GigaFiber ile tam hız almak

zagzirus

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar direk konuya gireceğim. GigaFiber internetimiz bağlandı. Tam olarak maksimum hızı alabilmem için ne gerekli? CAT6 kablo alacağım fakat Ethernet kartımla ilgili sıkıntı oluşur mu? ASUS TUF B450 Gaming Plus anakart kullanıyorum. Çok fazla bilgim yok, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maksimum hız derken beklentin nedir?

940 çapraz değerler arasında gezersin, sana verilen modemde CAT 6 kablo bulunuyor ve yeterli hızı veriyor zaten. (GigaFiber müşterisiyim ve kutudan çıkan kablo ile sınır hızlara ulaşıyorum)

1000 / 1000 bekleme ama 940 / 930 arası değerler alman lazım. İstasyona ve paket kaybına göre zaman zaman değerler aşağı yukarı oynar.

Bilmeyenler için tekrar yazayım, overhead, TCP/IP, maximum segment size, PPPoE, mtu birçok farklı etmen var. Size bağlantı 1000 Mbps tanımlanıyor ama bu tür teknik limitler yüzünden 940 Mbps civarına geliyor.

Son düzenleme:
Maksimum hız derken beklentin nedir?

940 çapraz değerler arasında gezersin, sana verilen modemde CAT 6 kablo bulunuyor ve yeterli hızı veriyor zaten. (GigaFiber müşterisiyim ve kutudan çıkan kablo ile sınır hızlara ulaşıyorum)

1000 / 1000 bekleme ama 940 / 930 arası değerler alman lazım. İstasyona ve paket kaybına göre zaman zaman değerler aşağı yukarı oynar.

Bilmeyenler için tekrar yazayım, overhead, TCP/IP, maximum segment size, PPPoE, mtu birçok farklı etmen var. Size bağlantı 1000 Mbps tanımlanıyor ama bu tür teknik limitler yüzünden 940 Mbps civarına geliyor.
Hocam 600 üzerine bile razıyım onda sıkıntı yok, illede 1000 diye diretmiyoruz zaten. Fakat şuanda wifi ile 50mbs, PC ile 100 mbs alıyoruz. Modemimiz farklı bir odada, masaüstü bilgisayarımız farklı bir odada. 2 daire olarak kullanıyoruz interneti, alt kata ethernet kablosu çekili ve hızı 100mbs fakat kablo cat5e. Benim bulunduğum dairede ise wifi adaptör kullanıyorum oda doğal olarak maksimum 50 mbs veriyor 2.4 ghz ile.
Korkum şu kabloyu çekeceğiz o kadar zahmet edip, pc desteklemezse işler büyüyecek bu sefer anakart mı değiştireceğim? Bu nedenle soruyorum anakartımın lan desteğinde bulamadım kaç mbs olduğunu.

CAT6 kablosu alsan yeterli olacak. Anakartında internet hızını fazlasıyla karşılayabilecek düzeyde.
İnşallah hocam.

Hocam 600 üzerine bile razıyım onda sıkıntı yok, illede 1000 diye diretmiyoruz zaten. Fakat şu anda Wi-Fi ile 50Mbps, PC ile 100 Mbps alıyoruz. Modemimiz farklı bir odada, masaüstü bilgisayarımız farklı bir odada. 2 daire olarak kullanıyoruz interneti, alt kata Ethernet kablosu çekili ve hızı 100Mbps fakat kablo CAT5e. Benim bulunduğum dairede ise Wi-Fi adaptör kullanıyorum oda doğal olarak maksimum 50 Mbps veriyor 2.4 GHz ile.
Korkum şu kabloyu çekeceğiz o kadar zahmet edip, PC desteklemezse işler büyüyecek bu sefer anakart mı değiştireceğim? Bu nedenle soruyorum anakartımın lan desteğinde bulamadım kaç Mbps olduğunu.

İnşallah hocam.

Anakartın gigabit destekliyor, Wi-Fi ile yüksek hız alman için WI-FI6 olması lazım.

İllede 1000 diretmiyoruz demeniz beni sevindirdi, bugün forumda 1000 çapraz aldığını belirtip 9xx küsurlere düşünce konu açan birisi vardı. Konu zaten yalan, 1000 alamaz gigabit port ile.

Anakartın gigabit destekliyor, Wi-Fi ile yüksek hız alman için WI-FI6 olması lazım.

İllede 1000 diretmiyoruz demeniz beni sevindirdi, bugün forumda 1000 çapraz aldığını belirtip 9xx küsurlere düşünce konu açan birisi vardı. Konu zaten yalan, 1000 alamaz gigabit port ile.
Hocam 35 mbs den geçiş sağladım. Çağ atladık resmen hayal gibi birşey 100 mbs bile hayaldi bizim için. 56k modemlerden buralara gelen tayfayız biz.

Şunu net olarak söyleyeyim 100 Mbps ile 1000 Mbps arasında pek fark yok sebebi neredeyse tüm sitelerde sınırlama olduğu için belli bir hıza müsaade ediliyor

Şunu net olarak söyleyeyim 100 Mbps ile 1000 Mbps arasında pek fark yok sebebi neredeyse tüm sitelerde sınırlama olduğu için belli bir hıza müsaade ediliyor.

Site trafiğinden anlayan insanları görünce gerçekten seviniyorum, 1000 yerine TurkNet firmasından daha iyi bir ISS'nin 150Mbit SoL FTTH bağlantısını tercih ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı