Gözümüz kaç FPS görür?

Ortalama 500-1000 arası olduğu düşünülüyor. Net bir cevap vermek imkansız. İnternet üzerinden verilen bilgilerle konuşuyoruz.
Bilim diyorsunuz, ortada kanıt yok, link yok. Ama ben size insan gözünün ne kadar muazzam olduğunu bilim sayesinde kanıtlarla göstereceğim.

Öncelikle FPS nedir? "Frame per second" yani saniye başına düşen karedir. İnsan gözü saniyede 24, 25, veya 30 kareden fazla kare görürse, her karedeki veriyi özümseyebilecek bir göze sahiptir. Bunun en güzel kanıtı ise savaş pilotlarının eğitimlerinin bir aşamasında yapılan bir testtir.

USAF, Türkçesi ABD Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu adaylarına ışıktaki anlık değişimleri anlamaları için ilginç bir test yapılır. Saniyede 220 kare gösterilen bu testte, karelerin tamamı tamamen karanlık, sadece bir tanesinde bir uçak resmi vardır. Gösteri bitince pilotlardan bu uçağı betimlemeleri istenir.

Bir başka akademik testte, bir insanı gözünün alışması için 30 dakika boyunca karanlık bir yerde tutup, projeksiyonla sadece 1 milisaniyeliğine yeşil renk gösterirler. 1 milisaniye demek, saniyede 1000 karede 1 adet yeşil kare olması anlamına geliyor.

Kaynak: The Human Eye and Single Photons

Diyeceksiniz ki, bilgisayarlarda böyle ama ben neden televizyondaki görüntüyü akıcı görüyorum? (Çok akıcı olduğu söylenemez.)

Cevap: Motion Blur. Bunu görmenin en güzel yolu şudur, internetten bir film açın, filmi bir hareket esnasında durdurun. Filmin hareket ettiği karelerle sizin durdurup incelediğiniz kare arasında kalite farkı olacaktır.

BBC'nin yaptığı 25 FPS'lik bir filmin Motion Blur'suz hali:
http://www.100fps.com/nomotionblur.avi

Daha fazla bilgi edinmek isteyen şu yazıları okuyabilir. Gönül ister ki Türkçeye çevirmek için zamanım olsun, şu an mümkün değil.

Yazı 1: AMO.NET America's Multimedia Online (Human Eye Frames Per Second)
Yazı 2: AMO.NET America's Multimedia Online (Human Eye Frames Per Second 2)
Yazı 3: How many frames per second can the human eye see?

24 veya 500 olabilir gözümüzün maksimum 500 Hz'yi görebildiğini duymuştum ve sinemalarda oynatılan filmlerin 24 FPS olduğunuda duymuştum.

Yeni konular

Geri
Yukarı