Gömülü batarya mı yoksa çıkarılabilir batarya mı?

Mesele sık gitmesi değil ki pek etkisi olmaz, 3 ayda 1 gider şansınıza anakartınız yüksek voltaj yer veya sabit diskiniz zarar görür hiç yere.

İyi o zaman adama gömülü batarya aldıralım hadi batarya yandı dielim PC çöp olsun ya da gidelim aldıralım gömülü bataryayı sonra bir saat söküp batarya değiştirsin.

İyi o zaman adama gömülü batarya aldıralım hadi batarya yandı dielim PC çöp olsun ya da gidelim aldıralım gömülü bataryayı sonra bir saat söküp batarya değiştirsin.

Gömülü batarya olunca her gün değiştirmek zorunda değil.

Hocam ama Full doluyken anakarta fazla volatj gönderebiliyor kendim yaşadım çünkü o yüzden %50 ve %60 arası en iyisi.

Asıl bataryayı sökersen şebekede oluşacak dalgalanma PC'yi kötü etkiler. Piller UPS görevi görür. Olası dalgalanmalardan korur. Zaten piller tamamen dolmuyor ideal doluluğa gelince şarj olmayı kesiyor.

Önceki cihazım gömülü bataryaya sahipti 7 yıl kullandım (şu an bir tanıdığım kullanıyor) 1 yıl önce pil değişimi yaptım. Şu an kullandığım cihazımın da bataryası gömülü. Gömülü batarya düşündüğünüz kadar sıkıntı çıkartacak bir şey değil.

Asıl bataryayı sökersen şebekede oluşacak dalgalanma PC'yi kötü etkiler. Piller UPS görevi görür. Olası dalgalanmalardan korur. Zaten piller tamamen dolmuyor ideal doluluğa gelince şarj olmayı kesiyor.

Önceki cihazım gömülü bataryaya sahipti 7 yıl kullandım (şu an bir tanıdığım kullanıyor) 1 yıl önce pil değişimi yaptım. Şu an kullandığım cihazımın da bataryası gömülü. Gömülü batarya düşündüğünüz kadar sıkıntı çıkartacak bir şey değil.

Hocam 12 yıldır laptop kullanıcısıyım ve gömülü bataryayı hiç önermedim çünkü çok sıkıntısı var direk laptopu şimdi gidecek o batarya elinde sonunda bozulucak bozulunca sökücek direk tak çıkar mantığı bence o daha mantıklı bence konu kapatılsın artık kullanıcı karar versin.

Bende öyle okudum hocam özellikle herkes sakın söküp kullanmayın diyor bende pek anlamıyorum laptoplardan.16 Yıllık bir masaüstüne sahibim bir kere bile su dökülmedi yakınında bile tutmuyorum bilgisayarı yani o yüzden bir şey dökülürse direk çıkartırız bataryayı gerekçesiyle çıkarılabilir almak çok mantıklı gelmeni o yüzden bir bilene sormak istedim ama çok garip konular dönüyor :) Gömülü bataryada da ömrü dolunca servis değişiyor diye biliyorum.Kararsız kaldım yani birde haftada 1-2 tam doldur boşalt deniyordu forumlarda okudum.Gömülü de karar kılayım o zaman.Teşekkürler
Ben alacak olsaydım çıkarılabilen bir batarya alırdım. Oyun oynarken bataryayı sökmeden oynamazdım. Kişisel bir tercih tabii ki bu. Piskolojik olarak batarya takılı olduğunda FPS düşüşü hissederdim galiba.
Böyle kullananlar varmış ama şey deniyor işte sökmenizle bir alakası yok batarya takılı da olsa ömrü gidiyor takılı olmasada diye okudum bir yerde.
Pil değişmesi gerektiğinde laptopun sökülmesi gerekecek ileride bu sıkıntı olabilir onun dışında çok sıkıntı olmaz.
Hocam sıkıntılı bir süreç mi?Servis halleder onu sanırım.Çok teşekkürler değerli yorumunuz için.
Aklıma gelen tek şey cihaza bir şey dökülse hemen bataryayı sökebilmek lazım, yoksa önemsiz.
Ayrıca sakın bataryayı çıkartıp kullanmayın malum haftada 1 elektrik gidiyor en az.
Benimde aklıma direk bu geldi gerçekten.Su vs. dökülürse çıkartmak lazım diye düşündüm ama 16 senedir masaüstü kullanıyorum suyu masada tutmuyorum yani yanımda oluyor ama masada değil o yüzden sorun olacağını sanmıyorum.Teşekkürler tavsiye için.
Laptopları bataryasız kullanmak bana göre çok büyük hata. Bazı arkadaşlar bataryayı sökerek kullanarak bataryayı koruduklarını düşünüyor. Fakat batarya olası kesintilerde ve voltaj dalgalanmalarında anakartı falan koruyor. Yani 150-200 liralık bataryayı korumak için anakartı riske atmak pek mantıklı değil. Batarya değişimine gelince zaten bataryayı değiştirme zamanı geldiyse muhtemelen garantisi çoktan bitmiştir cihazı açmaktan bu kadar korkmayın, zaten bir süre sonra macun ve genel temiz için açacaksınız, o zaman yeni bataryayı takarsınız.

Abralar hakkında konuşuyorsun sanırım, düşündüğün modeller nedir ve bütçen nedir?
Bu seçenekleri düşündüm hocam.Taksitle alacağım için birazda faiz giriyor işin içine.Maksimum bütçe 7800 diyelim :)

Son düzenleme:
Bende öyle okudum hocam özellikle herkes sakın söküp kullanmayın diyor bende pek anlamıyorum laptoplardan. 16 yıllık bir masaüstüne sahibim bir kere bile su dökülmedi yakınında bile tutmuyorum bilgisayarı yani o yüzden bir şey dökülürse direk çıkartırız bataryayı gerekçesiyle çıkarılabilir almak çok mantıklı gelmeni o yüzden bir bilene sormak istedim ama çok garip konular dönüyor :) gömülü bataryada da ömrü dolunca servis değişiyor diye biliyorum. Kararsız kaldım yani bir de haftada 1-2 tam doldur boşalt deniyordu forumlarda okudum. Gömülü de karar kılayım o zaman. Teşekkürler.

Böyle kullananlar varmış ama şey deniyor işte sökmenizle bir alakası yok batarya takılı da olsa ömrü gidiyor takılı olmasa da diye okudum bir yerde.

Hocam sıkıntılı bir süreç mi? Servis halleder onu sanırım. Çok teşekkürler değerli yorumunuz için.

Benim de aklıma direk bu geldi gerçekten. Su vs. dökülürse çıkartmak lazım diye düşündüm ama 16 senedir masaüstü kullanıyorum suyu masada tutmuyorum yani yanımda oluyor ama masada değil o yüzden sorun olacağını sanmıyorum. Teşekkürler tavsiye için.

Bu seçenekleri düşündüm hocam. Taksitle alacağım için birazda faiz giriyor işin içine. Maksimum bütçe 7800 diyelim :)

Gömülünün işlemcisi 6c/12t iken diğer 4c/8t.
Gömülünün Wi-Fi kartı daha iyi.
Gömülü Windows lisansı ile geliyor.

Laptopun sökülmesine fazla takma, garantisi bittiği zaman macun değiştirmek veya içini temizlemek için zaten sökeceksin.

Fakat burada çok yanlış yere takılıyorsun benim gömülüyü önerme sebebim özelliklerinden daha iyi olması, eğer özellikler yer değiştirseydi çıkanı al derdim. Bir çok firma yıllarca gömülü bataryalı ürün sattı eğer burada söylenen kadar "öcü" ve "kötü" olsaydı her halde onlar da buna uygun bir şey yapardı.

Geri
Yukarı