Gitar telindeki pas nasıl giderilir?

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Henüz giriş seviyesinde çaldığım için belli akorları kullanıyorum (Am, Em, C, F...). Haliyle de bu bölgede elin yağından veya terden dolayı pas oluşuyor. Üstelik teli takalı bir haftadan az oldu. Bu pası (mümkünse telleri çıkarmadan) gidermenin bir yolu var mıdır? Daddario'nun J27 model takım teli takılı şu an. Normal Tension olarak geçiyor.
Screenshot_13.pngScreenshot_12.png

Gitar teli neden paslanır?

Gitarlar nemli ortamlarda kaldığı sürece paslanır.
Ellerimiz yağlı kirli olduğu zaman çalmayı alışkanlık haline getirirsek birde onun üstüne nemli bir yerde bırakırsak dahada kötü hal alır.

Çözümü ise şudur ;

Şimdi sana git şu jeli al falan filan demiyeceğim zaten bi gitarın tellerinin paslanması hemen olacak iş değil. Jel 10-15 TL desek siz zaten Bir tel değişimine 3 TL veriyorsunuz hatta teli orda size teli satan kişi bizzat takıyor. Bir Tel Takımı 15 TL civarı ediyor ve bu teller Bütün gitar satış noktalarında bulunmaktadır.Bulunmayan yoktur.Hatta telin değiştirilmesi paslanmasa bile gerekli olacak birşeydir. Değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

Şimdi sana git şu jeli al falan filan demeyeceğim zaten bi gitarın tellerinin paslanması hemen olacak iş değil. Jel 10-15 TL desek siz zaten Bir tel değişimine 3 TL veriyorsunuz hatta teli orada size teli satan kişi bizzat takıyor. Bir Tel Takımı 15 TL civarı ediyor ve bu teller bütün gitar satış noktalarında bulunmaktadır.Bulunmayan yoktur.Hatta telin değiştirilmesi paslanmasa bile gerekli olacak bir şeydir. Değiştirmeniz yararınıza olacaktır.
Telleri 2 ay önce aldım, kendim taktım. Bembeyazdı demir teller. Bir hafta önce de gitarı boyamak için telleri çıkartmıştım. Bu zamana kadar da paslanmıştı zaten. Telleri tersine çevirip öyle taktım. Yani şu an deliğin olduğu kısımlar resimde görüldüğü üzere biraz paslı. Perdelerin olduğu kısımda ise bir paslanma söz konusu değildi. Bir hafta gibi bir sürede bu hale geldi. Daha bile azdır hatta. Tellerin sesi henüz bozulmadı. Yalnızca görüntüsü hoş değil. Ayrıca müzik hocamın tavsiyesiyle almıştım Daddario J27'yi. Alt seviyedeki tellerin seslerinin ve kalitelerinin çok iyi olmayacağını söylemişti. 15 liraya tel alınca bir şey değişeceğini pek sanmıyorum. Bu yüzden yazdım zaten. Yoksa tel değiştirmeyi ben de biliyorum, akıl edebiliyorum. Tel değişimi için 2 ay çok kısa değil mi?
Screenshot_14.png

Son düzenleme:
Telleri 2 ay önce aldım, kendim taktım. Bembeyazdı demir teller. Bir hafta önce de gitarı boyamak için telleri çıkartmıştım. Bu zamana kadar da paslanmıştı zaten. Telleri tersine çevirip öyle taktım. Yani şu an deliğin olduğu kısımlar resimde görüldüğü üzere biraz paslı. Perdelerin olduğu kısımda ise bir paslanma söz konusu değildi. Bir hafta gibi bir sürede bu hale geldi. Daha bile azdır hatta. Tellerin sesi henüz bozulmadı. Yalnızca görüntüsü hoş değil. Ayrıca müzik hocamın tavsiyesiyle almıştım Daddario J27'yi. Alt seviyedeki tellerin seslerinin ve kalitelerinin çok iyi olmayacağını söylemişti. 15 liraya tel alınca bir şey değişeceğini pek sanmıyorum. Bu yüzden yazdım zaten. Yoksa tel değiştirmeyi ben de biliyorum, akıl edebiliyorum. Tel değişimi için 2 ay çok kısa değil mi?
Eki Görüntüle 477642
Haklısın da bilmiyorum aklıma bu geldi yardımcı olamadım biraz daha araştırayım.

Elektro gitarımın telini 1 hafta oldu değiştireli, paslanmaya başladı. 150 TL verdim bir daha değiştirmek istemiyorum. Bir çözümü yok mu evde?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı