Gigabyte Windows uyku modu sonrası BIOS çökmesi

Geneis

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Bugün bir işim çıktığı için kasa bilgisayarımı uyku moduna aldım. İşim bitince (klavye, mouse tıklayarak) uyandırmaya çalıştım ve bilgisayar uyanmadı.

((Bu sounu birkaç format öncede yaşamıştım. Windowsum güncel ve biosumda güncel. Bilgisayardaki tüm bileşenlerin son güncelleştirmeleri yüklü.))

Power tuşuna vs. bastım hiçbir yanıt alamadım. Ardından kpsu anahtarını kapatıp tekrar açtım. Daha sonra bu şekilde bir ekran geldi.

Ekran ;

dual bios.jpg

Anladımki bu işlem sonu ana bios kırılmış(bozulmuş). Bu ekrandan sonra sıra Windows boot'u geli ve o hareketli 4 parça birleşmeden bilgisayar resetleniyordu bunuda biosu kurcalayıp "ide" modunu "ahci" yaparak çözdüm.

Asıl sorum ise şu; Diğer bilgisayarımdada (leptop) bu işletim sistemi yüklü olmasına ragmen onda bu tip uyku problemi yaşamıyorum. Ve en önemlisi bilgisayarın uykudan uyanmaması yazılımsal mı donanımsal bir bozukluk mu?

Ek not 1 ; Bazen uyku modu normal olarak çalışıyor. Yani uyanıyor. Fakat bazen ise sadece yanıt vermiyor bu şekil. Ama ilk defa biosun çöktüğünü gördüm.

Ek not : Bence anakart seçimi yaparken dual biosu göz önünde tutun çünkü saçma sapan şeyler yüzünden anakartınız yanabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bıos psu'yu kapttığın için oluşmuş çoğunlukla. Normal bir durumda bios çökmez. Uyku sorunu ise hibernate alanı ve disk alanını kontrol edin. Diskte boş olan yoksa boşaltın. Aygıt yöneticisi- Ağ bağdaştırıcıların özelliklerine girip güç kısmındaki tikleri kaldırın.

Anakart'ın güç uygulaması varsa kaldırın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı