GOM Player 4K Videoda Fare Donma Sorunu

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
GOM Player'da 4K video oynatırken ciddi bir sıkıntı yaşıyorum. Videoyu açar açmaz fare donmaya başlıyor. Videoda donma yok fakat fareyi kullanamayacağım şekilde donma oluyor. Görev yöneticisinde işlemci %100 görünüyor. Media player'da böyle bir sıkıntı yaşamıyorum.
VLC'de ise video donuyor farede sıkıntı yok. GOM Player'ı Nvidia Inspector ile ekran kartıyla açtım yine de işlemciyi kullanıyor. Codec olarak K-Lite Mega codec en son sürümünü yükledim.
Bu sorun neyden kaynaklı olabilir? Her türlü öneriye açığım fakat oynatıcı olarak sadece GOM kullanacağım.

Sistem özellikleri:
  • i5-4210H
  • 2GB Nvidia GTX 860M
  • 16 GB 1600MHz RAM Bellek
  • 3 Adet SSD var (SSD'den videonun yüklenmesiyle ilgili bir sıkıntı olmaması lazım.)
Ekran Görüntüsü (8).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Codec paketini yüklerken orada sana soruyor videoyu nasıl işleyeceğini oradan ekran kartını seçeceksin yazılımsal çözümlemede böyle kastırır. Hardware acceleration seçeneği DXVA2 native olmalı yani. K lite paketini sil tekrar yükle. Eğer dediğim seçenek bölümü gelmezse ekran kartın desteklemiyordur ona da yapacak bir şey yok.

Son düzenleme:
K-Lite Codec Pack Mega - İNDİR

Eki Görüntüle 343912
Not: DXVA2 native seçersen, dahili grafik işlemcisini kullanır.

GT 710 bile 4K video için yeterli iken, GTX 860M niye yeterli olmasın?

O ihtimal söz konusu bile değil.

GOM Player'da 1080p .mp4 videoları ekran kartıyla açmaya başladı ama 4k .mkv videoları halen ekran kartıyla açmadı. MPC-HC ise 4k videolarıda dahil herşeyi ekran kartıyla açıyor. Tüm durumların ekran görüntülerini atıyorum. Acaba GOM player üzerindeki bu codeclerin kullanımıyla ilgili mi bir problem var?

1080p Video:
Ekran Görüntüsü (11).png

4K video:
Ekran Görüntüsü (12).jpg

4K MPC-HC video player:
Ekran Görüntüsü (13).png

Gom Player Codec ayarları:
Ekran Görüntüsü (14).jpg

Ekran kartınızın zorlanma ihtimali var gibi .

4K televizyona bağlayıp GTA V 'i medium ayarlarda oynatıyorum. Ekran kartından kaynaklı bi durum değil. 4K video oynatılırken nvidia ekran kartı kullanımı %0 görünüyor.

Ne işlemcinizin, ne de ekran kartınızın o çözünürlüğü işleyebileceğini sanmıyorum.

Dediğim gibi işlememesi mümkün değil.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı