Görücü Usulü Evlilik

Bence çok istenecek bir şey değil. Eskiden 15 16 yaşındaki bir kız sürüden ayrıştırılıp kesilecek bir koyun gibi seçiliyordu küçük yerleşim ve köylerde. 17 yaşında da kucağına bebek veriliyordu. Görevi çocuğuna bakmak, evi temizlemek, kocası denecek tip gelmeden yemeği hazır etmek. 17 yaşındaki kim böyle bir hayat ister? 17 yaşında oyun oynanır, gezilir, ders çalışılır. Çocuk bakılmaz... Ne sevgi var, ne saygı. Geçmiş dönemin modern köleliği, modern bile değil hatta, ortada resmiyet bile yoktu çoğunun.

Sonra ne oluyor biliyor musun? Bu şerefsiz adam gidip 2. ve 3. ''avrat'' alıp sırasıyla hepsinin hayatını mahvedip yok ediyor. 22-23 yaşlarında sadece ev temizliği yapıp çocuk büyüten biri olarak hiçbir güvencen olmadan yine susmak zorunda kalıyorsun çünkü hak iddia edebileceğin ne birikimin, arkanda durabilecek ne ailen var ne devlet var...

Görücü usulü evliliklerin hepsi böyle olmasa da bu şekilde hayatı karartılmış çok kişi var. Günümüzde hem insanlar, hem de aileler daha fazla bilinçlendi. Şu an sağlıklı hiçbir kafa kızını ve oğlunu bu yaşlarda EVLENDİRMEZ!
Benden küçük birisi ile demek istemedim.

Peki sen bu durumdayken tanımadığın etmediğin kızın senin yanında olup destek olacağını nereden biliyorsun? Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun? 17-18 yaşında bir kız sence psikolojik sorunları olan birinin etrafında dönmek ister mi? 2020 yılındayız, kızlar da okula, üniversiteye gidiyor. Kendi ayakları üstünde duruyorlar. Hatta bir çoğu (en azından benim muhatap olduklarım) bir şeyler yiyip içtikten sonra hesabı ödememe bile şiddetle karşı çıkıyor. O eski devirler bitti artık.

Bence çok istenecek bir şey değil. Eskiden 15 16 yaşındaki bir kız sürüden ayrıştırılıp kesilecek bir koyun gibi seçiliyordu küçük yerleşim ve köylerde. 17 yaşında da kucağına bebek veriliyordu. Görevi çocuğuna bakmak, evi temizlemek, kocası denecek tip gelmeden yemeği hazır etmek. 17 yaşındaki kim böyle bir hayat ister? 17 yaşında oyun oynanır, gezilir, ders çalışılır. Çocuk bakılmaz... Ne sevgi var, ne saygı. Geçmiş dönemin modern köleliği, modern bile değil hatta, ortada resmiyet bile yoktu çoğunun.

Sonra ne oluyor biliyor musun? Bu şerefsiz adam gidip 2. ve 3. ''avrat'' alıp sırasıyla hepsinin hayatını mahvedip yok ediyor. 22-23 yaşlarında sadece ev temizliği yapıp çocuk büyüten biri olarak hiçbir güvencen olmadan yine susmak zorunda kalıyorsun çünkü hak iddia edebileceğin ne birikimin, arkanda durabilecek ne ailen var ne devlet var...

Görücü usulü evliliklerin hepsi böyle olmasa da bu şekilde hayatı karartılmış çok kişi var. Günümüzde hem insanlar, hem de aileler daha fazla bilinçlendi. Şu an sağlıklı hiçbir kafa kızını ve oğlunu bu yaşlarda EVLENDİRMEZ!
Kastettiğim şeyin yanlış anlaşılmasını istemem. Kesinlikle çocuk yaşta evliliklere karşıyım. Sadece eskilere çok özeniyorum. Telefonun internetin olmadığı zamanlar falan çok çekici geliyor bana. İnsanların eskiden giydikleri kıyaferler ve o zamanki komşuluk ikişkileri bana. " Ah ulan şu zamanda dünyaya gelseydim keşke" dedirtiyor. Bu da sadece o öyle bir heves.

Kastettiğim şeyin yanlış anlaşılmasını istemem. Kesinlikle çocuk yaşta evliliklere karşıyım. Sadece eskilere çok özeniyorum. Telefonun internetin olmadığı zamanlar falan çok çekici geliyor bana. İnsanların eskiden giydikleri kıyaferler ve o zamanki komşuluk ikişkileri bana. " Ah ulan şu zamanda dünyaya gelseydim keşke" dedirtiyor. Bu da sadece o öyle bir heves.
O zamana gitsen geri gelmek için yalvarırdın ben eminim. Sadece güzel taraflarını görüyorsun. Bir de o zamanları yaşamış kişilere sor hangisi tekrar yaşamak ister.

O zamana gitsen geri gelmek için yalvarırdın ben eminim. Sadece güzel taraflarını görüyorsun. Bir de o zamanları yaşamış kişilere sor hangisi tekrar yaşamak ister.
Benim şu an ki yaşam standartlarımı bilmeden böyle bir yorum yapamazsın. Yaşam şartlarının günümüzde daha kolay olması benim geçmiş zamanlarda yaşamayı istememi engellemez. Bu benim tercihim.

Benim şu an ki yaşam standartlarımı bilmeden böyle bir yorum yapamazsın. Yaşam şartlarının günümüzde daha kolay olması benim geçmiş zamanlarda yaşamayı istememi engellemez. Bu benim tercihim.
Şu anda yaşayabileceğin en kötü şartlar bile Osmanlı zamanı Anadolu'sunun şartlarından kat be kat iyi emin ol. Hiç Almanların Anadolu hakkındaki raporunu okudun mu? 1910 yıllarında yazılmış bir rapor. İstanbul ne kadar gelişmişse Anadolu o kadar kötü durumdaydı. İnsanların doğru düzgün evi bile yoktu, Avrupa'nın köpek kulübeleriyle yarışan kerpiçden barınakları vardı. Yetişmiş insan, öğretmeni, doktoru bırak okuma yazma bilen yoktu. Hasbelkader yaşıyordu halk. Hatta yaşamıyordu, hayatta kalıyordu.

Neler yaşadın bilmiyorum ama etrafta duyduğun o "ahh eski günler" gerçek değil. O Osmanlı sempatizanlarının zırvaları hep. Halk bıkmıştı halinden, hiç anlatıldığı gibi mutlu mesut yaşamıyordu. Savaş üstüne savaş vardı. Seni köyünden alır savaşa atar ölümünü izlerlerdi.

Yaşın küçük muhtemelen. Zaten biz boşuna konuşuyoruz bunları. 21. asırda doğdun ve geçmişte yaşama ihtimalin yok, tartışmanın anlamı da yok. Geçmişi bu kadar seviyorsan araştırmanı öneririm sadece.

Ben annemlere bu konuyu açtım. İstemediler. Artık bende vazgeçtim.
Evlenmek oynanacak bir oyun olmamalı. ''Ben çok ciddiyim'' şimdi de, ''ailem istemedi, vazgeçtim'' diyorsun. Nedir bu? Evciliği toz pembe mi sanıyorsun anlamadım.
Yanlış anlama, evlenecek kıvama henüz gelmemişsin... Zaten başta evlenmeyi düşünmen hata.
Vazgeçmen doğru karar olmuş.
Şu an sağlıklı hiçbir kafa kızını ve oğlunu bu yaşlarda EVLENDİRMEZ!

Son düzenleme:
Dedikleriniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi benim evlenme çağı gelmemiş.
Evlilik konusuna atlamadan önce, kendine bir sevgili yap. Öğrenciysen okulu bitirip, ilişkinizin de ciddiyetine göre evlilik işini düşünürsünüz. Her ilişki ciddi olacak diye kaide yok, evlenmeyi düşünmek değil. Evleneceksen en az bir 5 yıl sevgili, nişan derken nikah kıyarsınız. 1-2 yıl içinde birini tanıyamazsın, acelesi olmaz bu işlerin. 5-6 ay ilişkin var, evlenelim diyor, hayır. Bekledin bir kaç yıl, bunun nafakası şusu busu da var.
Bunları düşünmek, birine bağlanmak yerine, hatta direkt evlenmek yerine takılmaca ilişkilere girip hayatını yaşamaya ne dersin? Ne öyle, evleneceğim, engelliyim psikolojim bozuk deyip kendini bu yaşta kısıtlayacaksın? Şahsen bu tarz düşünceler bana göre saçmalık, çocuğu olan arkadaşlarım da var, yok değil. Ben de öyle yaşlı biri değilim, bir kaç yaş büyüğüm sadece. Dediklerimi arkadaş tavsiyesi olarak al. :)

Geri
Yukarı