Görüntüde karıncalanma

BrkEternal

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle sistemimi yazayım:
-Intel Core i5 3550.
-Gigabyte P67A anakart.
-Corsair Vengeance 8 GB 1600 MHz DDR3.
-ASUS STRIX R9 390 Gaming.
-Enermax Pro 82+ PSU (625 Watt 80+)

DCFA743E-3E43-4D6B-85CD-2F80EAE17E98.png

439D8D47-4C71-4B21-B75E-888DD72A8F8D.png

D0727B7C-2B82-41D1-A965-DED0E1DF6B72.png

770D1BA7-0CFE-4957-9084-A8E36137E8E6.png

Görüntülerde görüldüğü üzere ekranda renkli karıncalanma geçişleri oluyor. Bu sorun ilk defa 2 boyutlu sayılabilecek bir oyun olan auralux oynarken başıma geldi. Ekran kartı normal moddayken oyunu açınca ana menüde oluyordu, kendi ayarladığım ekran kartı profiline alınca (daha yüksek fan hızı) düzeliyordu. Ekran kartında sorun olduğunu tahmin ettiğim için CS:GO haricinde bir oyun oynamadım uzun zamandır. Geçenlerde aynı sıkıntı bu oyunda başladı kısa geçişler şeklinde. En son resimlerde görünen şekilde sürekli yapmaya başladı, kasadan çıt sesi geldi ve görüntü gitti. Şimdi sistem açılıyor, farklı ekran kartı takınca sıkıntı yok. Bu kartı başka sisteme takınca da görüntü alamıyorum. Fanları normalde sistemi çalıştırırken verdiği tepkiyi veriyor. Araştırdığımda bu sorunun VRAM, VRM veya mofset kaynaklı olabileceğini buldum. Sizce bunlardan hangisi sebep oluyor? VRM veya mofset arızası ise tamir ettirmeyi düşünüyorum kartı.
Bu arada kartı iki farklı tamirciye götürdüm ve eğer VRAM arızasıysa pahalıya patlayacağını söylediler. Kart zaten yüksek güç tüketiminden dolayı ısınma problemi yaşayan bir model. Ama karıncalanma olduğunda GPU sıcaklığı genellikle 70-75 derecelerde oluyordu.
Arkadaşlar konu hakkında önerisi olan yok mu?
Arkadaşlar konu hakkında önerisi olan yok mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı