Çözüldü GNU GRUB'da kaldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jeh0Ke

Decapat
Yer
Heryer
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3 8100 3,6gh
AMD HD7770 2gb VRAM
8gb 2200mhz RAM
Merhabalar bir tanıdığım bilgisayarını uzun zaman kullanmamış ve açtığım zaman BIOS ve boot ayarlarıyla oynandığı, Windows dahil her şeyin silindiğini gördüm. BIOS menüsünden boot ayarlarını düzelttim ama şimdi de bilgisayarda GNU grub version 2.02 yüklenmiş ve artık BIOS tuşu ile BIOS'a girip ayarları değiştiremiyorum.
Ekranda aynen şu yazmakta:

GNU GRUB version 2.02

Minimal BASH-1ike line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

grub>

Çözüm
O menüde exit yazarsan seni boot menüsüne atıyor olmalı. Türkçe klavyede exit yazınca ex't çıkar onun yerine e X ı t harflerine basman gerek klavyede.

Yeniden merhabalar. Ben problemi çözdüm. Satıra "fwsetup" yazınca beni BIOS menüsüne atmakla kalmadı eski Windows'u da geri getirdi bu sayede format atınca veri kaybı olmadan halletim. Yine de teşekkürler.
GRUB'ı mı kaldırmak istiyorsun yani? Tek yapman gereken depolamadan GRUB'ı silmek, BIOS'tan halledilecek bir şey değil yani.

Depolamaya erişemiyorum ki.
İyide bilgisayarda GRUB'ın yüklü olması senin BIOS'a girmeni engellemez ki, mesela bir flash belleğin içine Windows ISO'su at ve oradan silmeyi dene, peki depolama aygıtını çıkarınca BIOS'a girebiliyor musun? GRUB bilgisayar açıldıktan sonra işletim sistemini seçmeye yarayan bir yazılım sadece ve depolama aygıtında kurulu olur, yani BIOS'la alakası yok GRUB'ın.

İyide bilgisayarda Grub'ın yüklü olması senin BIOS'a girmeni engellemez ki, mesela bir flash belleğin içine Windows ISO'su at ve oradan silmeyi dene, peki depolama aygıtını çıkarınca BIOS'a girebiliyor musun? Grub bilgisayar açıldıktan sonra işletim sistemini seçmeye yarayan bir yazılım sadece ve depolama aygıtında kurulu olur, yani BIOS'la alakası yok Grub'ın.

Evet depolamayı çıkarına giriyor ama şu anda çıkarmıyorum. Normal BIOS tuşları çalışmıyor.

O menüde exit yazarsan seni boot menüsüne atıyor olmalı. Türkçe klavyede exit yazınca ex't çıkar onun yerine e X ı t harflerine basman gerek klavyede.

Yeniden merhabalar. Ben problemi çözdüm. Satıra "fwsetup" yazınca beni BIOS menüsüne atmakla kalmadı eski Windows'u da geri getirdi bu sayede format atınca veri kaybı olmadan halletim. Yine de teşekkürler.

Çözüm
Geri getirdi değil de muhtemelen sadece BIOS'a atmıştır. Windows'un kaybolması saçma geliyor bana. İyi günler dilerim, umarım GNU/Linux dünyasına geri dönersiniz :)

Geri
Yukarı