Gözlük taktıkça numara büyür mü?

• Konuyu başlatan rico
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 47B
Yaklaşık 10 yıldır gözlük kullanıyorum. Fark ettiğimde 1.5 numaraydı. Aldığım gün taktım gözlüğümü o günden beri de çıkarmıyorum. Gözlerim 5.5 numara. Yani kişiden kişiye değişen bir durum. Kimse net bir şey söyleyemez.

Arkadaşlar gözlük kullanmanın Astigmat veya Hipermetropi gibi hastalıklara bir etkisi yok benim bildiğim. Görüntüdeki bulanıklık, ışığın retinaya ne denli kusursuz düştüğü ile alakalı yani fiziksel bir unsurdur.
Yaşa bağlı olarak genelde artar bu dereceler, bir kusur var ise büyüyerek devam etme eğilimlidir genelde. Problemi fark edip göz sağlığınıza dikkat etmeye başlasanız bile numaranın durma garantisi yoktur.

Lazer gibi tedavi yöntemleri; gelişim durduğu andan sonra kalıcı çözüm sağlar.

Son düzenleme:
Düşme ihtimali de var düşmeyip yükselme ihtimali de var. Yani şunu yaparsan düşer veya yükselir diyemem ben. Tamamen artık gözünün işleyişine ve senin iyi bakıp bakmaman etkileyecektir durumu. Dediğim gibi belli yaşı geçtikten sonra ilerleme duruyor.

Sende olduğu bir kanıt sunmuyor. Ben senin dediğine değil, göz doktorlarının söylediğini söylüyorum. Bilip bilmeden yanlış deyip boş yapma.

Ailem ve aile dostlarımız göz doktoru ama siz bilirsiniz. (Babam ve annem dahil)

Benim şu an gözlerim 2.blabla hipermetrop. Eskiden 0.50 astigmat vardı. Şimdi daha yeni baktırdım astigmatım sıfırlanmış. Yani astigmat derecesi düşebilir. 0.50 asitgmatınız var diye kafaya takmayın. Benim hep 2 hipermetropum hem de 0.50 astifmatım vardı. Şimdi 2.25 ya da 2.75 falan hipermetrobum kaldı. Kafanıza gözlük dışında bir şey takmayın yani. 😂

3 yıl geçmiş fakat kendi deneyimimi yazayım. 4 yıl önce 6.5/7.5 miyop olan gözlerim bu yıl 6.25/7.25 değerlerine düştü. Üstelik gün içerisinde de sürekli gözlük kullanıyorum.

Yalnız büyüme çağında iseniz numaranızın büyümesi muhtemel. Ben ilk gözlük aldığım vakit ikisinin değerleri de yaklaşık 5 civarıydı, ergenlikte numara da arttı fakat sonra dediğim gibi ufak da olsa bir düşüş gerçekleşti.

Bende kendi deneyimimi anlatayım.
4 yıl önce göz numaram 0.5-0.75 miyop ve 0.5 astigmat vardı fazla önemsemedim uzağı görmem gereken zamanlarda takıyordum 2 gün önce gittim gözlerim 1.75 miyop olmuş astigmatım iyileşmiş doktor sürekli takman gerek dedi takacağım artık bakalım ileride ne olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı