GNU/Linux nasıl kullanılır?

Hocam bazı kişiler Linux'u neden ihtiyaç hissederler?

Bunun birden çok nedenleri var.
Açık kaynak, istediğini yapma özgürlüğü gibi.

Felsefe düşünceyi, nesneleri, olguları ve hayalleri sorgulayan bir düşünme biçimidir, yazının bununla alakası yok.

Ben linuxu bir bütün olarak görüyorum. Felsefesi,yetenekleri,sunduğu özgürlük ve linuxu geliştiren insanlarında buna değer verdiği için çalışmaları. Ve linuxun yaygınlaşmasının karşısındayım bence linuxu sadece bir araç olarak gören insanlar kullanmasa da olur. Bu düşünceye kapılmamın sebebi bazı CCCertuğrulCCC kafasında insanların linux kullanmasına şahit olmam. Bence faşizmin gnu/linux'da yeri yok. Böyle insanlar mümkünse gitsinler %100 yerli bir işletim sistemi bulup kullansınlar veya kendileri yazsınlar. Çünkü faşizmi linuxun içine de sokuyorlar. Böyle insanlar kalabalık yaratacağına varsın GNU/Linux yavaş gelişsin, Windowsa rakip olmasa veya Windows kadar software desteği olmasa da olur.

Eki Görüntüle 626651

Kimler kullanmamalı?

GNU/Linux'u sadece yargılamak isteyenler.
Bir-iki kurmayla onun hakkında mutlak karar verenler.
Yaşanan sorunu kendinde aramadan doğrudan ona mal edenler.
Özgür yazılım felsefesini bilmeden teknik fikir yürütenler.
Kötü hackerlik peşinde olanlar.
Sanal hırsızlığı kendine layık görenler kullanmamalı.

Kimler kullanmalı?

Onu ihtiyaç hissedenler.
Öğrenmeye çalışanlar.
Kapalı kaynak kodlu sistemi kabul etmeyenler.
Kendine göre sistem özelleştirmesini sevenler.
Virüslerden uğraşmak istemeyenler.
Sanal hırsızlık yapmak istemeyenler kullanmalı.

Yeniler nasıl başlamalı?

Kendi tercihini anlamak için en az beş tane farklı masaüstü denemeli, bu da en az beş defa kurulum demektir.
Dağıtım tercihini yeni kullanıcıları hedefleyen dağıtımlardan seçmeli.
Bu tercihleri kolaylaştırmak için distrowatch sitesinin bu sayfasından yararlanmalı.
Bu sayfada "distribution category: Beginners" olmak şartıyla ve ilk etapta kde, gnome, cinnamon, Mate ve xfce masaüstleri geliştiren dağıtımlar seçilmeli.
Kurulumu zor bulan veya cesaret edemeyenler önce sanal makinelerde denemeli.
İlk defa farklı bir işletim sistemi deneneceği için yabancı gelecektir, hemen pes etmemeli.
GNU/Linux kullanımında kod diye geçmez komut olarak geçer, bunu akılda tutmalı.
Bahsettiğimiz gibi dağıtım tercihleri yeni kullanıcılara göre geliştiği için ilk sıralar uçbirim (terminal) kullanmadan, dağıtımların GUI arayüzlü paket yöneticileri kullanılmalı.
Sürücüler varsayılan olarak kuruludur, bu yüzden eski alışkanlığınızdan gelen hemen sürücü yükleme işlemine girilmemeli.
Sürücüden kaynaklanan yırtılmalar, dalgalanmalar, pırpırlanmalar olursa çeşitli forumların arama yerlerinden veya başlık açarak yardım alınmalı.
Yardım isterken donanımın hakkında yeterli bilgi verilmeli.
İlk sıralarda öğrenmek amacıyla mümkün olduğu kadar sistem karıştırılmalı, bozulacak diye korkulmamalı, onlarca kurulum yapmaktan çekinilmemeli.
Belirli bir deneyim kazandıktan sonra masaüstü ve dağıtım tercihin yerine oturmalı, zamanla itici geleceğinden kararsızlığa devam edilmemeli.

Biraz da eskiler.

Kendince denenmiş, başkaları tarafından denenmiş şeklinde iki tür yardım vardır.
Konu sahibine fikir vermesi için yardım ederken bu bizzat belirtilmelidir.
Sürekli gelişen ve değişen teknolojik çağda yaşadığımız için bildiğiniz çözüm ve uygulamaların güncelliği kontrol edilmeli (bu kontrolü ben de bazen unutuyorum).
Kullandığınız, memnun kaldığınız dağıtım veya masaüstü yerine konu sahibinin ihtiyacı tespit edilmeli.
Konu sahibini boşuna uğraştırmamak için emin olmadığınız yöntemlere yönlendirilmemeli. Emin olmadığınız yöntemler son çare olmalı.
Nasıl olsa tecrübeliyim kolaylığına kaçınılmamalı, en azından kendin sağlıklı kullanım için araştırma ve deneme-yanılma pratiği her zaman yapılmalı.

GNU/Linux kullanmayın onu yaşayın!

Eki Görüntüle 626651

Kimler kullanmamalı?

GNU/Linux'u sadece yargılamak isteyenler.
Bir-iki kurmayla onun hakkında mutlak karar verenler.
Yaşanan sorunu kendinde aramadan doğrudan ona mal edenler.
Özgür yazılım felsefesini bilmeden teknik fikir yürütenler.
Kötü hackerlik peşinde olanlar.
Sanal hırsızlığı kendine layık görenler kullanmamalı.

Kimler kullanmalı?

Onu ihtiyaç hissedenler.
Öğrenmeye çalışanlar.
Kapalı kaynak kodlu sistemi kabul etmeyenler.
Kendine göre sistem özelleştirmesini sevenler.
Virüslerden uğraşmak istemeyenler.
Sanal hırsızlık yapmak istemeyenler kullanmalı.

Yeniler nasıl başlamalı?

Kendi tercihini anlamak için en az beş tane farklı masaüstü denemeli, bu da en az beş defa kurulum demektir.
Dağıtım tercihini yeni kullanıcıları hedefleyen dağıtımlardan seçmeli.
Bu tercihleri kolaylaştırmak için distrowatch sitesinin bu sayfasından yararlanmalı.
Bu sayfada "distribution category: Beginners" olmak şartıyla ve ilk etapta kde, gnome, cinnamon, Mate ve xfce masaüstleri geliştiren dağıtımlar seçilmeli.
Kurulumu zor bulan veya cesaret edemeyenler önce sanal makinelerde denemeli.
İlk defa farklı bir işletim sistemi deneneceği için yabancı gelecektir, hemen pes etmemeli.
GNU/Linux kullanımında kod diye geçmez komut olarak geçer, bunu akılda tutmalı.
Bahsettiğimiz gibi dağıtım tercihleri yeni kullanıcılara göre geliştiği için ilk sıralar uçbirim (terminal) kullanmadan, dağıtımların GUI arayüzlü paket yöneticileri kullanılmalı.
Sürücüler varsayılan olarak kuruludur, bu yüzden eski alışkanlığınızdan gelen hemen sürücü yükleme işlemine girilmemeli.
Sürücüden kaynaklanan yırtılmalar, dalgalanmalar, pırpırlanmalar olursa çeşitli forumların arama yerlerinden veya başlık açarak yardım alınmalı.
Yardım isterken donanımın hakkında yeterli bilgi verilmeli.
İlk sıralarda öğrenmek amacıyla mümkün olduğu kadar sistem karıştırılmalı, bozulacak diye korkulmamalı, onlarca kurulum yapmaktan çekinilmemeli.
Belirli bir deneyim kazandıktan sonra masaüstü ve dağıtım tercihin yerine oturmalı, zamanla itici geleceğinden kararsızlığa devam edilmemeli.

Biraz da eskiler.

Kendince denenmiş, başkaları tarafından denenmiş şeklinde iki tür yardım vardır.
Konu sahibine fikir vermesi için yardım ederken bu bizzat belirtilmelidir.
Sürekli gelişen ve değişen teknolojik çağda yaşadığımız için bildiğiniz çözüm ve uygulamaların güncelliği kontrol edilmeli (bu kontrolü ben de bazen unutuyorum).
Kullandığınız, memnun kaldığınız dağıtım veya masaüstü yerine konu sahibinin ihtiyacı tespit edilmeli.
Konu sahibini boşuna uğraştırmamak için emin olmadığınız yöntemlere yönlendirilmemeli. Emin olmadığınız yöntemler son çare olmalı.
Nasıl olsa tecrübeliyim kolaylığına kaçınılmamalı, en azından kendin sağlıklı kullanım için araştırma ve deneme-yanılma pratiği her zaman yapılmalı.

GNU/Linux kullanmayın onu yaşayın!

Hocam Linux'un hangi sürümünü kullanmalıyım.
Güzel görünüşlü.

Acikcasi bunlar bir arac, bana gore daha iyisi hangisi ise onu kullanirim, felsefe'ye de gerek yok ya hani. FreeBSD gectim mesela, hem bazi projelerim amacli, hem de ama isletim sistemim amacli. Felsefe'ye falan gerek yok bu konularda, istedigini kullan gec.
Ayrica GNU/Linux'a surekli ozgurluk, acik kaynak diyenlerin yuzde kaci acik kaynagi tam olarak kullaniyor, kaci 'ozgurluk' dedigi, Windows'a kapali kutu dedigi konularda ne yapiyor? Bunun da bir lisansi var tabii, istedigin gibi degistirip, yayinlama hakkinda sahip olup olmadigini lisans belirler, telifi, patenti, her seyi alinmis zaten. Gercekten sonuna kadar bu cekirdekleri kullanabilen, ya da soylediginiz ozellikleri kullanabilen kac kisi var ya? %70'i pre-compiled appleri, libraryleri kullaniyor, ugrasmiyor, ne isine yaradi o zaman? Ayrica oyle her kaynagi istedigin gibi degistiremezsin, lisansa gore tabii ki.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı