Goodram PX600 yazma hız kaybı

ismailkae

Kilopat
Daha fazla  
Goodram PX600 M.2 SSD aldım 23 Mayıs 2023'te.
Sıralı okuma:
5000 MB/s
Sıralı yazma:
3200 MB/s
Anakartım Gigabyte B450M K. Bu anakart Max değer 3650 okuma 3200 yazma veriyordu. Doluluk oranı yüzde 20'nin üzerine çıkınğında yazma hızı 300 MB'ye düştü. Yazılımını indirdim ve güncellemesi olmadığını fark ettim. Ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-06-09 saat 09.48.09.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-06-09 saat 09.48.09.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın PCI-e 4.0 olması lazım 5000 hızlarını alabilmen için.

Biliyorum İtopya'dan sistem aldım onların verdiği M.2 SSD 1700'e 1500 yazma okuma oranı vardı özelleştirme yaparak aynı fiyata 5000mb/s okuma 3200mb/s yazma aldım Max Max değer 3500/3200 alacağımı biliyordum sıkıntı şu doluluk oranı yüzde 20'yi geçince yazma da 2,900 mb/s kaybım var üründemi problem var.

Biliyorum İtopya'dan sistem aldım onların verdiği M.2 SSD 1700'e 1500 yazma okuma oranı vardı özelleştirme yaparak aynı fiyata 5000mb/s okuma 3200mb/s yazma aldım Max Max değer 3500/3200 alacağımı biliyordum sıkıntı şu doluluk oranı yüzde 20'yi geçince yazma da 2,900 mb/s kaybım var üründemi problem var.
Disk hakkında aşırı bilgim yok ama büyük ihtimalle DRAM’den yoksun bir disktir, yazdıkça yavaş yavaş hızı düşer.

Hocam bu disklerin başı hızlı sonu HDD'den beter. Ben durumun normal olduğunu düşünüyorum. ATTO Disk Benchmark sonucunu da paylaşır mısınız? Onda daha da farklı bir sonuç alacğaınızı düşüüyorum.

Sadece bu sorunun kaynağının disklerde SLC Cache'lerin dolmasından kaynaklandığını bilin. Siz SLC Cache bölgesine Windows ve dosyalarınızı koyunca SSD'nin artık daha yavaş alanlarına yazma yapmaya başladınız ve oralar 300 MB/s ancak hız verebiliyor. O rakamlara göz yumup sistemin yine de hızlı olması ile mutlu olmanız gerekiyor. 4200 MB/s rakamının da ne kadar göz boyayıcı olduğunu bu sayede görmüş oldunuz.

Diskte 2 tip NAND mı kullanılıyor acaba diye şüphe ettim. Aşağıdaki araçla kontrol ettiğinizde çıkan sonuçları bizimle paylaşır mısınız? Hata verirse 2. aracı da deneyin.

Hocam bu disklerin başı hızlı sonu HDD'den beter. Ben durumun normal olduğunu düşünüyorum. Atto disk benchmark sonucunu da paylaşır mısınız? Onda daha da farklı bir sonuç alacğaınızı düşüüyorum.

Sadece bu sorunun kaynağının disklerde SLC Cache'lerin dolmasından kaynaklandığını bilin. Siz SLC cache bölgesine Windows ve dosyalarınızı koyunca SSD'nin artık daha yavaş alanlarına yazma yapmaya başladınız ve oralar 300 MB/s ancak hız verebiliyor. O rakamlara göz yumup sistemin yine de hızlı olması ile mutlu olmanız gerekiyor. 4200 MB/s rakamının da ne kadar göz boyayıcı olduğunu bu sayede görmüş oldunuz.

Diskte 2 tip NAND mı kullanılıyor acaba diye şüphe ettim. Aşağıdaki araçla kontrol ettiğinizde çıkan sonuçları bizimle paylaşır mısınız? Hata verirse 2. aracı da deneyin.

Geç geri dönüş yağtığım için özür dilerim.

Dosya Ekleri

• ssd.png
    ssd.png
    56,5 KB · Görüntüleme: 54

Geri
Yukarı