Görseldeki M.2 SSD sağlık değerleri düzgün mü?

KaptanCristo

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 1600 | GTX 1060 6GB | Cosair 2x8 3200 | Samsung 250GB | 500GB HDD | SilverStone 500W 80+ | B450M S2H
Meslek
Stajyer
SSD veya HDD modeli
intel ssdsckkf256h6
Anakart
nitro an515-42
M.2 SSD sağlık bilgisi için Hard Disk Sentinel uygulamasını kullanayım dedim. Sağlığında çok büyük bir sıkıntı varmış gibi uyarı geldi. Bu sefer CrystalDiskInfo adlı uygulama ise sağlık puanına %88 verdi, iki uygulama da farklı değerler veriyor. HD Tune adlı üçüncü bir program denedim, o da durumuna ok dedi. S.M.A.R.T fotoğrafını ekledim. Pek bir bilgim olmadığından durumunu sormak istiyorum.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2024-03-09 152654.png
    Ek Açıklama 2024-03-09 152654.png
    110 KB · Görüntüleme: 31
  • Ek Açıklama 2024-03-09 152745.png
    Ek Açıklama 2024-03-09 152745.png
    184,7 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Ne olur ne olmaz yedekte tutmakta fayda var durumuna gelmiş SSD bana göre. ADATA SU630 Sata SSD sağlığı %70 mesela benim. Ama hiçbir veri kaybı yaşatmadı. Ne olur ne olmaz ben yine de güvenmiyorum ama.

Sentinel programında düşük sağlık değeri gözükmesinin sebebi emekliye ayrılan sektörler. Bu da diskin cidden düşük sağlığa sahip olduğu anlamına gelmiyor.

İlk olarak başlık yanlış ki bu disk M.2 SSD değil. SATA. CRC değeri 2 bu da ciddi bir sayısı değil. 2 kere disk ile host arasında bağlantı problemi yaşandığını gösteriyor. Retired block count ise emekli edilen sektör sayısını gösteriyor, senin mevcut sektörlerinde bir sorun gözükmüyor olsa de hatta bu değer HD Tune'un bile önemsemediği bir değer olsa da yine de bu sayının ne sürede ne kadar daha artacağını kontrol et. Ciddi bir artış yoksa kısa süre içinde çok da önemsenmeyecek bir parametre olarak kalabilir.

Benim gözüme çarpan tek şey hardware ECC değeri, çok yüksek. Bu diskte sorun olduğunu değil de düzeltilmiş olan sorunların arasındaki süreyi gösteriyor. Ki yüksek bir değeri var.

Benchmark testi yapıp sonucu yollar mısın? CrystalDiskMark

Son düzenleme:
Sentinel programında düşük sağlık değeri gözükmesinin sebebi emekliye ayrılan sektörler. Bu da diskin cidden düşük sağlığa sahip olduğu anlamına gelmiyor.

İlk olarak başlık yanlış ki bu disk M.2 SSD değil. SATA. CRC değeri 2 bu da ciddi bir sayısı değil. 2 kere disk ile host arasında bağlantı problemi yaşandığını gösteriyor. Retired block count ise emekli edilen sektör sayısını gösteriyor, senin mevcut sektörlerinde bir sorun gözükmüyor olsa de hatta bu değer HD Tune'un bile önemsemediği bir değer olsa da yine de bu sayının ne sürede ne kadar daha artacağını kontrol et. Ciddi bir artış yoksa kısa süre içinde çok da önemsenmeyecek bir parametre olarak kalabilir.

Benim gözüme çarpan tek şey hardware ECC değeri, çok yüksek. Bu diskte sorun olduğunu değil de düzeltilmiş olan sorunların arasındaki süreyi gösteriyor. Ki yüksek bir değeri var.

Benchmark testi yapıp sonucu yollar mısın? CrystalDiskMark
Ekran görüntüsü 2024-03-09 235649.png

Yeni konular

Geri
Yukarı