GoodRAM SSD değerleri olması gerektiğinden çok düşük

theykai

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
GoodRam 1TB IRDM PRO
Anakart
GIGABYTE H610M K
Merhaba. SSD mi test etmek istedim boştayken test yaptım ve bu şekilde bir sonuç aldım SSD'nin kendi değerleri 7000 MB okuma 6850 MB yazma değerleri var benim ise çok düşük neden olabilir? Bu yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 12222.PNG
    12222.PNG
    234,8 KB · Görüntüleme: 18
  • 123123.PNG
    123123.PNG
    2,4 MB · Görüntüleme: 12
Gen4 bu SSD gördüğüm kadarı ile söylemiş olduğu hızları verebilmesi için Gen4 M.2 slotuna bağlı olması gerekli SSD'nin. Anakart modelinizi sonradan gördüm pardon , Gen3'lerde 3500'e sınırlayacaktır hızları fakat yazma hızında bir problem var okadar düşük çıkmaması gerek.

Eğer arka arkaya test yaptıysan veya büyük bir yazma işleme gerçekleştiyse diski biraz boşta bırak. Belki SLC önbelleği dolmuştur. Kendine gelsin. 15 dakika olabilir. Sonra testteki yineleme sayısını beşten bire veya ikiye düşürüp sınama dosya boyutunu 8GiB veya üzeri bir miktara çek. Hatta ayarlar menüsünden NVMe SSD seçebilirsin. Ondan sonraki testi görelim.

Anakartından dolayı 3500 MB/s civarı sınırlanacak. Zaten okuma yönünde sıkıntı yok. Yazma hızını da en fazla o kadar görebilirsin.

Eğer arka arkaya test yaptıysan veya büyük bir yazma işleme gerçekleştiyse diski biraz boşta bırak. Belki SLC önbelleği dolmuştur. Kendine gelsin. 15 dakika olabilir. Sonra testteki yineleme sayısını beşten bire veya ikiye düşürüp sınama dosya boyutunu 8GiB veya üzeri bir miktara çek. Hatta ayarlar menüsünden NVMe SSD seçebilirsin. Ondan sonraki testi görelim.

Anakartından dolayı 3500 MB/s civarı sınırlanacak. Zaten okuma yönünde sıkıntı yok. Yazma hızını da en fazla o kadar görebilirsin.
Arka arkaya birkaç kere test yapmadım bir kere test yapmıştım aynı bu değerleri aldım sonra bilgisayarı yeniden başlatıp biraz bekleyip tekrar test yaptım sonrasında bu değerleri aldım yazma hızında bir problem var neden kaynaklı olabilir acaba.

Gen4 bu SSD gördüğüm kadarı ile söylemiş olduğu hızları verebilmesi için Gen4 M.2 slotuna bağlı olması gerekli SSD'nin. Anakart modelinizi sonradan gördüm pardon , Gen3'lerde 3500'e sınırlayacaktır hızları fakat yazma hızında bir problem var okadar düşük çıkmaması gerek.
Bunu nasıl düzeltebilirim acaba neden olabilir. Ayrıca bir problem olur mu?

Arka arkaya birkaç kere test yapmadım bir kere test yapmıştım aynı bu değerleri aldım sonra bilgisayarı yeniden başlatıp biraz bekleyip tekrar test yaptım sonrasında bu değerleri aldım yazma hızında bir problem var neden kaynaklı olabilir acaba.

Bunu nasıl düzeltebilirim acaba neden olabilir. Ayrıca bir problem olur mu?
Sizin anakartınızın
  • NVMe PCIe 3.0 x4 M.2 destekliyor x4 demek 4Gib/s kısacası sizin okumada 3.500'lerde görebildiğiniz gibi yazmadada nerdeyse 3.000'leri görebilmeniz lazım.SSD'de bir problem olabilir.Öteki türlü istenilen 7000 MB okuma 6850 MB yazma hızlarına ulaşabilmek için PCIe 4.0 destekli bir anakart satın almanız gerekli.

Sizin anakartınızın
  • NVMe PCIe 3.0 x4 M.2 destekliyor x4 demek 4Gib/s kısacası sizin okumada 3.500'lerde görebildiğiniz gibi yazmadada nerdeyse 3.000'leri görebilmeniz lazım.SSD'de bir problem olabilir.Öteki türlü istenilen 7000 MB okuma 6850 MB yazma hızlarına ulaşabilmek için PCIe 4.0 destekli bir anakart satın almanız gerekli.
Dediğiniz gibi 3500,3000 desteklemesi lazım yazma hızının ancak cok düşük alıyorum yazma da işte ssd demi problem var diyorsunuz

Dediğiniz gibi 3500,3000 desteklemesi lazım yazma hızının ancak cok düşük alıyorum yazma da işte ssd demi problem var diyorsunuz
Yani başka açıklaması yok gibi SSD sorunlu gibi farklı bir anakartta deneme imkanınız varsa iyi olur yada garantiye gönderin yeni alınmış zaten olmadı değişim olur diye düşünüyorum.

Belki bir umut, önceki mesajımdaki önerileri bir dene.
1- Ayarlar > NVMe SSD
2- 8 GiB+ sınama dosyası boyutu

Belki bir umut, önceki mesajımdaki önerileri bir dene.
1- Ayarlar > NVMe SSD
2- 8 GiB+ sınama dosyası boyutu
O şekilde yaptığımda okuma hızı aynı ama yazma hızı 380mb kadar düştü

Yani başka açıklaması yok gibi SSD sorunlu gibi farklı bir anakartta deneme imkanınız varsa iyi olur yada garantiye gönderin yeni alınmış zaten olmadı değişim olur diye düşünüyorum.
Başka bir anakartta deneme şansım maalesef yok. Bu şekilde kullansam bir problem olur mu yani 1000mb yazma ile 3000mb yazma arasındaki fark çok mu fazla sadece oyun oynuyorum bir fark elde eder miyim?

O şekilde yaptığımda okuma hızı aynı ama yazma hızı 380mb kadar düştü

Başka bir anakartta deneme şansım maalesef yok. Bu şekilde kullansam bir problem olur mu yani 1000mb yazma ile 3000mb yazma arasındaki fark çok mu fazla sadece oyun oynuyorum bir fark elde eder miyim?
Anakarttan etkilenmesi PCIe sürümü ile alakalı olur ve o sınırlama da yaklaşık 3500 MB/s seviyesidir. Eğer anakarttın M.2 yuvası normalin altında bir hızla çalışıyor olsaydı okuma hızı bu kadar çıkmazdı. Bence başka anakart aramaya gerek yok. Burada başka bir sorun var. Bu kadar düşmemesi lazım. İade/değişim talebiyle gönder gitsin. Tabi umarım garantisi vardır.

Tuhaf tarafı, bu modelin incelemeleri ve teknik özelliklerine baktığımda Kingston Fury Renegade gibi bir canavarın -neredeyse- muadili gibi gözüküyor. TBW garantisi de fena değil. Sadece IOPS değerleri benzerlerine göre düşük gözüküyor. Açıkçası Samsung, Kingston ve Kioxia gibi markalar varken bunun sahtesini yapacaklarını da sanmıyorum. Bir hata veya arıza durumu olabilir belki.

Geri
Yukarı