Gözümüz 60 ile 100 FPS arasındaki farkı algılayabilir mi?

60Hz'lik monitörde, 100 FPS görüntü kırılmalarına neden olur diye biliyordum.

Evet, kırılmalar olabiliyormuş.

Beyin firmware güncelleniyor ...........%98.

Bu arada FSP, güç kaynağı markası. FPS, Frame per Second, saniyedeki kare oranı.

HZ, ekranın saniyede yenilenme sayısına göre belirlenir.
FPS, 1 saniye içinde ekrana gelen resim sayısıdır.

Yani 60 HZ monitörde 100 FPS aldığımızda monitörde saniyede desteklenen HZ değerinden fazla resim geçişi olacağı için geçişlerde saliselik kırılmalar olabilir.

Ve HZ ve FPS aynı şey değil fakat paralel. 60 HZ desteklenen bir monitörde ideal değerin 60 FPS olduğunu gösterir. Örneğin ben FIFA 13'te 60 FPS alıyorum ki monitörüm 100 HZ olsa bu değerin artacağı kanaatindeyim.

Kendi çıkardığım düşünce bu şekilde, hatam varsa uyarın.
Merhaba,
FPS ekran kartı ve diğer birimlerle alakalıdır monitörle çözünürlük dışında bir alakası yoktur.
Şuan FIFA 13 oynarken 160Hz monitör de kullansanız o fps artmayacaktır aynı kalacaktır.

100 FPS ile oynanan oyun ile 60 FPS'de oynanan oyun bir değil. Çok daha akıcı. Bir şeyler aradaki farkı çok rahat algılıyor ama göz mü beyin mi bilemem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle algılayabileceğinizi iddia ediyorum. TF2'de 60 ve 120 FPS farkı bariz şekilde görebiliyorum hatta 60 FPS rahatsız bile ediyor gözlerimi ve monitörüm 60 Hz.
Merhaba,
FPS ekran kartı ve diğer birimlerle alakalıdır monitörle çözünürlük dışında bir alakası yoktur.
Şuan FIFA 13 oynarken 160Hz monitör de kullansanız o fps artmayacaktır aynı kalacaktır.
Bazı oyunlar 60 FPS sabit oluyor.

Kesinlikle algılayabileceğinizi iddia ediyorum. TF2'de 60 ve 120 FPS farkı bariz şekilde görebiliyorum hatta 60 FPS rahatsız bile ediyor gözlerimi ve monitörüm 60 Hz.

Bazı oyunlar 60 FPS sabit oluyor.
V-Sync açık değil ise ve sistemin her oyun sahnesini 60 FPS oynatabilecek güçte değilse 60 Hz bir monitörde farkı hissetmen çok normal, normalde o monitörde hissedilmez 60-100 FPS farkı.

V-Sync açık değil ise ve sistemin her oyun sahnesini 60 FPS oynatabilecek güçte değilse 60 Hz bir monitörde farkı hissetmen çok normal, normalde o monitörde hissedilmez 60-100 FPS farkı.
Sistemim ortalama sayılır ve eski bir oyun olduğu için sanırsam, V-sync ayarı yok.

Örneğin CS GO'da ayarlardan fps sabitlemeyi açın. 60-75 monitör çözünürlüğünüze göre otomatik sabitlesin. Mümkün değil adam falan vuramazsınız, o 200fpsnin verdiği akıcılık hissi kendini belli ediyor :)

Görüntüde kırılmalar olur derken ne demek istediğinizi anlamadım. Ama kırılmanın asıl nedeni genelde ekran kartının görüntüleri hızlı işleyememesidir. 60 FPS ile 100 FPS arasındaki farkı hissedebilirsin. Yani aradaki akıcılık farkını anlarsın. Ben şahsen uzun zaman önce Modern Warfare'de 60 FPS ile 100 FPS arasındaki farkı gördüm.

Sorduğun soru farklı bir durum ama ben yine de algılayabilirsin diye iddia ediyorum. Ben 75 Hz bir monitörde algıladım.

Edit: Anladım teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı