Gökyüzündeki Lekeler

leone1907

Hectopat
Çektiğim fotoğraflarda gökyüzünde su damlası gibi lekeler var, bunun sebebi nedir?

Dosya Ekleri

• Lekeler.jpg
    Lekeler.jpg
    41,5 KB · Görüntüleme: 167
Ya lens lekesi ya lensin dışındaki camın üstünde kalan toz ya da lensin içine giren toz. Eğer makina DSLR ise aynalıysa aynasına da toz kaçmış olabilir.
Ayna lekeli veya tozlu olsaydı sadece vizörden bakarken görürdü, fotoğraflara yansımazdı. Fotoğraflara da yansıması için sensörün üzerinde lekelenme veya tozlanma olması gerekiyor.

Sensör tozuna benziyor. Lightroom'da heal tool ile tam olarak görebilir ve silebilirsin. Sensör temizliğini basınçlı hava (teneke olan değil ufak sıkınca üfleyen şey) ile yapmak en mantıklısı. Sıfır kamerada bile ama ufak toz oluyor çok kafana takma.

Ayna lekeli veya tozlu olsaydı sadece vizörden bakarken görürdü, fotoğraflara yansımazdı. Fotoğraflara da yansıması için sensörün üzerinde lekelenme veya tozlanma olması gerekiyor.
"Vizörden bakarken görmüyorum" dememiş. O yüzden dedim aynalıysa diye. Bende biliyorum sensörün üstüne toz gelebileceğini.

"Vizörden bakarken görmüyorum" dememiş. O yüzden dedim aynalıysa diye. Bende biliyorum sensörün üstüne toz gelebileceğini.
Hocam fotoğraf çekmiş ve fotoğrafta da gözükmekte zaten. Demek ki sensörden kaynaklı. Ayna da lekelenme olsa dahi fotoğrafta olmayacağı için bunu konu sahibi ayrı belirtmesi lazım.

Son düzenleme:
DSLR makine, kendim çözebilir miyim, tamirci mi bakmalı?
Hocam sensör kısımları çok hassastır, tecrübeyle sabit. Bir keresinde kendim halledeyim derken daha da beter etmiştim :D. Mümkün ise servisine sensör temizliği için verebilirsiniz. Servis dışı yerler eğer bilgileri yoksa daha da beter edebilir durumu.

Geri
Yukarı