Gitar tavsiyesi

Arkadaşlar gitar çalmak istiyorum fakat pek bilgim yok. Nasıl bir gitar tercih etmeliyim? Akustik ile klasik gitar arasındaki fark nedir? Açıkcası pek bir bütçem yok eli yüzü düzgün gitarlar ne kadardan başlıyor?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam önce tarzınızı belirleyin.
Klasik gitar denilen gitarda genellikle klasik müzik, pop, folk müzik tarzı şeyler çalınır. Sesi naylon tellerden ötürü yumuşaktır. Boğuktur.
Akustik gitar denilen gitarda genelde pop, folk, akustik rock, blues, kısmen metal, jazz gibi müzik türleri icra edilir. Telleri çeliktir. Bu da daha parlak ve keskin ses vermesini sağlar.
Bütçem yok demişsiniz. Elektro gitardan bahsetmeden önce şunu demek isterim: Çalmak istediğiniz müzik tarzı ne ise o gitarı edinin. Param yok deyip size uygun olmayan gitarı almayın. Rock çalmak istiyorsanız ve gidip klasik alırsanız, o klasikte bir süre sonra pişmanlanlık hissi gelecektir emin olun. Ki zaten uygun olmaz klasik gitar rock müzik için.
2. ele yönelebilirsiniz ki öneririm.
Eğitim olarak da, mahalledeki "gitar kursları" genelde klasik gitarla pop gitar eğitimi veriyorlar. Sana 2 akor basmasını öğretip internetten yazdırdıkları gitar metodu kağıtlarını zımbalayarak kitap haline getirip sana veriyorlar. Ama asla oradan çalışmıyorsun. Ben pop müzik çalacağım sürekli dersen o tarz yerlere gidebilirsin.
Kursa gidecek misin? Gideceksen önce oradaki kurs hocasıyla konuş. Bazı kurslar belli gitarlar dışındakileri kabul etmiyor.
"Biz sadece 'klasik gitar' eğitimi veriyoruz, içeriye elektro ile adım atamazsın." diye bir şey deniyorsa yukarıda bahsettiğim tarzda kurs yeridir.
Ama gerçekten de klasik gitar ile klasik müzik eğitimi veren yerler var onlara lafım yok zaten.
Tarzınızı belirleyin ona göre eğitim önereyim. Bütçe ve gitar türü de belirtirseniz iyi olur. @eskilerin meraklisi

Edit: Aslında "Yeni gitara başlayacaklara rehber" tarzda bir Youtube videosu hazırlamak istiyorum. Konuşma metni hazırladım. Hepsinden bahsediyorum. Umarım yapabilirim. :D

Hocam önce tarzınızı belirleyin.
Klasik gitar denilen gitarda genellikle klasik müzik, POP, folk müzik tarzı şeyler çalınır. Sesi naylon tellerden ötürü yumuşaktır. Boğuktur.
Akustik gitar denilen gitarda genelde POP, folk, akustik rock, blues, kısmen metal, jazz gibi müzik türleri icra edilir. Telleri çeliktir. Bu da daha parlak ve keskin ses vermesini sağlar.
Bütçem yok demişsiniz. Elektro gitardan bahsetmeden önce şunu demek isterim: Çalmak istediğiniz müzik tarzı ne ise o gitarı edinin. Param yok deyip size uygun olmayan gitarı almayın. Rock çalmak istiyorsanız ve gidip klasik alırsanız, o klasikte bir süre sonra pişmanlanlık hissi gelecektir emin olun. Ki zaten uygun olmaz klasik gitar rock müzik için.
2. ele yönelebilirsiniz ki öneririm.
Eğitim olarak da, mahalledeki "gitar kursları" genelde klasik gitarla POP gitar eğitimi veriyorlar. Sana 2 akor basmasını öğretip internetten yazdırdıkları gitar metodu kağıtlarını zımbalayarak kitap haline getirip sana veriyorlar. Ama asla oradan çalışmıyorsun. Ben POP müzik çalacağım sürekli dersen o tarz yerlere gidebilirsin.

"Biz sadece 'klasik gitar' eğitimi veriyoruz, içeriye elektro ile adım atamazsın." diye bir şey deniyorsa yukarıda bahsettiğim tarzda kurs yeridir.
Ama gerçekten de klasik gitar ile klasik müzik eğitimi veren yerler var onlara lafım yok zaten.
Tarzınızı belirleyin ona göre eğitim önereyim. Bütçe ve gitar türü de belirtirseniz iyi olur. @eskilerin meraklisi

Edit: Aslında "Yeni gitara başlayacaklara rehber" tarzda bir YouTube videosu hazırlamak istiyorum. Konuşma metni hazırladım. Hepsinden bahsediyorum. Umarım yapabilirim. :D

Anadolu rock ve rock hoşuma gidiyor, bütçe olarak da 500 civarına kadar çıkabilirim.
Bir şey sormak istiyorum, peki gitar çalmayı YouTube kursları ile öğrenebilir miyim? Kursa gidecek vaktim yok evde izlesem daha iyi olur benim için.
Bu arada teşekkür ederim, videoyu attığınızda etiketlerseniz bir göz atmak isterim. 😀

Son düzenleme:
Anadolu rock yapmak istiyorum hocam, bütçe olarak da 500 civarına kadar çıkabilirim.
Hocam peki gitar çalmayı YouTube kursları ile öğrenebilir miyim? Kursa gidecek vaktim yok evde izlesem daha iyi olur benim için.
Bu arada teşekkür ederim hocam, videoyu attığınızda etiketlerseniz bir göz atmak isterim. 😀
Bütçeni arttırırsan iyi olur. Eğer ki "Benim bütçemi arttırmam imkansız" derseniz akustik gitar önerebilirim. "Ne yapıp edip bütçemi arttırırım" derseniz de elektro gitar öneririm. Elektro'ya özel de video hazırlamayı düşünüyorum. Uğraştırıcı bir şey yav! :D
Ben hiç yüz yüze eğitim almadım. Youtube'dan kadın bir hocanın videolarını izlerdim ilk ay. Akorları gösterirdi. Eğer ki yüz yüze istemiyorsan Udemy'den kurs satın alabilirsin. İndirimle 30₺'ye kadar düşüyor.
Bunları öneririm. Deniz Sayman'ın başlangıç elektro kursunu çalışıyorum. Akustiği de var. Basit şeyler öğretiyor ama emin ol mahalledeki klasikçilerden daha iyi.
Hiç para veremem kursa derseniz de Selim Işık'ın Youtube'da bu videolarını izleyebilirsin. Ama Udemy'i öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da benim Youtube kanalım. Lazım olabilir ilerisi için.

Bütçeni arttırırsan iyi olur. Eğer ki "Benim bütçemi arttırmam imkansız" derseniz akustik gitar önerebilirim. "Ne yapıp edip bütçemi arttırırım" derseniz de elektro gitar öneririm. Elektro'ya özel de video hazırlamayı düşünüyorum. Uğraştırıcı bir şey yav! :D
Ben hiç yüz yüze eğitim almadım. Youtube'dan kadın bir hocanın videolarını izlerdim ilk ay. Akorları gösterirdi. Eğer ki yüz yüze istemiyorsan Udemy'den kurs satın alabilirsin. İndirimle 30₺'ye kadar düşüyor.
Bunları öneririm. Deniz Sayman'ın başlangıç elektro kursunu çalışıyorum. Akustiği de var. Basit şeyler öğretiyor ama emin ol mahalledeki klasikçilerden daha iyi.
Hiç para veremem kursa derseniz de Selim Işık'ın Youtube'da bu videolarını izleyebilirsin. Ama Udemy'i öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da benim Youtube kanalım. Lazım olabilir ilerisi için.
Bütçemi artıramam maalesef akustik gitar önerebilir misiniz?

Geri
Yukarı