Görüntü ya da Ses Kaydını Metne Dönüştürme - Manuel Transkripsiyon

Amaç: Ders notlarından, podcastlerden ya da sesli kitaplardan notlar alabilmek.😀

Bu rehberde ses ya da görüntü kayıtlarını manuel olarak nasıl transkripte edebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız “usb ayak pedalı” olarak geçen teknoloji ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Transkripsiyon için yapılmış özel programlar var ama ben Google Dökümanlar kullanmayı tercih ediyorum. Google Dökümanların dipnot verme, bağlantı ekleme, resim ekleme, otomatik kayıt seçenekleri hoşuma gidiyor. Yaptığım araştırma sonucunda ulaştığım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Gerekli program veya ekipmanlar:

1- Medya oynatıcı

Medya oynatma konusunda pek çok yazılım var. Aslında ben video için VLC Media Player adlı uygulamayı kullanıyorum. Ses dosyalarını oynatmak için de Aimp adlı yazılım işimi görüyor.

Uygulamalarda klavye kısayol seçeneği olarak “global hotkeys” yani “Genel Kısayol” seçeneği kesinlikle bulunmalı. Bu seçeneğe atadığınız kısayol tuşu sayesinde medya oynatıcı penceresi aktif halde değilken dahi oynatılan medyayı “durdurma, geriye sarma, ileriye sarma” vs işlemleri yapabileceksiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus atadığınız kısayolun aktif olarak kullandığınız kelime işlemcinin kısayolu ile çakışmaması.

Örnek vermek gerekirse benim şu anda kullandığım Google Dökümanlar'daki F1 tuşu, medya oynatıcısından global olarak atadığım “Oynatmayı durdur/devam et” kısayolu ile çakışmıyor. Bu sayede konuşmayı dinlerken tek bir tuşla işlem yapıp kelime işlemcinin yazma penceresinden ayrılmıyorum.

2- Klavye veya gamepad (Alternatif)

Ben klavye ile transkripsiyon yapmaya çalıştım ama gamepade tuşlar atayıp tek bir tuşla istediğim işlemi gerçekleştirdiğimi görünce gamepad kullanmayı da denedim. Tercih size kalmış.

3- AntimicroX adlı yazılım (Gamepad için)

Aslında bu tarz işler yapan farklı yazılımlar da var ama benim bu program benim işime yaradı. 1. kural benim için de geçerli: çalışıyorsa dokunmayın.

Bir Örnek Üzerinden Klavye üzerinden Aimp’e “çal/beklet” Kısayolu Atıyoruz.

1- Aimp > Ana Menü > Tercihler > Kısayol Tuşları sırasını takip ederek “Çal/Beklet” kısayolu seçeneğini bulalım. “Genel 2” yazan yere tıklayarak “F1” tuşunu atayalım. Bu sayede “F1” tuşuna bastığımızda, kelime işlemci ekranından ayrılmadan ses dosyasını duraklatıp ya da başlatıp yazmaya devam edebilirsiniz. Aynı yöntemle “Geri Sar” “İleri Sar” tuşlarına da klavye kısayolu atayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AntimicroX ile Bir Örnek Üzerinden Gamepad ile Aimp’teki “çal/beklet” Kısayolunu İlişkilendiriyoruz

1- Aimp > Ana Menü > Tercihler > Kısayol Tuşları sırasını takip ederek “Çal/Beklet” kısayolu seçeneğini bulalım. “Genel 2” yazan yere tıklayarak “F1” tuşunu atayalım. Bu sayede “F1” tuşuna bastığımızda ses dosyasını duraklatıp devam edebilirsiniz. Aynı yöntemle “Geri Sar” “İleri Sar” vb. tuşlarına da klavye kısayolu atayabilirsiniz.

2- Program ilk başta karışık gelebilir ama hangi tuşun ne anlama geldiğini anlamak isterseniz gamepad tuşarına basabilirsiniz.

Şimdi gamepadde bulunan “A” tuşu ile “F1” tuşunu ilişkilendirelim.

Bunu yapmak için A:[No Key] yazan tuşa tıklayalım. Karşımıza çıkan pencerede F1 tuşuna tıklayarak kapatalım. Artık gamepadde A tuşuna bastığınızda ses dosyası duraklatıp çalmaya devam edebileceksiniz. Yani hem klavyedeki F1 tuşu hem de gamepaddeki A tuşu global olarak çalışıyor ve oynatmayı kontrol ediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Transkriptor'da iyidir.
Bu site sağlıklı olur mu bilmem ama yapay zeka destekli 2-3 site denedim. Benim dinlediğim derslerde Arapça ifadeler geçiyor. Ayet ve hadisler geçiyor. Keşke tam anlamıyla bu işi çözebilecek bir yapay zeka yazılımı olsaydı. Makinanın aklı karışıyor galiba.

Transkriptor'da iyidir.
Denedim de hakikaten güzelmiş. Lübb kelimesi, sadr kelimesini algılıyor. Tamamını göremedim tabi. Deneme sürümü olduğu için.

Son düzenleme:
Bu site sağlıklı olur mu bilmem ama yapay zeka destekli 2-3 site denedim. Benim dinlediğim derslerde Arapça ifadeler geçiyor. Ayet ve hadisler geçiyor. Keşke tam anlamıyla bu işi çözebilecek bir yapay zeka yazılımı olsaydı. Makinanın aklı karışıyor galiba.

Denedim de hakikaten güzelmiş. Lübb kelimesi, sadr kelimesini algılıyor. Tamamını göremedim tabi. Deneme sürümü olduğu için.
6 saatlik kaydı yazıya çevirdim bununla ödev için. 100 sayfadan fazla tuttu. Önce çevirttim, sonra dinleyip yanlışları tespit edip düzelttim.

6 saatlik kaydı yazıya çevirdim bununla ödev için. 100 sayfadan fazla tuttu. Önce çevirttim, sonra dinleyip yanlışları tespit edip düzelttim.
Teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalıyormuş hakikaten. Bir başka yapay zeka sitesi bu dil Türkçe değil diye ses dosyasını işleme bile sokamadı.

Benim derslerim yüz saati geçer herhalde.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı