Gitar daha kolay nasıl öğrenilir?

hakanyagar

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Gitar öğrenmeye çalışıyorum evde, internetten bir video serisi izledim. Seri bitti, onlar bitince boşluğa düştüm. Yani çalışmaya ne ile devam edeceğimi bilemiyorum. Şu an için de çok bir şey bildiğim söylenemez. Yani 4/4'lük ritim, çoğu akoru biliyorum ama 4-5 akor arasında hızlı geçiş yapabilirim. Nota bilgim de çok yok. Ne önerirsiniz?

Selamlar. Maalesef internetten bu şekilde öğrenemezsiniz. Gitar yanlış oturtulmaya çok müsait bir enstrümandır. En azından ilk başta bir rehbere, bir hocaya ihtiyacınız olacak. Yoksa bir yerde tıkanıp pes etmeniz çok olası.

Selamlar. Maalesef internetten bu şekilde öğrenemezsiniz. Gitar yanlış oturtulmaya çok müsait bir enstrümandır. En azından ilk başta bir rehbere, bir hocaya ihtiyacınız olacak. Yoksa bir yerde tıkanıp pes etmeniz çok olası.
Teşekkür ederim cevabınız için. Açıkcası şuan için bir kursa verecek param yok, evde öğrenme şansım hiç olmaz mı?

Bu işi profesyonel olarak yapıyorum. Yani tekerleği baştan icat etmek gibi olur, gerçekten zorlar. İlk başta kaslarımız hazır değildir. Bol egzersiz yapmamız gerekecek. Tutuşu oturtmamız gerek. Aylarca şarkı çalmadan bunları yapacağız. Spor gibi düşün. Maratona çıkmak için gereken çalışma ve eforu düşün. Bütün bunlar zaman istiyor. İlk başladığımızda neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı bilemiyoruz. Bu arada internette gördüklerin bu işin yüzde biri eder ancak. Türkçe sana yardım edecek bir tane kanal var. Ama diğer kanalların çoğu bu işi yanlış öğrenmene sebep olur. Türkçe kaliteli kanal yok gibi bir şey... Bu kanalı takip edip söylediklerim hakkında fikir sahibi olabilirsin. Youtube'dan "Barış Çekergil" kanalını arat. Oradaki bütün gitar videolarını baştan sona kadar seyret. Bu sana şu an yapılabilecek en büyük iyilik. Bana hak vereceksin. :) Bu kanal akustik gitar kanalı. Klasik gitar kanalı değil. Pop müzik ile ilgili. Ben hem akustik hem klasik çalıyorum.

Bu işi profesyonel olarak yapıyorum. Yani tekerleği baştan icat etmek gibi olur, gerçekten zorlar. İlk başta kaslarımız hazır değildir. Bol egzersiz yapmamız gerekecek. Tutuşu oturtmamız gerek. Aylarca şarkı çalmadan bunları yapacağız. Spor gibi düşün. Maratona çıkmak için gereken çalışma ve eforu düşün. Bütün bunlar zaman istiyor. İlk başladığımızda neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı bilemiyoruz. Bu arada internette gördüklerin bu işin yüzde biri eder ancak. Türkçe sana yardım edecek bir tane kanal var. Ama diğer kanalların çoğu bu işi yanlış öğrenmene sebep olur. Türkçe kaliteli kanal yok gibi bir şey... Bu kanalı takip edip söylediklerim hakkında fikir sahibi olabilirsin. Youtube'dan "Barış Çekergil" kanalını arat. Oradaki bütün gitar videolarını baştan sona kadar seyret. Bu sana şu an yapılabilecek en büyük iyilik. Bana hak vereceksin. :) Bu kanal akustik gitar kanalı. Klasik gitar kanalı değil. Pop müzik ile ilgili. Ben hem akustik hem klasik çalıyorum.
Peki hocam, zaman ayırıp dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

@hakanyagar bir hoca bulun, onunla öğrenin. Yanlış öğrenmeye yatkın bir enstrümandır. Teknikleri öğrendikten sonra da iş size düşüyor. İstediğiniz şarkının tab/notalarına bakıp çalacaksınız. Yani önce hoca ile temeli öğrenip üzerine siz koyacaksınız.

evde, internetten bir video serisi izledim. Seri bitti,
Bitmemiştir o. Siz sadece izlemeyi bitirdiniz. Anlatılanların seviyesine henüz ulaşamadınız.

Açıkcası şuan için bir kursa verecek param yok, evde öğrenme şansım hiç olmaz mı?
Çok fazla kafanız karışacak, çok fazla yanlış yola, yönteme sapacaksınız, çok vakit kaybedecek, doğru yolu bulana kadar hem zaman hem de sabrınızı kaybedeceksiniz. Yani; 3 ayda adam gibi öğreneceğiniz şeyi, 3 yılda öğrenizsiniz. Tercih sizin...

Hoca tutamıyorsanız gitarı bırakacak haliniz yok sonuçta. Ne yapmak istediğiniz amacınız ne bence o önemli. Hedef koymalısınız bence. Beklentiniz ne ? Akustik, klasik veya elektro gitar. Hangi gitarı çalıyorsunuz ? Van halen gibi mi çalmak istiyorsunuz, John Frusciante gibi mi yoksa Emircan iğrek gibi mi ? Veya Thom Yorke gibi mi ? Belki de The Strokes, Arctic Monkeys tarzı bir şeyler mi ? Kendiniz bir şeyler üretmek mi istersiniz yoksa tamamen keyif almak için sevdiğiniz şarkıları çalmak için mi ?

Genel olarak ise parmak egzersizi yapabilirsin. Dinlediğin şarkıların ders videolarını izleyebilirsin. Ben kendi kendime klavyede hoş akorlar bulmaya çalışıp bunlardan şarkı yapmaya çalışıyorum ve amacım da bu aslında. Ben bu şekilde keyif alıyorum ama herkesin beklentisi farklıdır. Kimisi de duyduğu şarkıları birebir çalabilmek ister. Bir başkası müziğin notalarıyla ilgilenir. Biraz daha bilimsel ilerler, müzik teorisine girer. Ben mesela kendim öğrendiğim için bir ara gittim gitar klavyesi üzerinde notalar nerelerde onları öğrendim. Bazen sevdiğim şarkıların öğretici videolar izleyip cover yapmaya çalıştım. Bazen de dediğim gibi klavye üzerinde bir akoru klavyede taşıyarak kafama göre örüntüler oluşturdum üzerine şarkı sözleri yazdım falan.

Bir şey belirleyip onun üzerine internette araştırmalar yapınca belki çok detaylı öğrenemesen de kafanda bir şeyler oluşuyor ve kendi kendine arkadaşların dedikleri gibi 1 ayda değil ama belki 2-3 ayda aradığın sonuca ulaşırsın ama iyi bir gitar hocasının eğitimine göre yüzeysel kalabilir. Bir önemi var mı ? Benim gibi keyif almak için çalıyorsan yok. Kendinize yüklenmeyin detaylı nota bilmeseniz de akorların hangi notaya karşılık geldiğini, klavyede bastığınız akorun hangi notaya karşılık geldiğini, akorun diyez veya bemol olup olmadığını anlayacak kadar bilginiz olsa en azından iyi olur. Merak ettikçe zamanla ilerlerseniz zaten. Çok uzun yazdım. Kısaca ne yapmak istediğin önemli. Ona göre de internette araştırma yaparak vakit ayırarak, pratik yaparak bir noktaya gelirsin diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı