GNU/Linux için Yararlı Yazılım ve Araçlar Nelerdir?

Emre Aziz

Kilopat
Yer
İzmir
Merhaba. İşim gereği GNU/Linux kullanıyorum ve yararlı araçlar sayesinde işlerimi daha kolay bir şekilde halledebiliyorum. Özellikle "Oh My Zsh" aracını keşfettikten sonra terminaldeki işlemlerimi çok kısa bir sürede halledebiliyorum. "TimeShift" ile sistem yedeği alıp geri yükleyebiliyorum.

Şu an Debian Testing sürümünü kullanıyorum.
Tam hatırlamıyorum ama daha önce Manjaro kullanırken .gz ya da .xz ikisinden biriydi. Bu uzantıdan bir paket indirdiğimde direkt çift tıklayıp yükleyebiliyordum, tıpkı .deb uzantılı paketi gdebi yazılımıyla yüklediğim gibi.

.xz/.gz uzantılı paketleri hangi yazılımla yükleyebilirim?

Bunlar dışında işlerimi kolaylaştıracak tavsiye ettiğiniz yazılım ve araçlar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Debian'da sistem yedeği alacağım derken kerneli silmişti bu program :D

.xz/.gz uzantılı paketleri hangi yazılımla yükleyebilirim?
Arşivde genelde install.sh gibi .sh uzantılı dosya olur. Onu çalıştırınca kurulum oluyor. O da yoksa kendin elle kuracaksın.
Tam hatırlamıyorum, ama daha önce Manjaro kullanırken .gz ya da .xz ikisinden biriydi. Bu uzantıdan bir paket indirdiğimde direkt çift tıklayıp yükleyebiliyordum, tıpkı .deb uzantılı paketi gdebi yazılımıyla yüklediğim gibi.
Çünkü Arch tabanlı dağıtımlarda .tar.gz ve .tar.xz arşivleri kullanılır. .deb de bunun gibi bir arşiv.
Bunlar dışında işlerimi kolaylaştıracak tavsiye ettiğiniz yazılım ve araçlar var mı?
Ben Manjaro'da QEMU-KVM, Flameshot, Komorebi, KDE'de gelen yazılımlar ve birkaç kendime lazım olan araçlar kullanıyorum.
Sen ne amaçla kullanıyorsun?

Geri
Yukarı