GNU/Linux İçin Ücretsiz Office Programları

Hangi üniversitelerden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama okuduğum iki üniversitede de(biri özel, biri devlet) Microsoft Office programları var sadece.
Türkiye üzerinde sözde üniversitelerimiz ile meşhuruz. En basitinden şu üniversitelerde lecture olarak verilmiş.
Türkiye'de de var benim internette bulabildiğim.
MIT'de kurs olarak var.
Oxford'da da kılavuz yayınlanmış.
Ararsam daha fazla bulabilirim, gerek var mı?

Tabii ki vardır kullanan. Ama Türkiye'de an itibarıyla 206 tane üniversite var. Bu üniversitelerin %10'undan fazlasının Libreoffice kullandığını düşünmüyorum. Zaten kullanan üniversiteler hem Linux destekleyen hem de Linux için kılavuz yazan üniversitelerdir.

Benim demek istediğim, çoğu üniversite desteklemiyor ve öğrenciler bu durumda mağdur oluyor.

Bunun için yapılması gereken öğrencilerin üstüne biraz da. Üniversiteleri genel olarak öğrenciler geliştiriyor. Kendi aralarında bir kılavuz yazmaya ve çevresindekilere, hocalara da kullandırtmaya bakar. Lisans satın almaktan da kurtulunmuş olur bu sayede, gerçi kaç üniversite lisans satın alıyor Türkiye'de bilmiyorum ama.

Resmi kurumların hepsi lisans satın almak zorundadır, özellikle üniversiteler ve devlet daireleri. Eğer lisanssız, korsan yazılım kullandıkları tespit edilirse mahkemede lisans bedelinin katbekat fazlasını öderler.

Firmalar ev kullanıcısı için bu durumlarda pek uğraşmaz ama tüzel kişiler için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Tam olarka ofis programı sayılmaz ancak LaTeX'i de buraya dahil edebiliriz bence. Hatta çok ilginç bir bilgi daha vereyim: TeX 1978 yılında geliştirildi, yani Linux'tan çok daha eski. İlk açık kaynak projelerden birisi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…