Çözüldü Gigabyte RX 580 UEFI Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, şimdi ben sıfır RX580 4 GB aldım ve hazır sisteme taktım ama UEFI ile ilgili sorunlar yaşıyorum

Bu RX 580 4 GB ekran kartını legacy olarak sorunsuz bir şekilde sistemi çalıştırabiliyorum ve Boot'ta sorun yok, Fakat Anakartım UEFI desekliyor ki şöyle biliyorum,
Önceki kullandığım ekran kartı AMD HD 8590 idi ve 2 GB DDR3 128 Bit özelliği vardı UEFI olarak kullanabiliyordum, çalışmaya başlayınca bu RX580 I aldım ama UEFI Boot edemiyorum. BIOS'tan UEFI olarak ayarlayıp F4 basıp yeniden başlatacağım fakat monitör bir kapanıyor asla gelmiyor, taaki ben ekran kartı çıkarıp anakarttan görüntü alıp BIOS'u legacy yapana kadar. Yani tek sıkıntım bu anlayamadım RX 580 Ekran kartının UEFI desteği var mı ki varsa ekran siyah ekran olur, (tamamen hiç görüntü gelmiyor yani monitör kapanıyor) var desem neden böyle bir şey yapıyor? Ekran kartı en son 3 gün önce Update geldi ve en son sürüme geçirdim. Acaba ekran kartının BIOS Update'si yapılıyor mu veya yapılıyorsa nasıl yapılıyor söylerseniz çok teşekkür ederim. Bu sorun beni çok aşıyor. Sevinerek aldım ama pişman olma yolundayım. :(
Konuya Bakıp Yardım edecek bir arkadaş yokmu ?
kimse birşey yazmadı mı ?
kimse cevap yazmamış

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
B550 Gaming Edge anakartım tabii ki destekliyor ben GPU BIOS'undan dolayı giremiyorum muhtemelen.

Ben şu şekilde çözdüm bak şimdi. Bir kere Gigabyte ile iletişime geçtiğim zaman ekran kartının BIOS sürücüsü eski çıktı, anakartın BIOS güncellemesini yaptıktan sonra ekran kartını service gönderdim ve güncelleyip teslim ettiler bana. Ama sorunum bu sefer ciddiydi çünkü bu sefer anakart ayarı legacy de kaldığı için ekran gelmiyordu. Onboard bir şekilde görüntü alamadığım için. Tek çözümü anakart üzerinde ki dump pinleri ile kısa devre yapıp BIOS'u sıfırlamam oldu. Sistemi başlatınca sorunum çözülmüş oldu. Bir de 2. kez yaşadığım sorun olarak. HDMI veya DP kablosunu kaliteli alman gerek. DP kablosu dandik ise monıtorde goruntuler ve renk gecisleri oluyor. Sağlam ve pahalı bir ürün alman ladım DP kablosu için. HDMI olarak da kaliteli bir şey almana gerek yok. Çünkü 144 Hz'den yukarısını DP yapıyor. İyi sosyaller.
Her şeyi başlıktaki yazımda belirttim. Tekrar tekrar okuyup öyle cevap yazın yoksa yazdığım şeyi tekrarlamak istemiyorum.

1- Yazımda belirtiyorum ki ekran kartını daha yeni aldım ve aldıgım gunden beri UEFI'de sorun yaşıyorum.
2- Siz bana CPU SS atın diyosunuz modlu BIOS mu kullanıyosunuz nereden bileceğim diyosunuz.

3- Şimdi çok mu biliyorsunuz bilmem ama tekrar diyorum kutudan çıkarttıgım akşamından beri UEFI ile sorun yaşıyorum.

4-Modlu falan değil çünkü 0.

5- Yazıyı okumadan neden cevap veriyosunuz anlamıyorum ya insan bir ilk öncek onuyu okur.

Her şeyi başlıktaki yazımda belirttim. Tekrar tekrar okuyup öyle cevap yazın yoksa yazdığım şeyi tekrarlamak istemiyorum.

1- yazımda belirtiyorum ki ekran kartını daha yeni aldım ve aldıgım gunden beri UEFI'de sorun yaşıyorum.
2- siz bana CPU SS atın diyosunuz modlu BIOS mu kullanıyosunuz nereden bileceğim diyosunuz.

3- şimdi çok mu biliyorsunuz bilmem ama tekrar diyorum kutudan çıkarttıgım akşamından beri UEFI ile sorun yaşıyorum.

4-modlu falan değil çünkü 0.

5- yazıyı okumadan neden cevap veriyosunuz anlamıyorum ya insan bir ilk öncek onuyu okur.

Efendim kusura bakmayın ama sorunu çözebilmiş miydiniz?

1- yazımda belirtiyorum ki ekran kartını daha yeni aldım ve aldıgım gunden beri UEFI'de sorun yaşıyorum.
2- siz bana CPU SS atın diyosunuz modlu BIOS mu kullanıyosunuz nereden bileceğim diyosunuz.

3- şimdi çok mu biliyorsunuz bilmem ama tekrar diyorum kutudan çıkarttıgım akşamından beri UEFI ile sorun yaşıyorum.

4-modlu falan değil çünkü 0.

5- yazıyı okumadan neden cevap veriyosunuz anlamıyorum ya insan bir ilk öncek onuyu okur.

Hocam aynı sorun var bende nasıl çözdünüz?

Geri
Yukarı