Gigabyte X570 Aorus Master vs ASUS ROG Crosshair VIII Hero X570

Ryzen 3900X & 3950X için hangisi ?

• GIGABYTE X570 AORUS MASTER 3150 TL

• ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO AMD X570 3050 TL

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

PcKologX

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Dostlar selamlar öncelikle.

Gigabyte'ın revizyon hatalarından çok tırsıyorum bir hata oluyor v2 piyasaya sürüyor sende v1 varsa sorunu üstlenmiyor. Bu yüzden gönlüm ASUS'dan yana he MSI neden düşünmüyorsun derseniz zaten hep MSI kullandım bu sefer değişiklik yapmak istiyorum. MSI Z390 Ace en son ki kullandığım anakart.

Kıyaslama yaparken bu bilgiler işinize yarayabilir;
  • Anakartı Ryzen 3900X hatta daha sonra ilerde Ryzen 3950X upgrade düşünüyorum.
  • Yayıncılık yaptığım için yayını işlemcinden verdiğimden işlemci yayın sürem en az 7 saat yani en az 7 saat yük altında kalacak ve güncel oyunları oynuyorum.
  • Aynı zamanda render sistemi olarak da kullanacağım.
  • İnventus ile konuştuğumda Ryzen 3950X için VRM ve faz bakımından "Gigabyte X570 Aorus Master" öneririm dedi biraz kafamı karıştırdı. Asus X570 Hero yetmeyebilir dedi.
  • Overclock yapma sevdalısı değilim.

Overclock yapmayacaksan anakart'a 3000 tl vermenin mantığı yok. Ryzen 3900X alırken 3950x upgradesini düşünmekte anlamsız bence bu upgrade sayılmaz parça değiştirmek gibi bir şey olur. 7 saat yük altı bu denli donanımlar için bir şey değil istersen günde 24 saat oyun oynansın o bilgisayarda hiç bir şey fark etmez.

Durumu param çok hangisini alayım'a getirirsek Asus z370 Maximus Hero'dan z390 aorus ultraya geçmiş biri olarak gigabyte'den memnunum. Yalnız gigabyte yazılım olarak biraz vasat kalıyor kurmam gereken aorus engine ve rgb fusion 2 programlarını dandik buluyorum.

Overclock yapmayacaksan anakart'a 3000 tl vermenin mantığı yok. Ryzen 3900X alırken 3950x upgradesini düşünmekte anlamsız bence bu upgrade sayılmaz parça değiştirmek gibi bir şey olur. 7 saat yük altı bu denli donanımlar için bir şey değil istersen günde 24 saat oyun oynansın o bilgisayarda hiç bir şey fark etmez.

Durumu param çok hangisini alayım'a getirirsek Asus z370 Maximus Hero'dan z390 aorus ultraya geçmiş biri olarak gigabyte'den memnunum. Yalnız gigabyte yazılım olarak biraz vasat kalıyor kurmam gereken aorus engine ve rgb fusion 2 programlarını dandik buluyorum.

Ki Ryzen X570 BIOS ve yazılım kısmı çok önemli ASUS'un bu konuda üstün olduğunu düşünüyorum. Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Faz ve VRM yapısı sadece OC için değil yük altıda önemlidir çünkü Ryzen 3000 serisi işlemciler voltaj ve termal (ısı) şartlarını fazlasıyla dikkate alıyor GHZ boost yaparken ki OBS'de bindireceğim yük oyun değil yayın yüküdür. Assassin's Creed Odyssey yayını sırasında tüm çekirdekleri %95 gördüğüm olmuştur sabit 3 saat ki işlemci i9 9900K. :)

Hemen alacaksan beklemeni öneriyorum, henüz Türkiyeye gelmemiş Anakartlar ve Ramler var. Bu anakartlardan biri "Gigabyte X570 AORUS XTREME" yeni çıkan Ryzen 3 serisinin 3733MHZ ve 4400Mhz ramlarde daha iyi performans verdiğinide unutmamak lazım. Muhtemelen haberin vardır Gigabyte Aorus NVMe Gen4 bechmarkları deldi geçti, neyi ne kadar kullanmayı düşünüyorsun bilemiyorum hangi süre zarfında sistemi yenileyeceksin bilmiyorum. Gördüğüm kadarıyla bizim çokta bir önerimiz olamayacaktır sen zaten işinin uzmanısın, acil olarak alman gerekiyorsa Aorus masteri boşver, ikisi arasında Asus daha iyi. Heatsinkleri kaliteli çok daha stabil değerler görmeni sağlıyor, Hız Aşırtma açısından daha büyük Headspace odası sağlıyor. Diğer modelleri arasında liderlik koltuğunda zaten...

Aorus Extreme > Crosshair VIII Hero > Aorus Master

Asus iyi güzel de servisi berbat. Aynı anakartı aynı arızadan 3-4 defa servise yolladığım oldu, en sonunda kavga gürültü para iadesi aldım.

Yük altındaki PC'de PSU en önemli parça, ankartın bir önemi yok bu konuda. İnsanlar B serisi anakartlar ile mining yapıyor.

Ryzen için bu kadar pahalı anakart almayı ben de gereksiz buluyorum zaten 3. neslin de OC potansiyeli düşük. 1500 TL fiyat bandındaki X570'ler fazlası ile yeterli olacaktır.

Dostlar selamlar öncelikle.

Gigabyte'ın revizyon hatalarından çok tırsıyorum bir hata oluyor v2 piyasaya sürüyor sende v1 varsa sorunu üstlenmiyor. Bu yüzden gönlüm ASUS'dan yana he MSI neden düşünmüyorsun derseniz zaten hep MSI kullandım bu sefer değişiklik yapmak istiyorum. MSI Z390 Ace en son ki kullandığım anakart.

Kıyaslama yaparken bu bilgiler işinize yarayabilir;
  • Anakartı Ryzen 3900X hatta daha sonra ilerde Ryzen 3950X upgrade düşünüyorum.
  • Yayıncılık yaptığım için yayını işlemcinden verdiğimden işlemci yayın sürem en az 7 saat yani en az 7 saat yük altında kalacak ve güncel oyunları oynuyorum.
  • Aynı zamanda render sistemi olarak da kullanacağım.
  • İnventus ile konuştuğumda Ryzen 3950X için VRM ve faz bakımından "Gigabyte X570 Aorus Master" öneririm dedi biraz kafamı karıştırdı. Asus X570 Hero yetmeyebilir dedi.
  • Overclock yapma sevdalısı değilim.

MSI düşünmüyorsun ama o seviyede sıvı soğutma alırsan MSI markasından 1000 TL'lik sıvı soğutma veriyor ücretsiz. Bence bunun için bile alınır :)

Asus iyi güzel de servisi berbat. Aynı anakartı aynı arızadan 3-4 defa servise yolladığım oldu, en sonunda kavga gürültü para iadesi aldım.

Yük altındaki PC'de PSU en önemli parça, ankartın bir önemi yok bu konuda. İnsanlar B serisi anakartlar ile mining yapıyor.

Ryzen için bu kadar pahalı anakart almayı ben de gereksiz buluyorum zaten 3. neslin de OC potansiyeli düşük. 1500 TL fiyat bandındaki X570'ler fazlası ile yeterli olacaktır.
Hocam bu yazdığın OC potansiyeli düşük yazısına takıldım. Gerçekten soruyorum, bu bilgiyi nereden nasıl öğrendiniz veya kullandınız mı gerçekten merak ettim.
Yazdıklarım eleştiri gibi görünse de değil. Yanlış anlaşılmayım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı