İnceleme God of War incelemesi

Yeni oyunları olan God of War: Ragnarok'un çıkmasına az bir süre kalmışken PlayStation tarafının 2005'ten bu yana yaptığı en iyi oyun serilerinden olan God of War serisinin son çıkan oyununun incelemesini yapmaya karar verdim.

Savaş
Bu seri her çıktığı yılda savaş mekaniklerini en iyi şekilde yansıtmaya çalışmıştır. Ama bunu tamamen 2018 yılındaki oyunlarında başardılar bana göre. R1 ve R2 tuşuna basarken gelen o vuruş hissi beni benden alıyordu. Oyun tamamen değiştiği için geçmişle kıyaslamam çok zor olur diye düşünüyorum. Eskiden kare ve üçgen tuşlarına basarak saldırırdık ama bu 2018 oyunundaki hissi tam olarak alamıyordum. Bu oyunda vururken oyunun yavaşlaması, özel güçlerin olması, zorda kaldığımızda Atreus'un oklarını kullanarak düşmanları sersemletmemiz, blades of Chaos'un animasyonları, öfke ile değil de mantık ile savaşmamız (rage of sparta hariç) ve daha niceleri ile oyun burada tamamen savaş hissiyatını veriyor.

Hikaye
Her oyunlarında olduğu gibi yine efsane birer hikaye yazmışlar. Spoiler var buradan sonra. Kratos büyük Sparta Generali artık yurdundan çok uzaklara yerleşmişti Zeus'tan bu yana 8 yıl geçmişti ve kahramanımız tekrardan evlenmiş çocuk sahibi olmuş bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Tabii oyun böyle başlamadı. Oyun başladığında Kratos'un eşi Faye vefat etmiştir ve son bir dileği vardı küllerini diyarların en yüksek tepesine taşımak. Kahramanlarımız olan Kratos ve Atreus bu dileği yerine getirmek için Faye'in işaretlemiş olduğu ağaçları keserler ve hikayemiz başlar. Sparta generali oğlunun hazır olup olmadığını ölçmek için onu eğitir lakin atreus öfkesine kontrol olamaz. Kratos ona hazır olmadığını söyleyerek eve götürür. Kahramanımız oğluna öfkesi hakkında dersler verirken eve yabancı dadanır. Atreus yerin altına saklanır ve kratos yabancı ile karşılaşmak için dışarıya çıkar. Evimize dadanan kişi kratosa bilmek istediklerini söyletmeye çalışır ama kahramanımız dinlemez ve yabancı ana karakterimizi kışkırtmaya başlar bir yumruk ile kratos yere kapaklanır ve çok uzun süre sonra ciddi bir savaşa gireceğini anlar. İlk savaşta biraz hırpalanır sonuçta 8 yıldır doğru düzgün savaş yapmamıştı. Eninde sonunda kratos yabancıyı aşağı fırlatır ve oğlunu da alarak yolculuğa başlarlar. Sparta generali oğluna eğitim vermeye devam eder. Dokuzlar gölüne geldiklerinde ise karşılarında dev bir yılan görürler o kısmı biraz hızlandırdığımızda dünya yılanı şunu demektedir "I know you Ghost of Sparta" yani "Seni tanıyorum Sparta'nın hayaleti" tabii kahramanlarımız burayı anlamazlar ve yollarına devam ederler. Dağ'ın eteklerine geldiklerinde kara nefes yollarını keser ve burayı aşmak için Alfheim'ın ışığı gereklidir. Kratos ve atreus korkusuzca Alfheim'ın ışığını alırlar ve yollarına devam ederler. Zirveye ulaştıklarında en zeki adam olan mimir ile karşılaşırlar ve mimir onlara en yüksek zirvenin burası olmadığını, asıl zirvenin jötünheim'de olduğunu söyler Kratos Mimir'i kesip tanıştıkları cadıya götürürler. Mimir canlanır ve gerçekleri ortaya döker. Bizim cadı diye tanımış olduğumuz karakter aslında Odin'in karısı Freya'dır. Kratos sinirlenerek kapıdan çıkar. Dokuzlar gölüne tekrar giderler ve mimir dünya yılanı ile konuşur. Dünya yılanı şaşırtıcı bir şekilde Atreus'u tanıdığını söyler. Kahramanlarımız bu sefer Thamur'a giderler oradan taş keskiyi almaya çalışırlar ama önlerini Thor'un oğulları olan Magni ve Modi keser. Kratos ikisini de yok eder ve taş Keskiyi'de alarak yollarına devam ederler. Lakin atreus hastalanır. Kratos hemen Freya'ya götürür. Freya Kratos'a Helheim'daki bekçinin kalbine ihtiyaç duyduğunu söyler ve orasının soğuk olduğunu da ekler. Kratos baltasının işe yaramayacağını anlar ve eskiden kullanmış olduğu acımasız kılıçlara geri döner ya da başka bir deyişle Blades of Chaos'a. Bekçinin kalbini alıp getirir ve Atreus iyileşir. Kratos artık oğluna gerçeği söyler ve atreus tanrı olduğunu öğrenir. Bu olaydan sonra atreus havalara girmeye başlar. Tekrardan dağın zirvesine ulaşan kahramanlarımız bir sürprizle karşılaşırlar Baldur ile. aslında yabancı diye adlandırdığımız adam Baldur'dur yani ölümsüzdür. Kratos ile çatışmaya girerler ve Sparta Generali öfkesine kaybeder Baldur'u geçit kapısına mıhlar. Atreus öfkelenir Baldur'a saldırmaya gider Kratos onu tutar ve geriye iter o sırada atreus okunu babasına doğrultur ateş eder. Kovalamaca tekrardan başlar. Helheim'a geri gelirler burada Freya'nın Baldur'un annesi olduğunu öğrenirler. Bir şekilde oradan çıkmayı başaran kahramanlarımızın gözünde sislerle karışık Zeus ve Kratos kapışması gerçekleşir. Bu olaydan sonra Midgard'a geri dönen kahramanlarımız dünya yılanının ağzına girerler ve Mimir'in kayıp gözünü bulurlar tam yılanın içinden çıkacakken Baldur onları son bir savaşa davet eder. Bu savaş aslında 2V1 değil de 2V2 şeklinde gerçekleşir. Çünkü freya Baldur'u savunur. En sonunda Kratos Baldur'u tahtalı köye yollar. Yollamadan önce ise "The Cycle Ends Here We Must be Better Than This" yani "Döngü burada sona eriyor. Daha iyi olmalıyız." der ve Jötünheim'a giderler. Sonunda Faye'in küllerini dökerler. Akabinde atreus ve annesinin bir dev olduğunu öğrenirler. Bundan 3 yıl sonra Ragnarok başlar... Devamı 9 Kasım'da.

Boss fight
Oyundan tek puan kırabileceğim nokta burası olabilir nedeni ise ilk ve son boss fight dışında pek doyurucu boss fight yoktu. Eski oyunlardaki gibi boss fightlar olsa çok beğenirdim. Yani demek istediğim oyundaki çoğu boss fight yetersiz.

Fiyat
PC fiyatı şu anda 263 TL. PS5 fiyatı ise 180 TL. Bu fiyat verilirmi bence verilir

PUANIM 10/9,5

Son düzenleme:
Boss fight kıtlığı Ragnarök'ta aşılacak. Baş düşmanlarımız çok kuvvetli.

Hata ile konuyu oluşturdum. Yani yazacağım metin yarım kaldı hemen düzenlemeye çalışacam😀

Boss fight kıtlığı ragnarök'ta aşılacak. Baş düşmanlarımız çok kuvvetli.

Bende öyle umut ediyorum. PlayStation Türkiye'nin God of War: Ragnarök savaş mekanikleri videosunu izledim. Ve orada eski oyunlardan örnek aldıklarını söylediler umarım eski boss fightlar gibi olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı