İnsan gözü kaç FPS görür?

Firefox1

Zeptopat
Daha fazla  
Bence 60 değil çünkü en basitinden parmaklarınızı hızlıca sallayınca bir parmağınızı bile takip edemiyorsunuz.

30 FPS olabilir mi?

Şöyle bir şey okumuştum geçenlerde.

"Farklı durumlara göre gözümüzün fps duyarlılık değerleri değişmektedir. Normal şartlar altında, sıradan görüntüleri 18-25 fps civarında görürüz. Ancak eğer ki bir görüntünün "sanal gerçeklik" olacak kadar gerçekçi olmasını istiyorsanız, 500 fps'den yüksek bir değer kullanmanız gerekir. Bu noktadan sonra gözünüzü (daha doğrusu beyninizi) kandırarak gördüğünüzün bir yansıma değil, gerçek bir görüntü olduğuna ikna edebilirsiniz. Fakat yapılan araştırmalar, fps değeri arttıkça beynin işlem kapasitesinin zorlandığını ve bu sebeple baş ağrılarının ortaya çıktığını göstermektedir. Dolayısıyla aradaki dengeyi tutturmak pek kolay değildir."

Kaynak: Gözlerimiz Saniyede Kaç Kare (FPS) Görüyor? - Evrim Ağacı

Çok saçma bir soru. Gözün mekanızması FPS değiriyle ölçülebilecek bir şekilde çalışmıyor. FPS açılımı Frames Per Second ( saniyedeki kare sayısı) Ancak göz dışarıdan gelen fotonları görevli hücrelerle birlikte elektriksel sinyallere çevirip beyne iletir. Beyin ise bu sinyalleri yorumlayıp bilinçli kısma yansıtır. Çok daha karmaşık bir sistem, ben o kadar da hakim değilim fakat anlatmak istediğimi analtabildim sanıyorum.

Cidden son zamanlarda saçma konuların sayısı giderek artıyor. Evrim Ağacında da adamlar dolaylı yoldan bu iki konunun birbirinden bağımsız olduğunu anlatmış.

Çok saçma bir soru. Gözün mekanızması FPS değiriyle ölçülebilecek bir şekilde çalışmıyor. FPS açılımı frames per second ( saniyedeki kare sayısı) ancak göz dışarıdan gelen fotonları görevli hücrelerle birlikte elektriksel sinyallere çevirip beyne iletir. Beyin ise bu sinyalleri yorumlayıp bilinçli kısma yansıtır. Çok daha karmaşık bir sistem, ben o kadar da hakim değilim fakat anlatmak istediğimi analtabildim sanıyorum.

Cidden son zamanlarda saçma konuların sayısı giderek artıyor. Evrim ağacında da adamlar dolaylı yoldan bu iki konunun birbirinden bağımsız olduğunu anlatmış.

Madem saçma sizde bu konuya girmeseydiniz hocam.
Neyse cevabınız için sağ olun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı