Gözlük yerine lens kullanmak

Turk Kahvesi

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 4 yıldır gözlük kullanıyorum, sizce özel günlerde düğün vb.
Günlerde gözlük yerine lens alıp kullanmalı mıyım? Arkadaşlarım gözlüksüz daha iyi durduğumu söylüyorlar veya farklı bir model gözlük mü, alsam 4 yıldır ayni, gözlüğümü seviyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı duyumları almıştım kendim için ama gözlükle şirin olduğum apaçık belli. Bence gereksiz masraf yapmamak adına gözlük ile devam edebilirsin. Rahatsız etmiyorsa da gözlük ile devam edebilirsin. Bu arada lens gözlüğe göre pahallı diye biliyorum. Ve ilk doktordan geçmen lazım gözünün uygunluğu da önemli. Çok titiz kullanman gerekecek. Lensin nasıl takıldığını görünce içim rahatsız oluyor bende vazgeçtim, gözlük çerçevemi değiştirdim. Çokta memnunum.
Not: Sen ne istersen onu yap arkadaşların değil bence dostum. 😎

Son düzenleme:
Başkalarının istediği gibi görünmek zorunda değilsin ama en yakın arkadaşına sormalısın. Günümüzde güzellik önemli :)

Sana kendimden bahsedeyim. Mesela doktor gözümdeki rahatsızlıktan dolayı bana lens verdi. Lensi her takıp çıkartırken ellerimi sabunla yıkama işlemi var sonra lensi kabından çıkartıp özel solüsyonuyla durulayıp temizleme sorunları var. Neyse göze onu taktıktan sonra en az 1 saat göze oturma ve odaklama süreci var. Mesela benim gözüm alışmıyor lense, taktıktan 1-2 saat sonra gözümde aşırı kanlanma oluyor ve puslu göstermeye başlayıp gözde kuruluk yapıyor. Derhal ellerimi yıkayıp lensi yerinden nazikçe alıp özel solüsyonuyla durulayıp kabına geri koyuyorum. Gözüm içinse damlama damlatıp güne devam ediyorum. Ha bu arada lensin de bir kullanım ömrü var. Bunları hep yapıyor muyum dersin? Tabii ki de hayır. Lensle uğraşana kadar gözlük kullanmayı yeğlerim. Lensi doktor kontrolünden geçebilmek için bir kaç ayda bir kullanırım sonra hoop geri kabına koyarım. Yani kısacası bebek gibi ilgilenmek zorundasın lensle. Gözündeyken gözüne bir şey falan kaçar ya da mikrop kaptırırsın aman aman hiç bulaşma derim ben.

Sana kendimden bahsedeyim. Mesela doktor gözümdeki rahatsızlıktan dolayı bana lens verdi. Lensi her takıp çıkartırken ellerimi sabunla yıkama işlemi var sonra lensi kabından çıkartıp özel solüsyonuyla durulayıp temizleme sorunları var. Neyse göze onu taktıktan sonra en az 1 saat göze oturma ve odaklama süreci var. Mesela benim gözüm alışmıyor lense, taktıktan 1-2 saat sonra gözümde aşırı kanlanma oluyor ve puslu göstermeye başlayıp gözde kuruluk yapıyor. Derhal ellerimi yıkayıp lensi yerinden nazikçe alıp özel solüsyonuyla durulayıp kabına geri koyuyorum. Gözüm içinse damlama damlatıp güne devam ediyorum. Ha bu arada lensin de bir kullanım ömrü var. Bunları hep yapıyor muyum dersin? Tabii ki de hayır. Lensle uğraşana kadar gözlük kullanmayı yeğlerim. Lensi doktor kontrolünden geçebilmek için bir kaç ayda bir kullanırım sonra hoop geri kabına koyarım. Yani kısacası bebek gibi ilgilenmek zorundasın lensle. Gözündeyken gözüne bir şey falan kaçar ya da mikrop kaptırırsın aman aman hiç bulaşma derim ben.
Normalde tam tersi olmaz mi? Gozunuzde miyop-hipermetrop harici bir rahatsizlik mi var? Gecmis olsun.

Normalde tam tersi olmaz mi? Gozunuzde miyop-hipermetrop harici bir rahatsizlik mi var? Gecmis olsun.
Teşekkür ederim. Sol gözümde çok sinsice ilerleyen keratokonus teşhisi konuldu. Normalde ben böyle bir soruna daha önceden rastlamadım, bunu ehliyet için sağlık raporu almaya gittiğimde öğrendim. Gözüm odaklama yapmıyordu yazıları okuyamıyordum. Ben de bilindik bir göz hastanesinden randevu alıp 30 dakikalık ışın tedavisiyle açık göz operasyonu geçirdim bu operasyon hastalığın ilerlemesini durduruyormuş ve o günden sonra lens verdiler ve gözümün durumunun takibi için ömrümün sonuna kadar göz hastanesine bir kaç ayda bir kontrole gitmek zorundayım. Bu hastalık ergenlik döneminde başlayıp 20'li yaşların ortasına kadar ilerliyormuş ve duruyormuş. Bu hastalık ya ırsi olarak geliyor ya da gözümüzü ovuşturup, kaşımamız bunu tetikliyormuş bunları sakın yapmayın! Bu arada bu satırları okuyan arkadaşlara son tavsiyem vücudunuzu arada bir kontrol ettirin, sonradan ummadığınız bir yerden hastalık çıkmasın çünkü erken teşhis her zaman iyidir. Özellikle gözler önemli çünkü insan vücudunda kendini yenileyemeyen tek organ göz imiş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı