Çözüldü Görev Çubuğuna Tıklanınca 5600X Sistem Kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İyi sosyaller, sistemi kurduğumdan beri bu hatayla karşı karşıyayım. Kısaca özetlemek gerekirse; gün içinde tamamen rastgele olmak üzere görev çubuğunda bir ikona tıkladığımda ekran komple donuyor, arkada bir medya oynatılırsa oynamaya devam ediyor ama hiçbir şekilde bilgisayarla etkileşime geçemiyorum. İşaretçi hareket ettirilebiliyor. Herhangi bir yükle ilgisi yok bu durumun, sistem boştayken de hata alıyorum oyun oynarken Alt+Tab yaptığımda da. Sadece bir ikona tıklamam tetikliyor bu sorunu. Sizce ne olabilir? İşlemci OC voltaj ayarlarıyla ilgili olduğunu düşündüm başta, ama [email protected]'ta da Autoda da [email protected]'ta da aynı sorunla karşılaşıyorum.
Sistemim:
  • 5600X
  • B550 Gaming Edge
  • Vengeance RGB PRO SL 3.6GHz CL18
  • AORUS 3060Ti Elite
  • Crucial P5 500GB
  • Seagate Barracuda 1TB 7200RPM
  • Thermaltake Smart PRO RGB 750W 80+ Bronze
  • Windows 11 21H2 22000.795

Son düzenleme:
Çözüm
Bence sorun işlemci de. Genelde işlemcinin altına termal macun kaçtığında ya da iletimde bir sorun oluyor o zaman rastgele zamanlarda donma, kitlenme problemleri oluyor. Fazladan termal macununuz varsa ve sorunun işletim sisteminin kendisinden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız işlemciyi söküp anakart soketini ve işlemci pinlerini kontrol edip soket ve işlemciyi temizleyebilirsiniz.
İşlemcide donanımsal bir sorun olabilir ama macundan kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum, 3 kez macun uygulandı ve üçü de sert macunlardı, kolay kolay akacağını sanmıyorum. İşlemci hediye olduğu için garantiye de veremiyorum, sıkıntılı durumlar.
Üçüncü parti denen yazılımlar da sebep olabiliyor. Kernel düzeyde çalışanlar da var.
Elimdeki tek seçenek temiz kurulum yapmak gibi görünüyor. Dosyaları yedekleyip bunu deneyeyim, teşekkürler.

Sorun temiz kurulumla çözüldü. Eski sistemimdeki sürücülerden kaynaklanıyordu büyük ihtimalle. Destek için teşekkürler.
Üçüncü parti denen yazılımlar da sebep olabiliyor. Kernel düzeyde çalışanlar da var.

Bence sorun işlemci de. Genelde işlemcinin altına termal macun kaçtığında ya da iletimde bir sorun oluyor o zaman rastgele zamanlarda donma, kitlenme problemleri oluyor. Fazladan termal macununuz varsa ve sorunun işletim sisteminin kendisinden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız işlemciyi söküp anakart soketini ve işlemci pinlerini kontrol edip soket ve işlemciyi temizleyebilirsiniz.
İşlemcide donanımsal bir sorun olabilir ama macundan kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum, 3 kez macun uygulandı ve üçü de sert macunlardı, kolay kolay akacağını sanmıyorum. İşlemci hediye olduğu için garantiye de veremiyorum, sıkıntılı durumlar.
Elimdeki tek seçenek temiz kurulum yapmak gibi görünüyor. Dosyaları yedekleyip bunu deneyeyim, teşekkürler.

Sorun temiz kurulumla çözüldü. Eski sistemimdeki sürücülerden kaynaklanıyordu büyük ihtimalle. Destek için teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı