Gigabyte Z390 sürücüleri nasıl yüklenir?

DavutYildirim67

Femtopat
Arkadaşlar bu link ile ilgili 3 adet sorum var, umarım yardımcı olabilecek birisi çıkar.

1- Buradan hangilerini indirmem gerekiyor?
2- Ve Chipset driverini nasıl güncellemem gerekiyor?
3- Intel Management Engine Firmware (Note) Win10 ver.2004 supported. [2020.14.0.1600] bu sürümü indirip kuruyorum.
Ama aygıt yöneticisinde sürüm 2013.14.0.1529 bu gözüküyor. Sebebi ne olabilir?

Bende Gigabyte anakart kullanıyorum sana durumu hemen açıklayayım,

Chipset kısmında 3 ana driver var; Intel INF installation, Intel Serial I/O driver,Intel Management Engine.
Öncelik format sonrası cihazını internete bağlama, bağlarsan eğer cihazın windows update üzerinden kendi kendine güncelleme alarak driver eksiğini kapatıcaktır, ama Gigabyte'ın sitesinden orjinal driver'ları kurmak sistemin daha stabil çalılmasını sağlicağından onları kurmanı tavsiye ederim, yani bunun için format atıcağın zaman bilgisayarının ethernet kablosunu çıkart, format sonrası wifi'e felan da bağlama.

Intel INF installation ve Intel Serial I/O zaten en üstteki 2'li, direk indir onları.
Daha güncel bir sürücü yayınladıkları zaman listenin en üstüne ekliyorlar, bu kısım biraz kafa karıştırıyor.
3.cü sıradada Intel Management Engine Firmware driver'ı var bu driver'ıda indir, chipset kısmı bu kadar.

Öncelikle format sonrası bu 3 driver'ı flash belleğine atıp cihaza aktar ve sırayla yükle, ve her birini yükledikten sonra yeniden başlat.

Sata kısmını açıklayayım; ''Intel SATA Preinstall driver'' diye bir driver var bu driver, bazen windows kurulumu esnasında hdd'lerini göremezsen, (örneğin windows 11 kurulumda) bu driver'ı kullanarak sata kontrolcu'nu bilgisayarına tanıtmanı sağlamak için yani senin bir işine yaramıyor o yüzden indirmene gerek yok.

Intel Rapid Storage Technology bu Driver'ı kuracaksın kurulumda sana AHCI modunu değiştirelim derse Hayır AHCI'de kalmak Istiyorum'u seçeceksin Optane uygulamasını kuralımmı derse Tik'i kaldıracaksın böylece sadece sürücüyü kuracak.

Intel Optane memory sürücüsünü kuramana gerek yok, bu sürücü intel'in optane memory cihazlarını kullanmak için, dolayısıyla eğer böyle bir cihaz kullanmıyorsan kurmazsın.

Ses desteği kısmında en üstteki ''Realtek HD Audio Driver (Note) Win10 ver.20H2 supported.''
bunu indirebilirsin.

Lan kısmıda aynı şekilde en üstteki, bunları version numaralarını kontrol ederek anlayabilirsin.

Uygulama kısmındada App Center'ı yüklemen yeterli, daha sonra uygulama üzerinden diğer programları kurabilirsin, benim en çok kullandığım uygulamalar Game Boost, System Informatin Viewer, RGB Fusion.

Yeni konular

Geri
Yukarı