HipsterX

Hectopat
Yer
Ankara
Merhaba.
Laptopuma bir RAM takviyesi yapmayı veya komple değiştirip 8x2GB RAM'ler ile değiştirmek istiyordum. Şu an 2x4GB RAM mevcut.
Sanırım laptopumda ki tek 4 GB'lik modül gömülü bu durumda nasıl bir yükseltme yapabilirim?
Tek slota 8 GB(8+4 GB) veya 16 GB ( 16+4 GB) RAM taksam bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?
İşlemcim AMD çift kanal olmasının önemli olduğunu biliyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.
Laptop modelim: Lenovo Ideapad S145-15API AMD Ryzen 7 3700u 8 GB 512 GB SSD.
Kaç MHz RAM uygun olacaktır bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın teknik verilere göre 8 + 4 olmak üzere maksimum 12 GB RAM destekliyor. 4 GB onboard RAM'i kendin yükseltemezsin. Servisin de böyle bir hizmet vereceğini düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Merhaba.
Laptopuma bir RAM takviyesi yapmayı veya komple değiştirip 8x2GB RAM'ler ile değiştirmek istiyordum. Şu an 2x4GB RAM mevcut.
Sanırım laptopumda ki tek 4 GB'lik modül gömülü bu durumda nasıl bir yükseltme yapabilirim?
Tek slota 8 GB(8+4 GB) veya 16 GB ( 16+4 GB) RAM taksam bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?
İşlemcim AMD çift kanal olmasının önemli olduğunu biliyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.
Laptop modelim: Lenovo Ideapad S145-15API AMD Ryzen 7 3700u 8 GB 512 GB SSD.
Kaç MHz RAM uygun olacaktır bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Hocam o gömülü modülü değiştiremezsiniz ne yazık ki. 8 + 4 GB takarsanız da çift kanal olmaz Flex kanal olur. Flex kanal; çift kanal ile tek kanal karışımdır. Sisteminizde ki gömülü 4 GB RAM ile taktığınız 8 GB RAM'in "4 GB'lık bölümü çift kanal olarak çalışır". 8 GB RAM'den geriye kalan 4 GB RAM ise tek kanal olarak devam eder. Burada bahsettiğimiz 4 + 4 GB RAM ise çift kanal gibi çalışsa da bir çift kanal RAM performansı veremez. Bu durumda şu şekilde sıralanabilir: Çift kanal RAM> Flex ram> tek kanal RAM. İyi forumlar, saygılar.

8+4 veya 16+4 yapabilirsiniz ancak Flex çalışır.

Yani 8+4 yaptınız diyelim 12GB oldu. 8GB kullanıma ulaşana kadar çift kanal 8GB'tan 12GB'a kadar olan kullanımda tek kanal çalışır.

16+4 yaptınız diyelim 20GB oldu. 8GB kullanıma ulaşana kadar çift kanal 8GB'tan 20GB'a kadar olan kullanımda tek kanal çalışır.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Flex kanal ile 8+4 veya 16+4 önerir misiniz?
4+4 yetersiz geliyorsa 8+4'te 8GB'ın yeterli olmadığı yerlerde örneğin oyunlarda durmadan drop yemek yerine 100 FPS alıyorsanız arada bi' 30'a düşüp 100'e çıkmak yerine 8GB kullanımı geçen bir oyunsa 80 FPS stabil alırsınız örneğin. Şahsen kendi cihazım olsa Flex yapardım ama size kalmış.

Sadece tarayıcıda gezip bazı dokümanlara teams üzerinden bakmama rağmen bellek durumu %88-%90a geliyor. Kendi masaüstü bilgisayarım var yeterli derecede ancak oradan uzak bir yerdeyim, oynadığım bir tek Valorant var.

Dosya Ekleri

• techno.png
    techno.png
    16,5 KB · Görüntüleme: 118
Sadece tarayıcıda gezip bazı dokümanlara teams üzerinden bakmama rağmen bellek durumu %88-%90a geliyor. Kendi masaüstü bilgisayarım var yeterli derecede ancak oradan uzak bir yerdeyim, oynadığım bir tek Valorant var.

8 GB RAM'in zaten 4 GB olan kısmını Windows 10 yiyor. Bundan dolayı siz de tarayıcıda 8'den fazla sekme açıyorsanız kalan 4 GB RAM hızlıca dolacaktır. Kendim kullandığımdan biliyorum. Sadece internette gezerken bile %70 oluyordu. Siz Flex kanal RAM'e geçiniz...

Geçmeniz yararınıza olur o halde.

merhabalar bende de gömülü ram var ama harici ram takabileceğim yer yok gözüküyor. Mediamarkta takabilirsin demişlerdi ama bilmiyorum aynı modeli alanlar videolarında taktıklarını söylüyor ama bende gömülü dışında takabilecek yer yokmuş bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?
ilgili fotoğraflarda modelin ne olduğu ayrıntılı yazıyor ram expert felan da attım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim
bu videodakinin aynı model sayısı TUF DASH F15-FX516PC-HN008T
Geçmeniz yararınıza olur o halde.
8 GB RAM'in zaten 4 GB olan kısmını Windows 10 yiyor. Bundan dolayı siz de tarayıcıda 8'den fazla sekme açıyorsanız kalan 4 GB RAM hızlıca dolacaktır. Kendim kullandığımdan biliyorum. Sadece internette gezerken bile %70 oluyordu. Siz Flex kanal RAM'e geçiniz...

merhabalar bende de gömülü ram var ama harici ram takabileceğim yer yok gözüküyor. Mediamarkta takabilirsin demişlerdi ama bilmiyorum aynı modeli alanlar videolarında taktıklarını söylüyor ama bende gömülü dışında takabilecek yer yokmuş bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?
ilgili fotoğraflarda modelin ne olduğu ayrıntılı yazıyor ram expert felan da attım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim
bu videodakinin aynı model sayısı TUF DASH F15-FX516PC-HN008T
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video link de bu

Dosya Ekleri

• IMG_20220722_144341.jpg
    IMG_20220722_144341.jpg
    144,5 KB · Görüntüleme: 72
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    59,4 KB · Görüntüleme: 46
  • 1.PNG
    1.PNG
    224,4 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme: