Gitar'da Martin Marka Teller İyi midir?

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Merhaba arkadaşlar. Gitarla tanışalı iki sene oluyor fakat adam akıllı bir sene çaldım. Hatta beş ay elime almadığım bile oldu. Bugün de yakın arkadaşıma saz bakmaya gittik ve oradaki gitarları görünce de aklıma bazı sorular takılıverdi. Öncelikle benim gitarım öyle pahalı bir gitar değil herkes öğrenci gitarı diyor zaten fiyatı da bunu kanıtlıyor (Tam hatırlamıyorum ama 170TL civarıydı). Bunları anlatmamın sebebi gitarımın kalitesi hakkında az çok bilgi sahibi olmam. Bu konularda çok meraklıyım kullandığım eşyaların kalitesini vs. çok merak eden biriyim. Neyse fazla uzatmadan sadede geleyim.

20150722_2116582.jpg

İlk sorum; Gitarımın içindeki kesik kesik merdiven gibi görünen kısım. Bunların sesin kalitesinde, netliğinde çok rolü var mı ? He bir de bizim eve yakın gitar satan yerdeki abiye sordum o kesik kısımların gitarın çıkardığı ses ile hiç bir alakası olmadığını ve bunların tamamen üreticinin zevkine bağlı olduğunu söyledi. Yani ha kesik olmuş ha olmamış fark etmiyormuş onun demesine göre. Gitarı aldığım yerdeki abi ise onların yankıyı arttırdığını eko yaptığını (eko yankı oluyor sanırım tam emin değilim) söyledi. Hangisine inanmalıyım ?
20150722_21195222.jpg

Diğer bir sorum ise; tellerin sonundaki beyaz çubuğun sağ tarafı daha yukarıda duruyor kalın tellerin olduğu kısım. Bu normal midir ?
20150722_2136042.jpg

Son sorum; Gitarın sonundan sap kısmına gidildikçe tellerin klavyeden yüksekliği azalıyor. Belki kamerada pek belli olmamıştır fakat dikkatli bakınca fark anlaşılıyor. Birinci perde ile dokuzuncu perde arasındaki yükseklik farkı normal mi ?
20150722_2137362.jpg
20150722_2145011.jpg

Bu arada 'martin' marka teller iyi midir ? telleri değiştirmeyi düşünüyorum da hangi marka taktırsam bilemedim. Bugün bir gitar mağazasına sordum martin tel iyidir zaten elimizdeki en iyi klasik gitar teli dedi ve fiyat 35 TL söyledi. Kendin alıp takarsan 30 dedi. Fiyatı çok mu yoksa iyi bir tele göre ucuz mu ? Eğer ucuz derseniz oraya taktırmayı düşünmüyorum. Sabrınız için teşekkür ederim. :)

Klasik gitarda en iyi tel markaları hangileri? İlla tel ile ilgili bilgi sahibi olan vardır. Diğer sorular hakkında bir şeyler bilmeseniz bile size göre mantıklı geleni bana aktarırsanız olurum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı