Gigabyte Z170x Gaming 7 EU Rev (1.0) İncelemesi

Merhaba arkadaşlar. Bugün itibari ile bir ay kadar önce aldığım Gigabyte Z170x Gaming 7 EU Rev (1.0) anakart hakkında birkaç söylemek istediğim husus var. Genel olarak bilgilendirme için değil de dikkat ettiğim ve fark ettiğim bir kaç durumdan bahsedeceğim.

Öncelikle ürünü Nanokatalog üzerinden bir ay kadar önce aldım fakat aynı siteden Arctic MX-4 sipariş ettiğim için montajını yapamadım çünkü termal macun yaklaşık 2 hafta kadar tedarik edilemedi.

Anakartı araştırırken bazı arkadaşların seste cızırtı yaptığını ürünü aldıktan sonra gördüm ve çok üzüldüm çünkü anakartı daha çok ses kartı beni cezbettiği için almıştım. Anakartın montajını zor da olsa Zalman Z3 Plus kasama yaptım ve temiz ve orijinal bir Windows 10 kurulumu ile sistemi açtım. Güncel BIOS sürümü kurulumu ve güncel sürücüleri yükledikten sonra hemen ses kartını denemek istedim. Öncellikle hayal kırıklığı yaşadım çünkü ses cızırtılı geliyordu.

Bu olaydan sonra hemen "SoundBlaster Recon 3Di Control Panel" programını açtım ve ayarları kurcalamaya başladım. Cızırtıyı engellemeyi başardım fakat bu sefer de ses çok az geliyordu. Programın arayüzünde bir ayar buldum. "Speakers - Headphones" ayarında "Headphones" kısmına geçince ses tamamen kesiliyordu. Ben de muhtemelen kulaklığımı yanlış yere taktığımı düşündüm ve anakartın çıkışlarına bakarken üstünde kulaklık işareti olan yere kulaklığı takmamla kulaklarıma inanamadım. Muhteşem bir ses beni karşıladı ve ne bir cızırtı ne bir bozulma. Kulaklarım sanki yeniden duymaya başlamış gibi hissettim. :)

Unutmadan söyleyeyim, kulaklığım HyperX Cloud Core.

Bunun dışında çok yeterli bir soğutucum olmamasına rağmen Gigabyte Easy Tune programı ile otomatik hız aşırtma ayarı ile 6600K işlemcimi 4.1 GHz hızında, HyperX 2400 MHz belleğimi ise XMP ile 2666 MHz hızında kullanabiliyorum.

Fotoğraf atmayı çok isterdim fakat patates bir telefon kullandığım için göz sağlığınıza zarar vermek istemedim. :)

Ürüne puanlama yapmak istemiyorum çünkü ses kalitesi benim için her şeyden çok daha öndeydi ve sadece bu yüzden yanlı bir puanlama yapmak istemiyorum fakat Gigabyte kalitesini konuşturmuş gerçekten :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı