Giriş seviyesi B550 vs Üst seviye B450

Bütçe
1000
Zannediyorum ki 6000 serisi CPU'lar desteklemeyecek B450'leri.
B550 ve B450 anakartların aynı zamanda desteği kesilecek. AM5 soketi geldiğinde, ki yeni çıkacak olan AMD CPU'lar AM5 olacak, yeni bir soket olacağından mevcut B550 ve B450 veya X570 ve X470 anakartlar AM4 sokete sahip oldukları için yeni CPU'ları desteklemeyecek.

AM5 soketin DDR5 ile birlikte geleceği söylenmekte. 2021 sonunda. Tamamen yeni bir anakarta ihtiyacınız olacak o durumda. B450 alsanız da takamazsınız, B550 alsanız da.

B550M SH2 almazdım açıkçası sırf B550 diye.

B450'ya da B550 alırsa sadece 5000 serisi işlemcilere yükseltebilir.

Ama 1 sene beklerse AM5 soket bir anakarta gaçabilir

Şu an yanlış hatırlamıyor isem 2600X işlemciye sahiptin. O seni 3060 Ti ile 1 sene götürür bence.

2021'in sonun da da AM5 soket bir anakart alırsın ve 5-6 sene boyunca aynı sokette kalmanın rahatlığını yaşarsın

Aslında biraz mantıklı düşünürseniz Aorus almazsınız. Kendisi Q-Flash Plus destekli değil. Bunun yerine ya MSI ya da B550 alırdım. Son olarak ben şahsen B550 alırdım illa bu yıl alınacaksa. Ama önümüzdeki yıla kadar vakit varsa yeni soketi bekleyebilirsiniz.

Değerli fikirleriniz için teşekkürler. Yılın sonunu bekleyeceğim. Hazır B350'yi bu kadar beklettim en biraz daha beklerim. En azından daha ileriye dönük bir anakart almış olurum. Tekrardan teşekkürler :).

İleriye dönük mü? Ben şu anki anakartların yeni çıkacak sokete uyacaklarını sanmıyorum. AM5 soket ve AM5 soketli Ryzen işlemciler ve anakartları beklemek yararlı olabilir ama Intel'den uygun fiyatlı i5, i7, i9 (11, 12, 13, 14, 15, 16 nesillerde) cevabı gelmezse bu sefer AMD'nin Intel gibi her şeyi pahalıya satma ihtimalini de göz önünde bulundurun. Kesinlikle uzun ömürlü soket desteği diye hayal etmeyin, çünkü 4 yıllık soket sözlerini yerine getirdiler.

Arkadaşlar selamlar, B350 anakart kullanmamdan dolayı artık 5000 serisi CPU'lar takamıyorum. İleriye dönük olsun diye anakart değişikliği planlıyorum ama B450 almak ne kadar geleceğe dönük olur orasını bilemiyorum. Zannediyorum ki 6000 serisi CPU'lar desteklemeyecek B450'leri. Bundan dolayı fikrinizi alayım dedim sizce hangisi daha mantıklı? Bu arada R5 2600X kullandığımdan belki B450 ya da B550'de OC yapmam daha kolaylaşacaktır. Yani anakart değiştirmem işlemci uyumundan başka bir şeye yaramayacaksa pekte mantıklı değil gibi geldi. Yine de fikrinizi alayım dedim.

Üst seviye bir B450 mi?

Yoksa giriş seviye bir B550 mi?
Üst seviye B450.

İleriye dönük mü? Ben şu anki anakartların yeni çıkacak sokete uyacaklarını sanmıyorum. AM5 soket ve AM5 soketli Ryzen işlemciler ve anakartları beklemek yararlı olabilir ama Intel'den uygun fiyatlı i5, i7, i9 (11, 12, 13, 14, 15, 16 nesillerde) cevabı gelmezse bu sefer AMD'nin Intel gibi her şeyi pahalıya satma ihtimalini de göz önünde bulundurun. Kesinlikle uzun ömürlü soket desteği diye hayal etmeyin, çünkü 4 yıllık soket sözlerini yerine getirdiler.
5000 serisi için dediğini düşünüyorum, çünkü zaten 6000 serisi çok yüksek ihtimalle AM5 soket, 5NM ve DDR5 ile gelecek, yenilik festivali olacak. Intel gibi 49 pin arttırıp 14NM+++++ yapmayacak ya, o da bir şeydir.

Yeni konular

Geri
Yukarı