Çözüldü Girdi neden 2 kez çıkıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KylooRen

Hectopat
C:
int main()
 {
   int k;

printf("ltfen sayi giriniz\n");
   scanf("%d",&k);

int i=1;

do {
     printf("%d\n",i*k);
     i++ ;
    } while (i<=10);
  return 0;
 }
Kafama karıştıran şey şu do hiç bir koşula bakmadan printf'i yazdırması ve i'yi 1 arttırması gerekmiyor mu? Neden girdi 2 kez yazdırılıyor ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Girdini yazdın, enter'e bastın. Senin yazın orda kalır, program devamında senin yazdığını tekrar yazar ve işleme başlar.

Kod:
Lütfen bir sayı girin.
5 > Benim girdiğim sayı
5 > Programın ik döngüsü
10
15...

printf'i yazdırması ve i'yi 1 arttırması gerekmiyor mu?
Öyle yapıyor zaten. Sen 5 - 10 olsun istiyorsan print ile ++'nın yerini değiştireceksin.
Girdini yazdın, enter'e bastın. Senin yazın orda kalır, program devamında senin yazdığını tekrar yazar ve işleme başlar.

Kod:
Lütfen bir sayı girin.
5 > Benim girdiğim sayı
5 > Programın ik döngüsü
10
15...

printf'i yazdırması ve i'yi 1 arttırması gerekmiyor mu?
Öyle yapıyor zaten. Sen 5 - 10 olsun istiyorsan print ile ++'nın yerini değiştireceksin.

Çözüm
Girdiğin sayıyı 1 ile çarparsan sence girdiğin sayı print olmaz mı? Çok iyi matematik bilgisi gerek işte programlama için.

Gözümden bir şey kaçtığı için hata yapmışım ve soru soruyorum bu ifade biçimi nedir ya. Umarım ileride kendin gibi insanlarla bol bol karşılaşırsın. Ayrıca sayısal 18k yaptım matematik bilgim gayet yerinde.(Sıralama ile matematik bilgisi aynı şey mi diye boş yapmayacağını umuyorum.)

Kod:
Lütfen bir sayı girin.
5 > Benim girdiğim sayı
5 > Programın ik döngüsü
10
15...

Teşekkürler güzelce açıkladığın için .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı