Çözüldü Görev yöneticisinde kalıcı olarak öncelik nasıl ayarlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar, görev yöneticisinde herhangi bir uygulamanın önceliğini ayarlayabiliyoruz. Ben bir uygulamanın önceliğini "Yüksek" veya "Gerçek Zamanda" şeklinde değiştiriyorum fakat bilgisayarı kapatıp açtığımda sürekli bu işlemi baştan yapmam gerekiyor. Bunu kalıcı olarak yapmanın bir yolu var mı acaba? Açıkçası her seferinde baştan yapmak çok sıkıntı olmuyor 10 saniyelik iş nasıl olsa ama yine de eğer kalıcı olarak ayarlamanın bir yolu varsa neden yapmayayım dedim.

Hafızam beni yanıltmıyor ise geçen hafta böyle bir sorun ve çözümünü görmüştüm. Hatırladığım kadarı ile mümkün.

Konuyu da hatırladım. Render/Encode işlemi yapan biri için gerekli idi. Encode programını görev çubuğuna küçülttüğü zaman ikincil plana attığı için uzun sürüyordu.

Son düzenleme:
Ana başlık.

Masaüstüne kısayol açıp programın yolunu seçiyorsunuz ve sondaki /high komutunu da ekleyince o programı o kısayolla açtığınızda yüksek öncelikli olarak açılıyor. Komutlar da şöyle:

High = yüksek.

AboveNormal = normal üstü.

Normal = normal.

BelowNormal = normal altı.

Low = düşük.

Son düzenleme:
Neden bunu yapmaya çalışıyorsun ki? İşletim sistemi kullanıma göre kaynak tüketimini ayarlıyor zaten.
Mikrofonum için gürültü engelleme programı kullanıyorum. Birden fazla program kullanıyorum örnek verecek olursam; "RTX Voice" programı eğer GPU'yu zorlayan bir oyun oynarsam ses robotikleşmeye başlıyor. RTX Voice programı GPU gücü ile çalışan bir program olduğu için GPU'ya yük binince önceliği oyuna veriyor ve sesin robotikleşme sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz doğal olarak. Bunun çözümü için ise RTX Voice programının önceliğini "Yüksek" olarak atayınca böyle bir sorun kalmıyor. "SteelSeries GG Sonar" programı ve "Krisp" programında ise böyle bir sorun yok fakat farklı bir sorun oluyor. Bilgisayarın oyun oynarken anlık olarak takılması/donması gibi durumlarda seste milisaniyelik bir patlama gibi cızırtı gibi bir ses meydana geliyor. Bu durumu da gürültü engelleme programının önceliğini "Yüksek" olarak değiştirince büyük ölçüde bu sorunun da önüne geçilmiş oluyor.

Mikrofonum için gürültü engelleme programı kullanıyorum. Birden fazla program kullanıyorum örnek verecek olursam; "RTX Voice" programı eğer GPU'yu zorlayan bir oyun oynarsam ses robotikleşmeye başlıyor. RTX Voice programı GPU gücü ile çalışan bir program olduğu için GPU'ya yük binince önceliği oyuna veriyor ve sesin robotikleşme sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz doğal olarak. Bunun çözümü için ise RTX Voice programının önceliğini "Yüksek" olarak atayınca böyle bir sorun kalmıyor. "SteelSeries GG Sonar" programı ve "Krisp" programında ise böyle bir sorun yok fakat farklı bir sorun oluyor. Bilgisayarın oyun oynarken anlık olarak takılması/donması gibi durumlarda seste milisaniyelik bir patlama gibi cızırtı gibi bir ses meydana geliyor. Bu durumu da gürültü engelleme programının önceliğini "Yüksek" olarak değiştirince büyük ölçüde bu sorunun da önüne geçilmiş oluyor.
Çözümü buldum ama emin olmak için sormam gereken bir iki şey var.
RTX voice programı için masaüstüne kısayol oluşturabiliyor musun?
Oluşturabiliyorsan kısayol'a sağ tıklayıp/özellikler ekran görüntüsü atabilir misin?

Kısayolda bulunan hedef kısmını aşağıdaki şekilde değiştirmen halinde yüksek öncelikli çalışacaktır. Aşağıdaki satırı aynen kopyalayıp yapıştırabilirsin. Sadece en sondaki rtxvoice adı farklı ise düzenlemen yeterli
C:\Windows\System32\cmd.exe /c start "" /High "D:\Registry\RTXvoice.exe"

İyi akşamlar.

Son düzenleme:
Çözümü buldum ama emin olmak için sormam gereken bir iki şey var.
RTX voice programı için masaüstüne kısayol oluşturabiliyor musun?
Oluşturabiliyorsan kısayol'a sağ tıklayıp/özellikler ekran görüntüsü atabilir misin?
Kısayol oluşturarak yapıyordum tam sonra yukarıda ki arkadaş "Process Lasso" diye bir program önerdi. Onu indirdim ve hallettim teşekkür ederim ilginize. İndirdiğim program da bildiğiniz görev yöneticisi gibi fakat öncelik ayarlarken "Current" ve "Always" diye 2 seçenek var. Biri anlayacağınız üzere geçici olarak yani bilgisayar kapanana kadar, diğeri de her zaman yani kalıcı olarak işe yarıyor. Denedim ve şuan için işe yaramış gibi gözüküyor bir problem yok.

Kısayol oluşturarak yapıyordum tam sonra yukarıda ki arkadaş "Process Lasso" diye bir program önerdi. Onu indirdim ve hallettim teşekkür ederim ilginize. İndirdiğim program da bildiğiniz görev yöneticisi gibi fakat öncelik ayarlarken "Current" ve "Always" diye 2 seçenek var. Biri anlayacağınız üzere geçici olarak yani bilgisayar kapanana kadar, diğeri de her zaman yani kalıcı olarak işe yarıyor. Denedim ve şuan için işe yaramış gibi gözüküyor bir problem yok.
Arkadaşın mesajını çözüm olarak işaretle, belli olsun sorunun çözüldüğü.
İyi geceler, sütümü içip yatayım ben. :)

Geri
Yukarı