörçük bilgiler bulabildim, şimdi içim biraz daha rahat. 1060'ı düşünüyordum ben de başta, fakat 1060'a kıyasla fiyatı çok daha uygun, sanırım bu şekilde kalcak :)

PSU değişecek anlaşıldı :) Ben bu ssd'nin ne olduğunu tam anlayamadım, oyunlarda ekstra bir gözle görülür fark yaratır mı acaba, yoksa sistemin daha hızlı açılması, oyunlara daha hızlı girilmesi vb. durumlarda mı daha etkili? Teşekkürler..

İçime su serpen bir yorum oldu, çünkü ekran kartı hakkında hep bölük pörçük bilgiler bulabildim, şimdi içim biraz daha rahat. 1060'ı düşünüyordum ben de başta, fakat 1060'a kıyasla fiyatı çok daha uygun, sanırım bu şekilde kalcak :)

1060' a göre bir tık önde. Gigabyte çok büyük bir markadır. 10 senelik sistemimin anakartı Gigabyte. Hala taş gibi. En ufak bir problem çıkartmadı. Bunun dışında sana önerdiğim PSU alabileceğin şu an en sağlam ve kaliteli PSU' lardan. Aynı şekilde önerdiğim kasa da malzeme kalitesi ve hava akışı olarak o fiyatlardaki en iyi kasalardandır.

SSD konusuna gelecek olursak James Donkey adlı SSD' yi hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Veri kaybolma, donanım uyumsuzluğu ve boot gibi çeşitli sıkıntılarla uğraşmak istiyorsan alabilirsin. Diyelim ki bir sorun çıkartmadı. Kullanılan NAND Bellek - Yazma Ömrü ve yazılımı belli değil. FW güncellemesi de yok.

SSD istiyorsan;

Adata 240GB SU650 3D NAND 2.5 Sata 3.0 Ssd Disk ASU650SS-240GT-C

Bu fiyata bu ürünü kaçırma. TBW' si 140 TB. Çok güzel de indirimi var.

GTX 1060 fazla hypelanmış bir kart şahsen ben kullanıyorum kötü mü tabiki değil ama eş değer performansta olduğu için RX580 tercihi çok iyi olmuş. SSD sistemin hızlı açılmasını oyunların hızlı geçişler yapmasını sağlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoda

1060' a göre bir tık önde. Gigabyte çok büyük bir markadır. 10 senelik sistemimin anakartı Gigabyte. Hala taş gibi. En ufak bir problem çıkartmadı. Bunun dışında sana önerdiğim PSU alabileceğin şu an en sağlam ve kaliteli PSU' lardan. Aynı şekilde önerdiğim kasa da malzeme kalitesi ve hava akışı olarak o fiyatlardaki en iyi kasalardandır.

SSD konusuna gelecek olursak James Donkey adlı SSD' yi hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Veri kaybolma, donanım uyumsuzluğu ve boot gibi çeşitli sıkıntılarla uğraşmak istiyorsan alabilirsin. Diyelim ki bir sorun çıkartmadı. Kullanılan NAND Bellek - Yazma Ömrü ve yazılımı belli değil. FW güncellemesi de yok.

SSD istiyorsan;

Adata 240GB SU650 3D NAND 2.5 Sata 3.0 Ssd Disk ASU650SS-240GT-C

Bu fiyata bu ürünü kaçırma. TBW' si 140 TB. Çok güzel de indirimi var.

PSU'yu değiştirdim, önerileriniz ve ekran kartı hakkındaki yorumlarınız için teşekkürler. SSD Şuan için değil ama gelecekte onu da ekleyeceğim nasipse.

PSU'yu değiştirdim, önerileriniz ve ekran kartı hakkındaki yorumlarınız için teşekkürler. SSD Şuan için değil ama gelecekte onu da ekleyeceğim nasipse.

Rica ederim dostum. SSD alırken sadece okuma yazma hızlarına aldanıp SSD alınmaz. Sana önerdiğim SSD her anlamda o fiyatıyla şu anki en iyi ve kaliteli F/P SSD. En azından bilgin olsun. Sen yine de almayı düşündüğün zaman beni etiketle ben sana yardımcı olurum. Kafana herhangi takılan bir şey varsa da sor.

Ram mutlaka 16 GB olmalı.

Merhaba, neden mutlaka 16 GB olmalı, açıklamanız mümkün mü, acemi olduğum için öğrenmek istedim. 8GB başlangıç için iyi bir beslenme olmaz mı, ilerleyen zamanlarda Ram için bir 8'lik daha bütçe düşünüyorum çünkü.
Rica ederim dostum. SSD alırken sadece okuma yazma hızlarına aldanıp SSD alınmaz. Sana önerdiğim SSD her anlamda o fiyatıyla şu anki en iyi ve kaliteli F/P SSD. En azından bilgin olsun. Sen yine de almayı düşündüğün zaman beni etiketle ben sana yardımcı olurum. Kafana herhangi takılan bir şey varsa da sor.

Merhaba, teşekkürler. Mevcut sisteme 600W PSU yeterli olur mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı