Gittigidiyor'dan Windows 8.1 alıp kursam daha sonra donanım değişikliğinde lisans geçersizmi oluyor?

Alper P

Kilopat
Yer
Balıkesir/Altınoluk
Daha fazla  
Meslek
PHP Geliştirici
Merhaba arkadaşlar.

Dün farklı bir konu açıp uygun fiyata windows 8.1 lisans nereden bulabilirim diye yazmıştım birkaç arkadaşımız biraz örnek verdi şuan gittigidiyor'da orjinal lisans 98 TL'e satılmakta aklıma takılan bir soru var ben bu lisans'ı aldığımda bilgisayarıma kurup etkinleştireceğim ileride bir donanım değişikliği yaptığımda mesela Anakart, İşlemci, Ekran Kartı gibi bu lisans'ı tekrar kullanamayacakmıyım?

Sürekli kullanacağım bir lisans için yani donanım değişikliğinde veya yeni bilgisayar aldığımda her kurulumda başırılı bir lisanslama yapması için kutulu olanlardan mı almalıyım?

Aşağıdaki Windows'un lisans kontrol sistemini okuduktan sonra bu soruyu sorma gereği duydum. 7. Adıma dikkatli bakın

OEM Activation 3.0 nasıl çalışıyor?

1) Her OEM'in (Original equipment manufacturer-Bilgisayar üreticisi anlamında) kullandığı 2 ana sunucu var: Lisans anahtarı sağlayan sunucu ve bu lisans anahtarlarını raporlayan/kontrol eden bir sunucu. Bu sunucular yerel sunucu yani Internete direkt bağlı değiller.

2) OEM'lerin elinde bir ana (Master) lisans anahtarı bulunuyor. Bu ana anahtar üreticiye özel değil, Windows sürümüne özel. Örneğin, Asus'da Dell'de Windows 8 PRO için aynı ana anahtarı kullanıyor. Bu anahtarı bir ön anahtar olarak düşünebilirsiniz. Bu anahtar Windows'u etkinleştime kabiliyetine sahip değil sadece lisanslama türünü tanımlamak amacı ile kullanılıyor.

3) Bir bilgisayar üretildiğinde bu sunucular ile bağlantı kurabileceği bir yerel ağa bağlanıyor ve Microsoft'un OEM'lere sağladığı ve vasfı şimdilik çok bilinmeyen OA3Tool adında bir araç çalıştırılıyor.

4) Bu araç 1. adımda bahsettiğim lisans anahtarı sağlayan sunucuya bağlanıyor ve bir lisans anahtarı talep ediyor. (Bildiğimiz 5x5=25 karakterlik lisans) Ardından bu lisans anahtarını kulanarak tam bir ACPI MSDM tablosu oluşturuyor.

5) Oluşturulan bu ACPI MSDM tablosunu her OEM kendi yöntemiyle UEFI veya BIOS'daki (Bundan sonra sadece BIOS olarak geçecek) bir yongaya yazıyor. (Flashlıyor) Bu yonga bu araçla silinip tekrar yazılabiliyor ama diğer her türlü erşimde sadece okunabilir statüde.

6) Bilgisayara işletim sistemi yükleniyor.

7) 3. adımda kullanılan OA3Tool tekrar çalıştırılıyor. Bu sefer bu araç bilgisayarın donanımını tanımlayan 128 bitlik bir sayı (Hash) oluşturuyor. Bunu yaparken bilgisayardaki her donanımın MAC adresi veya seris numarası gibi bilgileri kullanıyor. Dolayısıyla her bilgisayar -tamamen aynı model bile- olsa eşsiz bir Hash değerine sahip oluyor.

8) 4. adımda alınan lisans anahatarı ve 7. adımda oluşturulan ve donanımı tanımlayan 128 bitlik sayı (Hash), 1. adımda bahsettiğim raporlama sunucusuna bildiriliyor. Raporlama sunucusu lisans anahtarı + Hash'ı Microsoft'a bildirerek devreye alıyor.

9) OA3Tool son kez çalıştırılıyor ve 5. adımda yazılan MSDM tablosunu dış müdahalalere karşı mühürlüyor.

10) Bilgisayar müşteriye satılıyor

11) Müşteri ilk çalıştırma esnasında bir kullanıcı adı ve hesabı oluşturup masaüstünü görünceye kadar 2. adımda bahsettiğim ana (Master) lisans anahtarını kullanıyor. Bu anahtar sorun çıkmasını önlüyor ama Windows halen etkin değil.

12) Sistem tamamen kullanılabilir duruma geldikten sonra ana (Master) lisans anahtarı ve MSDM tablosu kullanılarak sistem taranıyor ve donanımı tanımlayan yeni bir 128 bitlik Hash oluşturuluyor. (Bu Hash değerinin -eğer bir arada bir donanım değişikliği olmadıysa- doğal olarak 7. adımda oluşturulan Hash değeri ile bire bir aynı olması gerekiyor) Ardından bu veri Microsoft'a gönderilerek 8. adımda OEM raporlama sunucusunun gönderdiği veri ile karşılaştırılıyor. Eğer uyuşuyorsa lisans onaylanıyor ve Windows etkinleşiyor.

Biraz ters kaçacak ama G2A'daha ucuz.

oradan aldım ama paypal ile ilgili birkaç sorun çıktı onu çözmeye uğraşıyorum çözemezsem gittigidiyor'a yönelicem fakat sorum ben bu lisans'ı aldıktan sonra anakart, işlemci değiştikten sonra kullanamayacakmıyım dı :)

işlemcim ve anakart'ım biraz eskidi değişmeyi planlıyorum ama ne zaman değişirim bilmiyorum o yüzden bunu etkinleştirip 5 ay sonra anakart ve işlemci değiştikten sonra yeni lisans almak zorunda kalmayayım.

Windows anahtarını kendi adınıza kayıt ettirin. Anakart değişiminde anahtarınız geçersiz olacaktır, ama Microsoft'u aradığınızda tekrardan etkinleştire biliyorsunuz.

Windows anahtarını kendi adınıza kayıt ettirin. Anakart değişiminde anahtarınız geçersiz olacaktır, ama Microsoft'u aradığınızda tekrardan etkinleştire biliyorsunuz.

Windows anahtarını kendi adıma nasıl kayıt ettirebilirim Microsoft Türkiyeyi mi aramam gerekiyor?

Windows anahtarını kendi adıma nasıl kayıt ettirebilirim Microsoft Türkiyeyi mi aramam gerekiyor?
Kusura bakmayın aklım başka yere gitti. Kendi adınıza kayıt işini unutun, Microsoft'ta öyle bir seçenek yok.

Yalnız Anakart değişiminde Mevcut key geçersiz oluyor. Mevcut anahtarı yeni Anakart'ta etkinleştirmek için Telofon ile etkinleştir deyip etkinleştirebiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın aklım başka yere gitti. Kendi adınıza kayıt işini unutun, Microsoft'ta öyle bir seçenek yok.

Yalnız Anakart değişiminde Mevcut key geçersiz oluyor. Yeni Anakart'ta etkinleştirmek için Telofon ile etkinleştir deyip etkinleştirebiliyorsunuz.

Peki Teşekkürler.

Daha önce telefondan etkinleştirme ile w8.1 kurdum. Sonra yeniden kurmam gerekti. Yalnız önceki kullanım dönemim içerisinde, biostan bazı donanımları devre dışı bırakmış ve çalışma biçimini değiştirmiştim.

Neyse. Yeniden kurduktan sonra girdiğin aynı keyin verdiği kod ile telefon etkinleştirmesini deneyince kullanım hakkının dolduğunu öğrendim. Oysaki aynı bilgisayara kuruyodum ve sorun çıkmamalıydı. Uzun araştırmalar sonucunda; etkinleştirmede, "tüm pc donanımının kontrolü sonrasında oluşturulan şifreyle"(hash) eşleşme gerektiğini öğrenmiştim. Bunu yukarıda yazmışsınız zaten.

Sonra dank etti. Bios'u, o elimdeki windows8.1 keyini ilk kullandığım zamanki haline getirdim. Yeniden w8.1 kurdum ve etkinleştirmeyi denedim. Bu kez kullanım hakkıyla ilgili bi sorun çıkmadı.

Yani donanım değişikliği sorun oluyor. Aklınızda bulunsun. (yeni kurulumdan sonra bios'u yeniden istediğim gibi ayarladım)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı