Gizli Windows Özelliği: Acil durumda yeniden başlatma

Makaleler
25
YouTube Shorts'ta denk geldim, CTRL + alt + del yaptığınız zaman CTRL basılı tutarak sağ alttaki güç düğmesine basarsanız acil durumda yeniden başlatma ekranı geliyor. Yeniden başlat ile farkı yok galiba sadece biraz daha hızlı resetliyor sistemi onun harici ne kadar kullanışlı bilemem. Bu arada bütün Windows sürümlerinde de mevcutmuş bu özellik.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Microsoft efendi son çare olarak bunu kullanın demiş. :D

acil_durumda_yeniden_baslat.png

Son düzenleyen: Moderatör:
YouTube Shorts'ta denk geldim, CTRL + alt + del yaptığınız zaman CTRL basılı tutarak sağ alttaki güç düğmesine basarsanız acil durumda yeniden başlatma ekranı geliyor. Yeniden başlat ile farkı yok galiba sadece biraz daha hızlı resetliyor sistemi onun harici ne kadar kullanışlı bilemem. Bu arada bütün Windows sürümlerinde de mevcutmuş bu özellik.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Microsoft efendi son çare olarak bunu kullanın demiş. :D

Eki Görüntüle 1787911

Teşekkürler hocam.

Windows'un "Emergency Restart" veya "Acil Yeniden Başlatma" özelliği, bir sistem çökmesi veya hata durumunda kullanıcılara yardımcı olmayı amaçlayan bir özelliktir. Bu özellik, sistemin kilitlendiği veya yanıt vermediği durumlarda kullanıcının bilgisayarını güvenli bir şekilde yeniden başlatmasını sağlar.

Emergency Restart işlemi sırasında, Windows, sistemdeki kaydedilmemiş değişiklikleri veya önemli verileri otomatik olarak kaydetmez. Bu nedenle, kullanıcıların önemli dosyaları veya verileri kaydetmek için önceden gerekli önlemleri almaları önemlidir. Acil Yeniden Başlatma işlemi, bir güç düğmesine basarak yapılan bir yeniden başlatmadan farklı değildir. Ancak, Windows'un bu özelliğini kullanarak işletim sistemi çökmesi durumunda daha kontrollü bir yeniden başlatma gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca, Windows'un "hata oluştuğunda sonlandırma hızını hızlandırma" ayarları da sistem çökmeleri veya hatalarla ilgili sorunları ele almak için kullanılabilir. Bu ayarlar, sistem çöktüğünde otomatik olarak bir hata raporu oluşturarak sorunu tanımlamanıza yardımcı olur. Böylece, sorunun kaynağını belirlemek ve gerekli düzeltmeleri yapmak için daha hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz. Ancak, bu ayarlar da veri kaybını önlemek için önemli dosyaların düzenli olarak kaydedilmesini gerektirir.

Özetlemek gerekirse, Emergency Restart özelliği Windows'un sistem çökmeleri veya hatalarla başa çıkmak için sunulan bir araçtır. Ancak, veri kaybını önlemek için kullanıcıların önemli dosyalarını düzenli olarak kaydetmeleri ve önlemler almaları önemlidir. Hata oluştuğunda sonlandırma hızını hızlandırma ayarları da sorunları tanımlamak ve düzeltmek için kullanılabilir, ancak düzenli veri kaydetmeyi gerektirir.

Sonuç olarak önemli birşey değil.

Acil durum için bilgisayarın güç kaynağını çıkarmaktan veya fiziksel güç düğmesine basmaktan çok daha güvenli olduğu söylenmiş ama ben çok tercih edilecek bir durum gibi göremedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı