Görüntü bozulmaları neden kaynaklanır?

arasmaras

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI RTX3060 12GB
RYZEN5 5600
32GB RAM
MSI A520
MSI 550W
Ekranda yeni sekme falan açarken veya Alt Tab atarken arada sırada görüntü bozulmaları oluyor. Görüntü bozulması böyle çizgi çizgi değil de mesela ekranın köşesinde kare kare şeyler olup gidiyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

Monitorün güç kablosunu taktığım yer dar bir kısım olduğu için kablo hareket halinde oluyor ve kendi kendine gevşiyor. Bununla alakalı mıdır?

Kablodan olabilecegi gibi, ekran kartindanda kaynakli olabilir. Furmark buradan Furmark indirip high/medium ayarlarda bir stress testi yap(Ekran kartinin ve Windowsun en son suruma guncel oldugundan emin ol). Ama once elinle kabloyla oynayip bi yandan ekrana bak. Kablo gevsediginde yapmasindan boyle emin olabilirsin.

Kablodan olabilecegi gibi, ekran kartindanda kaynakli olabilir. Furmark buradan FurMark indirip high/medium ayarlarda bir stress testi yap(Ekran kartinin ve Windows'un en son suruma guncel oldugundan emin ol). Ama once elinle kabloyla oynayip bir yandan ekrana bak. Kablo gevsediginde yapmasindan boyle emin olabilirsin.

Ekran kartında problem varsa çözümü var mı? Yoksa garantisine mi götüreyim?

Donanımdan kastınız nedir?

Yani evet garantiye gondermeniz gerekir. Yazilim uzerinden cozebilecegimiz bir problem olmaz. Ama siz yine de kabloyu kontrol edin. Gerekirse kablolari degistirip deneyin. Genelde bilgisayarinizin ve monitorunuzun kablosu ayni olur. Monitoru kasaya, kasayi monitore takin gerekirse.

Yani evet garantiye gondermeniz gerekir. Yazilim uzerinden cozebilecegimiz bir problem olmaz. Ama siz yine de kabloyu kontrol edin. Gerekirse kablolari degistirip deneyin. Genelde bilgisayarinizin ve monitorunuzun kablosu ayni olur. Monitoru kasaya, kasayi monitore takin gerekirse.

Yaptım testi aynı görüntü bozulmasını yaşamadım fakat ekranın sol altında testteki renkle aynı renkte bir çizgi çıktı ve yukarı aşağı inip durdu.

1713969388107.png

Yaptım testi aynı görüntü bozulmasını yaşamadım fakat ekranın sol altında testteki renkle aynı renkte bir çizgi çıktı ve yukarı aşağı inip durdu.

1713969388107.png

Sol ortada gözüküyor.
@Escuba

Eki Görüntüle 2177614
Evet gordum bu tur bozulmalar genelde ekran kartinizda bir ariza varsa yuk altindayken olur. Testi biraz daha uzun ve yuksek ayarlarda yaparmisiniz ? Bozulmalar artabilir veya bilgisayar kapanabilir, endise edecek bir durum yok.

Evet gordum bu tur bozulmalar genelde ekran kartinizda bir ariza varsa yuk altindayken olur. Testi biraz daha uzun ve yuksek ayarlarda yapar misiniz? Bozulmalar artabilir veya bilgisayar kapanabilir, endişe edecek bir durum yok.

Yüksek ayar derken? 1080p de yaptım 2K monitörüm desteklemiyor yine de yapabilir miyim?

Yüksek ayar derken? 1080p de yaptım 2K monitörüm desteklemiyor yine de yapabilir miyim?

Şu anda 1920 1080p de yürüttüm o çizgi haricinde başka bir sorun göremedim.

Şu anda 1920 1080p de yürüttüm o çizgi haricinde başka bir sorun göremedim.

Evet 4K da yapabilirsiniz, ekran kartinizi sokabileceginiz en agir yuk altina sokun, 15 dakika yeterli. Bu arada oyun oynuyorsaniz veya isiniz icin ekran kartinizi kullaniyorsaniz. Bu iki durumdada yuk altindayken ayni bozulmalar yasaniyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı