Görseldeki kablo nedir?

Yer
Sicilian
Daha fazla  
Meslek
Sicilian Mafia
Bugün uzun uğraşlar sonucunda ekipler geldi rögar kapağından binaya böyle bir kablo çektiler bu ne kablosudur? Ve bundan sonraki süreç nasıl ilerler?
@Dejuf

Dosya Ekleri

• IMG_20230310_180054.jpg
    IMG_20230310_180054.jpg
    74,2 KB · Görüntüleme: 103
  • IMG_20230310_180050.jpg
    IMG_20230310_180050.jpg
    117,8 KB · Görüntüleme: 92
Bugün uzun uğraşlar sonucunda ekipler geldi rögar kapağından binaya böyle bir kablo çektiler bu ne kablosudur? Ve bundan sonraki süreç nasıl ilerler?
@Dejuf
Bu ana hat fiber kablosu hocam. Bundan sonra binanıza bir dağıtım kutusu yerleştirilecek. O dağıtım kutusundan da dairelere OBK dediğimiz iç tesisat fiber kablosu dağıtılacak. Ama iç tesisatı TT ekibi mi yapar bina sakinlerine mi bırakır bilinmez. Bazen kendileri yapıyor bazen de size OBK verip bina sakinlerinin halletmesini istiyorlar.

Hocam dediğiniz kablo bu mu?
Bu ana hat fiber kablosu hocam. Bundan sonra binanıza bir dağıtım kutusu yerleştirilecek. O dağıtım kutusundan da dairelere OBK dediğimiz iç tesisat fiber kablosu dağıtılacak. Ama iç tesisatı TT ekibi mi yapar bina sakinlerine mi bırakır bilinmez. Bazen kendileri yapıyor bazen de size OBK verip bina sakinlerinin halletmesini istiyorlar.

Dosya Ekleri

• IMG_20230310_183459.jpg
    IMG_20230310_183459.jpg
    139,3 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20230310_183450.jpg
    IMG_20230310_183450.jpg
    137,9 KB · Görüntüleme: 60
Evet hocam OBK dediğim bu. Görünen o ki bunlar zaten hazır. Bu durumda işiniz daha da kolay. Kutuyu yerleştirmeye gelen ekip bu kablolar ile kutunun bağlantısını da yapar. Yani önünüzde çok bir şey kalmamış.
Anladım hocam teşekkür ederim sağolun

Evet hocam OBK dediğim bu. Görünen o ki bunlar zaten hazır. Bu durumda işiniz daha da kolay. Kutuyu yerleştirmeye gelen ekip bu kablolar ile kutunun bağlantısını da yapar. Yani önünüzde çok bir şey kalmamış.

Hocam ekstra olarak bir sorum olacak şimdi ben FTTH altyapıyı kullanmaya başladığımda eski modemden mi devam edeceğim Millenicom modemi bulunmakta elimde.

Son düzenleme:
FTTH altyapıda altyapı sahibi size ONT cihazını ve yanına routerı verecek hocam. Eski modemi kullanmayacaksınız.
Hocam bunu bize verecek fakat biz direkt olarak TT abonesi olmak zorunda mıyız çünkü bildiğim kadarıyla cihaz için kira bedeli ödememiz gerekicek o süreç nasıl olacak?

Hocam bunu bize verecek fakat biz direkt olarak TT abonesi olmak zorunda mıyız çünkü bildiğim kadarıyla cihaz için kira bedeli ödememiz gerekicek o süreç nasıl olacak?
Yok hocam TT abonesi olmak zorunda değilsiniz. Ben de TT'nin FTTH altyapısında Millenicom kullanıyorum şu an. Kira bedeli de tabii değişiyor ekonomiye bağlı olarak. Ben zamanında Millenicom'a 2 yıllık taahhüt vermiştim, kira bedeli olarak 9 lira ödüyorum. En son 20 liraya falan dayanmıştı ama tam bilmiyorum güncel durum nedir. Millenicom'un sitesinden bakabilirsiniz.

Yok hocam TT abonesi olmak zorunda değilsiniz. Ben de TT'nin FTTH altyapısında Millenicom kullanıyorum şu an. Kira bedeli de tabii değişiyor ekonomiye bağlı olarak. Ben zamanında Millenicom'a 2 yıllık taahhüt vermiştim, kira bedeli olarak 9 lira ödüyorum. En son 20 liraya falan dayanmıştı ama tam bilmiyorum güncel durum nedir? Millenicom'un sitesinden bakabilirsiniz.

Yani anladığım kadarıyla ONT cihazı için olan kira bedelini kullandığımız ISS'ye ödüyoruz ama cihazı TT kurulum yaparken veriyor.

Yani anladığım kadarıyla ONT cihazı için olan kira bedelini kullandığımız ISS'ye ödüyoruz ama cihazı TT kurulum yaparken veriyor.
Aynen öyle hocam. Kurulumu altyapı sahibi yapıyor. Mesela Superonline altyapısı olsaydı ve o altyapı üzerinden Millenicom kullansaydınız kuruluma Superonline ekibi gelecekti. Ve dediğiniz gibi kirayı da kullandığımız firmaya ödüyoruz. O da muhtemelen altyapı sahibine ödüyordur tam bilmiyorum o kısmı.

Geri
Yukarı