Gömülü sistemler için sıfırdan yol haritası

@Nizel G hocam peki elektrik bilgim olmadan başlasam bir problem olur mu?
Devre tasarımı elektronik altında olmalı. Ben kendimi bu konuda kitap okuyarak bir yere kadar geliştirdim. Hiçbir şey bilmeden parçalara bakmakla bir şey yapamaz, gideceğin yoldan soğursun.
Elektrik/elektronik öğrenmek için forumda kaynak önerebileceğine inandığım tek kişi @Yener K..

C biliyorsan Arduino'nun kod kısmına hakim olmak en fazla 1-2'saatini alır. Ancak mantık ve aletin limitlerini kavramak için uygulamalı öğrenmen gerekir. Gömülü programlama Arduino ile bir proje yapmak değildir. Bu Türkiye'de çok fazla karıştırılır ya da daha doğru bir deyişle abartılır.

Asıl gömülü programlama Arduino olarak bahsettiğiniz ekosistemi kurmaktır. Aletin limitlerini belirlemek üstünde insanların çalışması için kök yazılımını yazmak vs.

Elektronik, bu alanda çok büyük bir rol oynar. Çünkü komponentlerin nasıl davranacağını bilmek gerekir. Örneğin yaptığımız bir dron uçuş kontrolcüsünde, elektronik komponentlerin nasıl çalışacağını hesaba katmadığımız için kumanda ve kontrolcü arasındaki iletişimde ciddi parazitlenme olmuştu. Mesela biz bu olayı yazılım ve daha iyi bir donanım ile çözmüştük. Gömülü programlama da aynen budur.

İlkelde kimi zaman oturup kod bile yazmazsınız. Belirli bir amaca yönelik ve senkron bir yapı kurabilir ve bu yapıyı işin içine yazılım katmadan çalıştırabilirsiniz. Bu da gömülü sistemlerdir hatta bana göre programlamadır.

Arduino ve benzeri cihazlar bu alanda gelişmenize ciddi ve gerçekten gözle görülür önemli bir etki yaratacaktır. Birkaç kart yakıp işi öğrenmenin zevki çok başka oluyor.

Elektroniğin geleceği, yeni bir silikon vadisi ekolü yaratacak kadar parlak.

@Aerosimit hocam peki elektrik bilgim olmadan başlasam bir problem olur mu?

Başlasan problem olmaz ancak iş sistemleri kurmaya geldiğinde elektrik bilgisi çok önemli bir yer kapsıyor. Arduino için konuşmak gerekirse en basitinden toprak bağlantıları düzgün olmalı. Ya da cihazın kapasitesi belirli bir akımı kapsadığı için kullandığın modüllerin akım kullanımını iyi bilmen ve doğru hesap etmen gerekir.

Benim konu hakkında daha fazla bilgim yok. Aksine ben de 3. sınıf elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim ve bu konuları kavramaya yeni yeni başladım. Ancak emin olduğum tek bir şey var ki gömülü programla Türkiye'de tamamen yanlış anlaşılıyor.

Son düzenleme:
İlkelde kimi zaman oturup kod bile yazmazsınız.
Okur okumaz shift register nasıl çalışıyor ya? sorusuyla yola çıkarak sadece 1 saat, uzanıp fareyle kablo çektiğim şu şey geldi aklıma. :D

1690580299342.png

Hocam üniversitede gömülü dersinde arduino falan göstermişlerdi, breadboard üzerinde projeler yapmıştık. Onun dışında bir bilgim yok. Tabi temel elektrik-elektronik bilgisi gerektiriyordur.

C biliyorum. Ama elektronik ve Arduino bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ve elektronik elektriğin geleceği nasıldır?

Yeni konular

Geri
Yukarı