Görseldeki kablo nedir?

Evet (çekilmiş kablo konusunda...) tam doğru bir teşhis ama:

1) Normal bir eve (genellikle) üstelik Telekom'un gelip böyle ciddi yapıdaki bir OBK çekmesini anlayamadım.
2) Telekom bakır alt yapıdaki bir binaya eğer Fibernet (=FTTH/GPON) altyapı getirmemişse (getirmeyecekse), yani binaya kendi fiberini sokup oraya bir de OFDK takmadıkça peşin peşin gelip aboneye ne yapıda olursa olsun OBK çekmez.
3) Telekom zaten Fibernet altyapısı getirmiş olsa da abonelere (evlere) çoğunlukla OBK çekmez, kabloyu bırakıp abonenin çektirmesini ister. Gerçi bu çok katı bir kural değil.

Binanın bakır altyapı ankastresinin olduğu bölümünü iyice bir araştırınız derim.

Diğer dairelerdeki durum nedir?

Sanki size hiç yoktan bir Fibernet piyangosu vurmuş ama siz bunun farkında değilsiniz gibi...😳
1 )Direk tipi fiber güzergahlarında belirttiğim kablo çekilir. İçi çelikli dış hava şartları dayanımı yüksek bir kablodur. Arkadadaşta açıklamış sanırım.

2) Buda yanlış bilgi. Türk Telekom kırsalda mevcut direkler üzerine fo dağıtım kutuları koyarakta hizmet veriyor. Yine arkadaşın evine gelen sistem bu.

3) Yine yanlış bilgi. Direk tipi ofdk noktalarında verilen hizmet için kırsal bölgede nasıl Türk Telekom ekipleri eve kadar kablo çekiyorsa bu sistemde de eve kadar kabloyu çekiyor. Eski direkten eve gelen kablo mantığı yine eve kadar sorumludur.

Sektörün içinde biri olarak bölümdekilere faydam dokunur. Dediğiniz bölümede bakacağım. Teşekkürler. İyi akşamlar.

1 )Direk tipi fiber güzergahlarında belirttiğim kablo çekilir. İçi çelikli dış hava şartları dayanımı yüksek bir kablodur. Arkadadaşta açıklamış sanırım.

2) Buda yanlış bilgi. Türk Telekom kırsalda mevcut direkler üzerine fo dağıtım kutuları koyarakta hizmet veriyor. Yine arkadaşın evine gelen sistem bu.

3) Yine yanlış bilgi. Direk tipi ofdk noktalarında verilen hizmet için kırsal bölgede nasıl Türk Telekom ekipleri eve kadar kablo çekiyorsa bu sistemde de eve kadar kabloyu çekiyor. Eski direkten eve gelen kablo mantığı yine eve kadar sorumludur.

Sektörün içinde biri olarak bölümdekilere faydam dokunur. Dediğiniz bölümede bakacağım. Teşekkürler. İyi akşamlar.
İyi güzel de, beni "yanlış bilgi" vermekle eleştiriyorsunuz da ben başlığı açan arkadaşın evinin kırsalda olduğunu bilmeden alıntıladıklarınızı yazmıştım. Sonra durumun farklı olduğunu anlatınca zaten diyecek bir şey kalmadı. Benim ilk mesajımı alıntılayıp buradakileri eleştirmeden önce, daha aradaki mesajlarıma da baksaydınız herhalde üslubunuzu değiştirip yazardınız. 🥲 Kimseye yanlış bilgi vermek amacıyla yazmam.😒

Geri
Yukarı