Göz Yormayan Monitör Önerisi

Hector Smith

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yaz tatilinde her gün uzun süreli oyun oynamayı planlıyorum. Bunun için 24" boyutunda, 1ms veya 2ms tepki süreli, en azından 75Hz, çok pahalı olmayan monitör arıyordum. Çok aramama gerek kalmadı, her sitede varmış zaten ama bu mönitörlerin özelliklerine bakarken aklıma başka şeyler takıldı.
  1. Monitörün panel cinsi gözümün yorulup yorulmamasına ne kadar etki eder? Göz sağlığı için hangi paneli seçmeliyim?
  2. Başka bir forumda "Monitörün Hz değeri arttıkça göz daha az yoruluyor" diye okudum. Doğru mudur? 60Hz monitör gözü gerçekten çok yorar mı? 75Hz? 120Hz? hangisini seçmeliyim?
  3. Technopat'ın Asus Eyecare videosunu seyrettim. 1000TL civarı, oyun için, 24" boyutlu, Eyecare'lı monitör önerebilir misiniz? (Veya göz yormayan başka bir marka monitör)

Dostum tavsiyem öncelikle flicker free özelliğinin olup olmamasına bak. Monitör aldığındada ne olursa olsun kontrast ve parlaklık ayarlarını çok açma (özellikle webde gezinirken parlaklığı iyice kıs.).
Ve sıkça gözünü dinlendir. Fazlasıyla bilgisayarla uğraşan biri olarak tavsiyem budur.

1) Oyun içinse TN panel, renk canlılığı için IPS panel.
2) Bunu ilk defa sizden duyuyorum böyle bir şey olduğunu sanmam. Hz değeri arttıkça alınan FPS'yi daha detaylı görmenizi sağlar.
3) Bakıyorum.

Ekran kartınız nedir? Ona göre önerelim.

Okuduğum diğer siteyi hatırlamıyorum, birkaç gün önceydi. Aşağı yukarı şöyle bir şey yazıyordu:

Normalde bir yere baktığımızda gözümüze sürekli olarak, kesintisiz ışık gelir. Doğalı budur yani. 60Hz panelde gözümüze saniyede 60 resim gelir. Göz ve beyin bu resimlerin arasını doldurmak için fazladan mesai yaparlar. Hz değeri arttıkça gözün aldığı görüntü doğala daha yakın olur.

Aradım ama bulamadım siteyi. Bulursam linkini koyarım daha sonra.

Ekran kartı için MSI GTX1060 6GB düşünüyorum. %90 bu olacak. Amaç 1080p oyun.
Uygun fiyatlı bir monitör bulursam ve dolar biraz düşerse GTX1070 ile 1440p monitör de olabilir.

Benim de tavsiyem RX 480 üzerine olacak bu karta bu monitör yakışır. Bütçenizi tam belirtirseniz ona göre birdaha öneri yaparım.
AOC 21.5" G2260VWQ6 75Hz 1 ms Full HD HDMI FreeSync GAMING MONITOR

Normalde bir yere baktığımızda gözümüze sürekli olarak, kesintisiz ışık gelir. Doğalı budur yani. 60Hz panelde gözümüze saniyede 60 resim gelir. Göz ve beyin bu resimlerin arasını doldurmak için fazladan mesai yaparlar. Hz değeri arttıkça gözün aldığı görüntü doğala daha yakın olur
Demek istediği Hz değeri arttıkça alınan FPS'nin detayları artar ve göze daha hoş bir görüntü verir.

Oyun için TN panel diye zorunluluk yok. 10 senelik monitörle bile FPS oyunu oynarsın. Önemli olan yetenek. Ben olsam IPS monitör alırdım.

Oyun için illa TN panel alsın demiyorum aynı MS'ye sahipse IPS'de alabilir. Eğer alacağı monitörlerden birisi IPS birisi TN panel ve MS süreleri aynı ise IPS alsın.

Son düzenleme:
Oyun için illa TN panel alsın demiyorum aynı MS'ye sahipse IPS'de alabilir. Eğer alacağı monitörlerden biris IPS birisi TN panel ve MS süreleri aynı ise IPS alsın.
Oyun deneyimin iyileşiyor falan diyorlar da ondan diyorum. :D Zaten yetenekliysen oyuna hakimsen oyun deneyimin çoktan iyileşmiş demektir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı