Gömülü OEM Windows 10'u yeni SSD'ye aktarmak/kurmak

Bütçe
5000-7000

BrsC

Decapat
Yer
ZmR
Daha fazla  
Anakart
Tomahawk B450M max
Merhaba,
128'lik SATA içerisine bilgisayarı ilk topladığım zaman aldığım Windows 10 Pro OEM yükledim, şimdi bunu yeni aldığım M.2 SSD'ye kurmak istiyorum. Birçok yazı başlık okudum ancak pek anladığımı sanmıyorum çünkü OEM anakarta gömülü olduğu için temiz kurulum yapmama gerek yok sanırım, ya da var mı? :/ Tam olarak ne yapmam gerekiyor? 128'lik SSD de yine duracak bilgisayarda, sadece içindeki Windows'u klonlama yapmadan yeni SSD'ye aktarmak istiyorum. Windows key bilgilerim var. Adım adım yol gösterip, tane tane tenekeye anlatır gibi anlatır mısınız?

Amacım sistemi biraz toparlamak şu andaki sistemim:
-Anakart: Tomahawk B450M Max
-RAM: 8+8 CL 16 3200
-PSU: Cooler Master 650
-İşlemci: R5 3600X
-GPU: RX 5600XT ( hala maşallahı var fanlar çalışmıyor bile ısınmadığı için)
-SSD: 128 SATA SSD
- İşlemci fanı: Artics Freezer 34 Duo ( tam güç altında 68C falan görüyorum o konuda sıkıntı yok)

Bu sistemin ömrünü uzatmak için 970EVO alacağım, güç kaynağından ve fanlardan ince bir uğultu ve hafif ince bir tıkırtı gibi sesler gelmeye başladı PSU ve fan değişikliğine gidebilirim. Belki 8+8 daha RAM eklerim ama çok da gerekli durmuyor. Bilgisayar geç açılmaya başladı, arada donmalar oluyor bu durum beni rahatsız etti biraz vs.

Son düzenleyen: Moderatör:
OEM lisans ise SSD değişiminden sonra Windows kurduğunda senden aktivasyon istemiyor.
OEM lisans dediğiniz gibi ama bilmediğim nokta şu ben şimdi M2 alıp takacağım bilgisayara sonra onu tanımlayıp bilgisayarı sıfırlama yapacağım. Önüme gelen ekranda bana windowsu nereye kuracağımı soracak mı ? Sormazsa Windows kurulu olan SATAyı çıkarıp sadece M2 olanı bilgisayarda bırakıp öyle çalıştırayım biostan mı kurayım ? Son olarak SATA içerisindeki Windowsu nasıl kaldırıp sıfırlayacağım ? bu işlemlerin sırasını nasıl doğru yapılacağını bilmiyorum

OEM lisans dediğiniz gibi ama bilmediğim nokta şu ben şimdi M.2 alıp takacağım bilgisayara sonra onu tanımlayıp bilgisayarı sıfırlama yapacağım. Önüme gelen ekranda bana Windows'u nereye kuracağımı soracak mı? Sormazsa Windows kurulu olan SATA'yı çıkarıp sadece M.2 olanı bilgisayarda bırakıp öyle çalıştırayım BIOS'tan mı kurayım? Son olarak SATA içerisindeki Windows'u nasıl kaldırıp sıfırlayacağım? Bu işlemlerin sırasını nasıl doğru yapılacağını bilmiyorum

1-Windows kurulum belleği hazırlayın.
2-yeni diski takın
3-BIOS'a girip Windows kurulum ekranına gelin.
4-yeni aldığın diske Windows kur
5-işletim sisteminde disk yönetiminde eski diski biçimlendirip kullanabilirsin.

1-Windows kurulum belleği hazırlayın.
2-yeni diski takın
3-BIOS'a girip Windows kurulum ekranına gelin.
4-yeni aldığın diske Windows kur
5-işletim sisteminde disk yönetiminde eski diski biçimlendirip kullanabilirsin.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim aklıma takılan zaten anakarta gömülü OEM W10 pro var , tekrar kurulum belleği hazırlamam neden gerekli ?

Tamam işte bilgisayarı ilk aldığımda temiz kurulum belleği yapmamıştım açtım bilgisayarı oem key aldım aktif ettim , bundan dolayı yeni ssd alınca da aynı şey olmayacak mı ?

Geri
Yukarı