Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming 3200 MHz RAM frekansında donuyor

MelihKamarat

Hectopat
Daha fazla  
Aorus Z370 Ultra Gaming anakartımız var. RAM olarak 2x8 GB G-SKILL Trident Z RGB 3200 MHz CL16 olan, versiyon kodu : F4-3200C16D-16GTZR RAM'imiz bulunmakta.

Anakarta son sürüm olan F6 BIOS yükledik.

RAM'ler stok hızında 2133 MHz CL15 olarak sorunsuz çalışıyor. Ancak X.M.P profil modunu aktif ettiğimizde 3200 MHz CL16 olarak çalışırken bilgisayar donuyor.

2133 MHz'de her türlü stress testi ve kullanımda herhangi bir sorun çıkarmıyor. Ancak 3200 MHz X.M.P'yi aktif ettiğimizde stress testinde ve bilgisayarı kullanırken bilgisayar donuyor.

Anakartta herhangi başka bir ayarla oynamadık. Sadece X.M.P profili aktifleştirdik, diğer ayarları ise AUTO değerlerinde bıraktık. Yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla VCCSA - CPUVTT - DDRVTT gibi voltaj değerlerini biraz artırın düzelir falan demişler ancak ben anakartta bu değerleri bulamadım. Advanced voltage settings altındaki bütün menüleri gezdim ancak bu isimler mevcut değil.

RAM'i nasıl X.M.P modunda 3200 MHz CL16 değerlerinde kullanabiliriz?

Gigabyte anakart ilk defa kullanıyorum, daha önce MSI ve ASUS kullanmıştım. Şu anda Gigabyte anakart kullanan arkadaşlar varsa veya bu konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Badsmokin Hocam hız aşırtma ile çıkar derken ? Ram zaten 3200 Mhz. Yani X.M.P profili 3200 Mhz CL 16-18-18-38 1.350 V değerlerine sahip. Benim burada ki sıkıntım farklı bir nokta siz yukarıyı tam ayrıntılı olarak okumadınız galiba ? Ram'in X.M.P Profilini aktif ettiğimde 3200 Mhz de çalışırken bilgisayar 10-15 dk sonra donuyor..

aynı sorun bende de mevcut :)

hatayı çözdüm. memory profile girip kararlı sitabil olarak seçtim ayarı. ( karlı performans-normal-kararlı sitabil-relax oc) şuana kadar hata vermedi

Hayatımda ilk kez asus dışında kullandığınız anakarttan aldım. Pişmanım. Appcenter uygulaması leş. BIOS deseniz atari ekranı gibi. Appcenter mavi ekran verdiriyor makinaya. Dün kaldırdım umarım sorun çözülür. Hazır işlemci OC profilinden 4.5 Ghz seçtiğimde donuyor. Nereden bulaştık bu anakarta dedirtiyor insana...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı